Alan Cervantes del Campo

Futbolun geldiği mevcut noktada orta saha oyuncularının önemi fazlasıyla arttı. Son dönemde istikrarlı başarı grafiği çizebilen takımlara baktığımızda tamamında orta sahada pozisyon alabilen ve pas örgüsü oluşturabilen oyuncuların eskiye nazaran çok daha kıymetli olduğunu görebiliyoruz.

Peki Spor Toto Süper Lig’ de orta sahaların önemi Dünya Futboluna paralel şekilde artıyor mu? Tahminimce bu soruya pek çoğumuz şüphesiz “evet” diyecektir. Yıllardır istikrarlı bir şekilde zirve takibinde olan Başakşehir’ in ya da iki yıl üst üste şampiyon olduğu süreçte Beşiktaş’ ın, orta saha performansı fazlasıyla ön plana çıkmış, pek çok maçta galibiyetin anahtarı niteliği taşımıştı. Bu sezon Şampiyonlar Ligi’ nde tam da finali kapısını aralamışken, mucizevi bir şekilde elenen, düşük bütçeyle kurulmuş ve gençlere şans tanıyan kadro planlamasıyla öne çıkan Ajax’ ın da orta sahasının hem hücumda hem de savunma anlamında üstüne düşenin fazlasını yapması, orta sahanın kıymetini hatırlatır nitelikteydi.

Bu sezon devre arası sözleşmesini feshederek takımdan ayrılan Rajko Rotman’ ın ardından Bernard Mensah, Şamil Çinaz ve Hasan Hüseyin Acar ile ikinci yarıyı kapatmaya çalışan Kayserispor’ da sakat ve cezalıların durumuna göre zaman zaman Cristian Sapunaru ve Oleksandr Kucher gibi isimler de orta sahada mücadele ettiler. Saydığımız isimlerin dördünün sezon sonunda sözleşmelerinin bitiyor olması ve dört ismin üçünün 33 yaşının üstünde olması Kayserispor’ u orta sahada direkt oynayabilecek oyuncular aramaya yöneltti. Biz de bu kapsamda Guadalajara’ nın genç oyuncusu Alan Cervantes del Campo’ yu Kayserispor için inceleyeceğiz.

Transfer Geçmişi

  • Guadalajara
  • Leon                                           400,000 € (Kiralık)
  • Guadalajara                              Kiradan Geri Dönüş

Milli Takım Geçmişi

  • Meksika U21                             8 Maç 0 Gol
  • Meksika U20                             10 Maç 0 Gol
  • Meksika U19                             7 Maç 0 Gol

Oyuncu Perfomansı

  • Guadalajara                             17 Maç 1 Gol
  • Leon                                          12 Maç 0 Gol 1 Asist

Dilerseniz oyuncunun pozisyonuyla başlayarak Kayserispor’ la yollarının kesişmesi halinde neler katabileceğini incelemeye koyulalım.

İstatistikler ve infografikler konusunda yardımcı olan iş ortağımız GSN’ ye teşekkür ederiz.

