Alper Ademoğlu

 Geçtiğimiz sezonun kış transfer sezonunda ülkemize yolu düşen 1998 doğumlu genç gurbetçi oyuncu Alper Ademoğlu, hem Türk hem de Belçika pasaportlarına sahip. Belçika altyapısına sahip olan Alper, ofansif orta saha ve merkez orta saha pozisyonlarında oynamayı benimsiyor. Futbol hayatına Belçika’da amatör bir takımda başlayan Alper, oradan Genk altyapısına geçerek gelecek futbol yaşantısının temellerini attı. Genk takımında geçirdiği 6 sezonun ardından, 15 yaşında Anderlecht altyapısına transfer oldu. Burada alt yaş kategorilerinde bir sezon oynadıktan sonra ise o sezon Uefa Gençlik Ligi oynayacak olan U-21 takımına geçiş yaptı. Yarı finale kadar tırmanma başarısı gösteren Anderlecht  U-21 takımında Galatasaray’a karşı oynanan iki maçta da 90 dakika sahada kalan Alper, 2015-2016 sezonunun kış sezonunda Almanya’nın Schalke takımına transfer oldu.  Schalke takımında istenilen seviyeye ulaşamaması ile birlikte bir çıkış yolu arayan Alper geçtiğimiz sezonun kış transfer döneminde Bursaspor’un yolunu tuttu. Bu sezon başı Bursaspor’un yaz kampı kadrosunda bulunan ve bazı hazırlık maçlarında şans verilen Alper, Samet Aybaba’nın isteği ile U21 takımına geri gönderildi. Bugünkü yazımızda kariyer geçmişini aktardığımız Alper’i, saha içi özellikleri ile yorumlayarak detaylı analizini sizlerle paylaşacağız.

Transfer geçmişi

Genk                       –

Anderlecht            –

Schalke                  750 bin Euro

Bursaspor             50 bin Euro

Milli Takım rakamları

Belçika U19         1 Maç 0 Gol

Belçika U17         17 Maç 3 Gol

Belçika U16         13 Maç 1 Gol

Belçika U15         3 Maç 0 Gol

Türkiye U15        4 Maç 0 Gol

Oyuncu performansı

RSC Anderlecht UEFA U19     7 Maç 0 Gol 0 Asist              

Schalke04 U19                         26 Maç 4 Gol 4 Asist

Schalke04 II                              13 Maç 1 Gol 1 Asist

Bursaspor U21                         8 Maç