Oynadığı Pozisyon

Deportivo Guadalajara sezon içinde çok kez formasyon değişikliğine gitmiş bir takım. Bu değişiklikler içinde Alan Cervantes de farklı rollerde oynayarak kendisini daha detaylı izleme şansını bizlere verdi. 4 – 4 – 2 oynandığı zamanlarda stoperlerle pas alışverişi yaparak oyunu kanatlara genişletme vazifesini üstlenen Cervantes defansif olarak da en derine inmeyen bir izlenim bıraktı. Bunda orta saha dörtlüsünün fazlasıyla da geride konuşlanmasının payı yüksekti. Ayrıca takımı hücumdayken ikinci bölgenin önlerine dek gelen ve burada pas ile rakip savunmanın boşluklarını arayan, oyunu genişleten bir karakterde oynadı. 4 – 2 – 3 – 1 formasyonu Alan’ ın en defansif oyununu oynadığı zamanları işaret etmekte. Ağırlıklı olarak 1. ve 2. bölgede oyunu organize etmek ve defansif olarak yanındaki oyuncuyla birlikte merkezde set oluşturarak rakibi karşılamak en önemli görevi oluyor. Chivas zaman zaman -Cervantes’ in de maksimum verimini ortaya koyabildiği- 4 – 3 – 3 formasyonuyla sahaya çıkıyor. Üçlü orta sahanın tamamı, oyunu hem önde hem geride kontrol etmeye çalışan oyunculardan kuruluyken, kanat beklerin desteğiyle ön alan oyuncularının ceza sahası içini kalabalık tutmasını sağlayabilecek, güveni verebilecek bir yapı oluşturuyor. Tam anlamıyla box-to-box üç orta saha oyuncusundan oluşan bu düzende, Cervantes sağa yakın oynuyor. Oyuncunun gösterdiği verime bakıldığında box-to-box orta saha kategorisinde değerlendirmek de doğru olacaktır.

Peki Kayserispor’ da nasıl oynamalıdır sorusuna cevap olaraksa oluşturulabilecek düzene bakış atmalıyız. Kayserispor’ un şu an kadrosunda bulunan Şamil Çinaz ve Mert Özyıldırım’ ın sözleşmeleri biterken Bernard Mensah’ ın kira süresinin tamamlanmasıyla yeni sezon için eldeki kadrodan yalnızca Hasan Hüseyin Acar’ ın kalacağını öngörmekteyiz. Sözleşmelerin yenilenmesi gibi durumlar haricinde Adana Demirspor’ da ve Çaykur Rizespor’ da kiralık olarak oynayan Erdal Öztürk ve Fernando Boldrin gibi oyuncuların da Kayserispor’ da devam etmeleri halinde takım için en ideal yapıda Hasan Hüseyin ile ikili orta saha düzeninde oynayarak takımın hücumlarında devamlılığı sağlayabilir, organizasyon olarak da yaratıcılığını kullanabilir.

Oyuncunun hem göstereceği uyumu hem de özelliklerini daha detaylı görebilmek için İngiltere Futbol Federasyonu’ nun kullandığı, FA 4 Corner modeliyle Fiziksel, Teknik, Mental ve Sosyal yönleriyle incelemeye koyulabiliriz.

Fiziksel özellikler

1,80 boyundaki defansif orta sahanın hacimli göründüğünü söyleyebiliriz. Bunun yanında kuvvetli ve dengeli olduğundan da söz etmemiz gerekir. Hızı ve enerjisiyle durmaksızın koşan oyuncunun aynı derecede kıvrak olmadığını da görebiliyoruz. İkili mücadelelerden kaçmayan, mücadele etmek için de cesaret bulabildiği bir yapısı var.

Takımı oyun kurarken Cervantes sık sık topla buluşuyor ve pas yaparak oyunu yaymaya çalışıyor. Burada dikkat çeken hususlardan biri takımı yerleşmediğinde, zaman kazandırabilmek için topu saklayabilmesi. Hazırlık pasları sırasında da oyunun tıkanması halinde boş alanlara koşular yaparak rakip takımı silkeleyebiliyor. Oyun kurmakla alakalı en önemli aksiyonlardan biri de doğru yerde bulunmak ve Cervantes’ in de bunu çok iyi yaptığını söylememiz mümkün. Özellikle 2018-2019 Lefter Küçükandonyadis Sezonu içinde Kayserispor’ un yükseliş grafiği yakaladığı maçlara baktığımızda tam da rakipten baskı yenen anlarda defans hattından gelen toplarla buluşan orta saha oyuncusunun hızlıca topu taşıdığını ya da ön alanda bulunan takım arkadaşına hızlıca aktardığını görebilmekteyiz. Burada kritik olan nokta, takımın doğru konumlanabilmesiyken, defans hattından gelen topları taşıyacak ya da aktaracak oyuncuların atletizmini kullanarak göstereceği reaksiyonun hayati önem taşıdığını görebilmekteyiz. Defansif orta saha olarak atletik yapısını doğru kullanabilecek bir Cervantes takımın defansif ve ofansif yönlerine katkı sağlayabileceği gibi oyun kurma konusunda da -teknik özellikler kısmında değineceğimiz pas ve mental özellikler kısmında değineceğimiz oyun görüşü ile birleştiğinde- Kayserispor’ a büyük katkı sağlayacaktır.

Yukardaki tabloda oyuncuların girdikleri ikili mücadelelerin, defanstaki ikili mücadelelerin ve hava topu ikili mücadelelerinin yüzdesel olarak ne kadarını kazandıklarının karşılığını görüyoruz. Kayserispor sezonun büyük bir kısmında ikili defansif orta saha ile mücadele etti ve bu maçlarda üçlü kombinasyonda bulunan tüm tandemler kullanıldı. Hatta zaman zaman sakatlıklar ve cezalı duruma düşen oyuncuların da etkisiyle Oleksandr Kucher, Cristian Sapunaru ve Levent Gülen gibi oyuncular da orta sahada kullanılmak durumunda kaldı. Şamil’ in bulunduğu tandemlerde defansif yükü ağırlıklı olarak Şamil çekerken Mensah ve Hasan Hüseyin nispeten hücuma dönük oyun sergilediler. Şamil olmadığında ise bu rolü üstlenen Hasan Hüseyin oldu. Cervantes’ in de hem defansif orta saha hem de merkez orta saha oyuncusu olarak oynayabildiğini düşündüğümüzde yukardaki grafiğe bakarak şöyle bir sonuca varabiliriz: oyuncu rakipleriyle bire bir girdiği mücadelelerde Hasan Hüseyin ve Mensah’ a nazaran daha iyi performans ortaya koyarken; 21 yaşındaki genç orta saha, 33 yaşında olan tecrübeli Şamil’ e göre daha düşük seviyelerde kalmakta. Bu eksiğini ise zamanla tecrübe kazandıkça ilerletmesi ve Şamil’ in mevcut seviyesinden daha üst bir çıtaya ulaşması sürpriz olmayacaktır. Takımında kazandığı ikili mücadelelerle defans hattını rahatlattığı gibi, girdiği ikili mücadeleleri kaybettiğinde bile savunmanın oturmasına, yerleşmesine olanak sağladığını görebilmekteyiz. Rakip duran top kullanırken ceza sahası içinde bire bir kademe alan oyuncumuz bu noktada da fiziğini kullanarak gelen topları uzaklaştırmak için havalanıyor.

“Oynadığı Pozisyon” başlığı altında değerlendirmeye başladığımız Alan Cervantes’ in, bahsettiğimiz bölümün sonunda box-to-box defansif orta saha olduğunu söylemiştik. Oyunun iki yönünde de efektifliğini koruyan oyuncu hücumda da hızına güvenmesinin de etkisiyle sık sık ileri çıkan -orta sahada pozisyonunu koruyabilecek bir oyuncu olduğu takdirde- ceza sahasına giren bir karakter ortaya koyuyor. Ceza sahası içinde yaptığı koşularla alan açmaya ve kenar ortalarına kafa vuruşu yapmaya çalışan oyuncu gol yollarında takımının hedefe ulaşması için gayretlice çalışıyor. Kayserispor’ da benzer bir oyun ortaya koyan Hasan Hüseyin’ in Sivasspor ve Trabzonspor karşılaşmalarında toplamda 3 gol, benzer oyun kurgusu içinde Bernard Mensah’ ın Göztepe’ ye 1 gol ve korner organizasyonunda ceza sahasında Şamil Çinaz’ ın Kayserispor’ un evinde oynadığı Sivasspor ile Başakşehir maçlarında 2 gol attığının da altını çizmemiz, Cervantes’ in sağlayabileceği muhtemel katkı içinde gollerin de bulunduğunu düşünmemizi sağlayabilir. Kayserispor için ceza sahası içinde bulunan orta saha oyuncuları aldıkları pozisyon ve gösterdikleri reaksiyon ile katkılarını maksimuma çıkarabiliyorlar.

Fiziksel Özellikler başlığı altında sonuncu ve en önemli bölüme geldik. Bu bölümün önemli olmasının en büyük nedeni oyuncunun, oyun karakterinden öte sağlığıyla ilgili olması. Alan Cervantes’ in ayağında Şubat 2019’ da metatarsal (beşinci) kırık tespit edildi. Normalde kendi kendine kaynaması yeterli olan metatarsal kırığın ayağın fiziksel yapısında değişikliğe uğrama riski taşıdığı durumlarda cerrahi yöntemle tedavi edildiğini, uzman görüşü olarak başvurduğumuz tıp hekimlerinden öğrenmiş bulunmaktayız. Cerrahi müdahalenin başarılı olması, kemiğin doğru kaynaması ve bireyin fizik tedavi sürecini başarıyla geçirmesi halinde futbol oynamasına engel bir durumunun olmayacağını ve yaşanan sakatlığın oyuncunun kariyerini etkilemeyeceğini de eklememiz gerekir. Kayserispor’ un özellikle dikkat etmesi gereken noktalardan biri oyuncunun sağlık kontrolüyle birlikte bu konuya eğilmesi. Bunun yanında yaşanan sürecin ardından oyuncunun sahalara yeniden dönmek için çalışkanlığından bir şey kaybetmediğini ve fazla kilolalarının bulunmadığını sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarda görmek mümkün.

Fiziksel Özellikler: 7,1/10

Teknik özellikler

Hızlı oyun kurabilmek için elinizdeki oyuncuların mental ve teknik olarak yeterli olması ilk şarttır ve Alan Cervantes bu şartın yerine getirilebilmesi için tavsiye edebileceğimiz oyuncuların başında geliyor. Teknik yeterlilik açısından top kontrolü, pas isabeti ve pas hızı çok önemlidir. Bu açıdan baktığımızda da tek top oynamayı seven, tercih eden bir oyuncu profili görebiliyoruz. Bu profilin başarılı olması adına çevresinde, yeterlilik adına dikkat çektiğimiz melekeleri iyi olan oyuncuların bulunması da önemli. Cervantes kendi takımında Fernando Beltran bu konuda iyi bir uyum yakalamışken, Kayserispor’ da -topu taşıma ve aktarma konusunda başarılı olan- Mensah ve -Eskişehir’ den geldiğinden bu yana kendini geliştirmeye devam eden- Hasan Hüseyin ile böyle bir uyum yakalaması muhtemel görünmekte. Tabi sezon sonunda kiralık sözleşmesi bitecek olan Mensah için Kayserispor’ un herhangi bir girişimde bulunup bulunmayacağı da henüz netlik kazanmadı. Hızlı paslarını ağırlıklı olarak oyunu geniş alana yaymak için kullanan genç orta sahanın ligimizde avantaj yaratacağını düşünmemizdeki etkenlerden birisi de, bunu Spor Toto Süper Lig’ deki maçlarda sık sık gördüğümüz tıkanan oyunu açmak adına kullanabileceğini kanıtlar nitelikteki yaratıcılığı. Hızlı oyuncuların defans pozisyonundan atağa çıkabilecek şekilde kademe aldıkları ve rakip takımın hazırlıksız yakalanabilecek açıkları olduğunda Cervantes’ in bu yaratıcılığı Kayserispor için rakip kalede tehlike yaratabileceği kontrataklara dönüşebilir. Oyun kurduktan sonra orta sahaya hızlıca yaklaşan genç Meksikalı, atak olgunlaştıkça daha fazla ön alana yaklaşıyor ve geride yaptığı oyun kurma işini burada da aynı tempoda sürdürmeye devam ediyor.

Rakip takımın oyunu domine ettiği ve yarı sahaya yıkıldığı zamanlarda stoperlerin tamamen arasına girmemeye çalışan Alan, bire bir kademe aldığı zamanlarda rakibine fazla yakın bir konumda bulunuyor. Burada ise rakip oyuncu profiliyle ilgili bir parantez açmak gerekiyor. Cervantes’ in yakın kademe alması rakip oyuncunun fazla hareketli olmaması halinde avantaj yaratıyor çünkü muhtemel buluşabileceği her topu ondan önce karşılama imkanı sağlıyor ve -deyim yerindeyse- rakibine nefes aldırmıyor ancak karşısındaki oyuncu fazlasıyla hareketli, dinamik ve kademelerden kolaylıkla sıyrılabilecek potansiyele sahip olursa topla buluşması ve tehlike yaratması açısından hiçbir engel kalmıyor. Bunun yanında aynı pozisyonda rakip takımın Cervantes üzerinden faul alması da şaşırtıcı olmayacaktır. Fiziksel Özellikler kısmında, Cervantes’ in kıvrak olmadığını söylemiştik ve bunun en büyük dezavantajı şimdi bahsettiğimiz konuda yaşanabilir. Eşleşmelerin doğru yapılması Cervantes’ den başlayarak, oynadığı takım adına kritik bir mesele. Rakibin ayağında bulunan topa temiz müdahale etmeyi başarabiliyor, rakibin ayağında tutmakta zorlandığı toplarda da hızlı reaksiyon göstererek kapabiliyor. Ancak belirtmemizde fayda var ki pas arası arası yapmakta çok başarılı bir oyuncu değil. Bunun yanında takım boyu uzadığında daha çok orta sahada bulunan oyuncumuzun savunmaya dönmekle alakalı da geciktiği durumlar olabiliyor ancak bu konuyu Mental Özellikler kısmında değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyoruz.

İşini garanti yapmaya çalışan bir oyuncu olduğunu düşündüğümüz Alan, takımının hücum organizasyonlarına katıldığında çok fazla anahtar pas denemiyor. Üçüncü bölgenin başladığı noktada topu kanatlara açmak suretiyle -neredeyse her paragrafta dikkat çektiğimiz gibi- takımının yerleşmesini sağlamaya çalışıyor. Topla birlikte hızlı olmasa da top sürdüğü zamanlarda, topu saklayarak küçük hareketlerle rakiplerinden sıyrılmaya çalışıyor. 2018 Apertura’ da Guadalajara formasıyla Rayados ağlarına gönderdiği gol öncesinde ceza sahası önlerinde merkeze doğru topu sürerken top sürme yeteneğini kanıtlamıştı. Ancak şunu söylemekte fayda var, bu tarz aksiyonları sık sık gösteren bir oyuncu değil.

Teknik Özellikler: 7,2/10

Mental özellikler

Saha içinde çalışkanlığını ikiye ayırabileceğimiz bir oyuncu olarak ele alabileceğimiz Alan, savunmada ve oyun kurarken fazlasıyla gayretli bir izlenim verse de hücum organizasyonlarında kendini aynı derecede göstermiyor. İlerde durmaksızın koşarak takım arkadaşlarına boş alanlar açmak yerine Cervantes’ in boş alanlarda topla buluşarak oyunu yönetmeyi ve yönlendirmeyi tercih ettiğinden bahsedebiliriz. Bu oyuncunun tarzıyla alakalı olsa da, durağan bir izlenim verdiğini söylememiz mümkün. Sahadaki takım arkadaşlarına yapmaları gereken aksiyonları işaret ederek gösteriyor ve özellikle rakibin önde baskıyı etkin kıldığı anlarda arkadaşlarını kumanda etmeye çalışıyor. Çok hırslı bir izlenim vermese de, topla buluşmayı çok sevdiğini, saha içinde yönetme isteğinin olduğunu görebiliyoruz.

Cervantes’ in paslarıyla ön plana çıkmasında en büyük etken onun oyun görüşü. Topu ayağına isterken -henüz buluşmadığında- oyunu nasıl yönlendireceğine karar vermiş oluyor. Top ayağındayken de en uygun oyuncuyu bulmak için uzun düşünme sürecine ihtiyaç duymuyor. Neredeyse sahanın tamamına göz hakimiyeti olan oyuncu karar verme süresinin kısalığı ve kararlılığının yanında dengesi ve pas tekniğiyle birleştirdiğinde hızlı oyun kurmak adına ideal bir profil oluşturduğunu söylememiz mümkün. Kayserispor’ da mevcut sözleşmesi devam eden Bilal Başacıkoğlu gibi hızlı isimlerin bulunması, rakip kalede tehlike yaratmak adına önemli bir koz olabilir.

Mental olarak oyuncuyla ilgili olumsuz belirtebileceğimiz bir nokta da var. Takımı geriden oyun kurarken takım boyu uzamış ve takım geniş alana yayılmışsa Cervantes’ in orta sahaya geldiğini daha önce de belirtmiştik. Savunma oyuncuları topu ayaklarından çıkarmakta geç kaldıkları ya da rakibin baskısını aşamayıp topu kaptırdıkları takdirde Cervantes’ in reaksiyon süresinin geciktiğini söylememiz mümkün. Bu gecikme nedeniyle defansta, topu kaptıran abandone olmuş oyuncu haricinde gelebilecek destek kritik öneme sahipken, Cervantes’ in gecikmeleri problem yaratabiliyor. Bu gecikmelerin tamamen gole sebebiyet verdiğini söylemek hata olur. Benzer bir olumsuz yönü daha önce bulunduran Okay Yokuşlu’ nun zamanla bu problemi aştığını düşünürsek, Cervantes’ in de üstüne düşüldüğü takdirde bu eksikliği giderebileceğini söyleyebiliriz.

Mental Özellikler: 7,25/10

Sosyal özellikler

Saha içinde takım arkadaşlarıyla ve hakemle münakaşaya girmeyen genç orta saha, uyumuyla da dikkat çekiyor. Oyunda durum ne olursa olsun sükunetini asla kaybetmemesi ve motivasyon olarak eksilmemesiyle ön plana çıkıyor.

Takım içinde herkes tarafından Cervantes denilince kullanılan kelime “güçlü” oluyor. Özellikle son yaşadığı sakatlığın ardından takım arkadaşları Alan’ ı yalnız bırakmadı ve sürekli ona destek verdiler. Sakatlığın fiziksel yükünün haricinde psikolojik zorluklarını da herkes tarafından verilen bu destekle aşmakta zorlanmadığını, İnstagram üzerinden yaptığı paylaşımlarla anlayabiliyoruz. Müziği çok seven oyuncunun paylaşımlarında, spor salonunda çalışırken ya da evde otururken İspanyolca şarkılar duyabiliyoruz.

Oynadığı takıma karşı aidiyetini göstermekten de kaçınmayan Cervantes, yalnızca profesyonel bir şekilde para kazandığı kurum olmaktan öte futbol sevgisiyle birlikte takımıyla yaşıyor. Guadalajara Chivas gibi gelenekleri olan, 100 yılı aşkındır yaşayan bir kulüpte oynamaktan gurur duyuyor. Kulüple kültürel bağ kurulması Türkiye’ de taraftarların son derece önem verdiği bir unsurken, Leon’ da oynadığı dönemde Leon’ un da değerlerini benimseyebildiği görülen oyuncumuz, yollarının birleşmesi halinde bayrak isim olabilecek potansiyel taşıyor.

Kendisi verdiği bir röportajda; annesinin onun yüzme, tenis ya da tiyatro yapmasını istediğini ancak onun futbol oynamak için günlerce ağladığını, ilk başlarda yalnızca eğlenmek için oynadığı oyunun zamanla onun için çok daha önemli hale geldiğini anlatıyor. 9 yaşında futbol okuluna başlayan oyuncu, 12 yaşındayken babasını kaybediyor ve sonraki süreçte futbolla olan bağının kuvvetlendiğini, futbol oynarken babasının onu izlediğini hissettiğini ve sürekli onun için savaştığını söylüyor. Zor geçen çocukluğun ardından Guadalajara formasıyla, Monterrey ağlarına yolladığı golün ardından “SENİN İÇİN BABA!” yazılı tişörtünü gösteren Cervantes’ in arkadaşları tarafından neden “güçlü” görüldüğünün ipuçları biraz da burada yatıyor. Babasını kaybettikten sonra ailesine karşı da bağları kuvvetlenen oyuncu, annesine ve kardeşine onları çok sevdiğini söylemekten çekinmiyor.

Oyuncuların kapasitelerini ve potansiyellerini en iyi bilen kişiler genelde birlikte çalıştıkları teknik direktörler oluyor. Mart ayında takımın başından ayrılan, Paraguaylı teknik adam Jose Cardozo, Cervantes’ in yüksek potansiyeline vurgu yapıyor ve onun tekniğini Kevin De Bruyne’ a eşdeğer görüyor.

Genel olarak baktığımızda takım arkadaşları tarafından fazlasıyla sevilen Cervantes, savaşmaktan asla kaçmayan bir profil ortaya koyuyor. Takımına olan aidiyeti, ailesine olan sevgisine baktığımızda “bayrak oyuncu” denilebilecek bir potansiyel taşıdığını da görmemiz mümkün.

Sosyal Özellikler: 9,0/10

Genel değerlendirme

Alan Cervantes del Campo’ yu Fiziksel, Teknik, Mental ve Sosyal Yönleriyle inceledik. Bölümlerin içinde oyuncunun uyumuna dair değindiğimiz noktalar oldu. Genel bir değerlendirme yapmamız gerekirse oyuncunun farklı rollere uyum gösterebilmesi Kayserispor için en büyük avantaj olacaktır. Sezon boyunca sakatlıklardan fazlasıyla muzdarip olan kulüp, deyim yerindeyse, elindeki oyuncuların suyunu sıkarak katkı almaya çalıştı. Orta sahada aynı mevkide, farklı rollerle alternatif sunan Alan Cervantes teknik direktörünün de hem maç içi hem de uzun vadeli hamlelerinde elini genişletebilecek bir hamle olacaktır.

Yukarda gördüğümüz GSN infografiklerinde oyuncunun güncel ve muhtemel ratingi, performans skoru, oynadığı seviye, güncel ve muhtemel GSN indexleri bulunmakta. Rakamlara bakıldığında oyuncunun güncel seviyesinin nispeten küçük liglere uygun olduğu görülse de zaman içinde bunun yükseleceğini ve ortalama seviyede bir oyuncu olacağını görebilmekteyiz. Yine doğru rol ve iyi bağlantılar yapabildiği bir takımla Cervantes’ in performansının daha üst seviyelere çıkmasının şaşırtıcı olmayacaktır.

Devre arasında yaşanan mali problemler nedeniyle 1 transfer dönemi boyunca transfer yapamayacağı bir ceza alan Kayserispor’ da, transfer politikasının geçmişte yapılan hataları tekrar etmemek üzerine kurulacağını düşündüğümüzde, Guadalajara’ da sözleşmesi sona eren oyuncunun mantıklı bir tercih olabileceğini düşünüyoruz. Bonservis bedeli ödememek, mali problemler yaşayan kulüpler için çok çok önemliyken, Cervantes gibi hem gelecekte kâr ettirebilecek hem de oynadığı süre boyunca katkı sağlayabilecek bir oyuncuyu Kayserispor için ideal bir transfer olarak yorumluyoruz. Fiziksel özellikler bölümünde altını özellikle çizdiğimiz sakatlığını, Meksika basınında çıkan haberlere baktığımızda aştığını gördüğümüz oyuncu, sezon öncesi kamp sürecini de başarıyla geçirdiğinde önümüzdeki sezon bizlere güzel bir oyun izletebilir.

Oyuncunun FA Puanı: 7,65/10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *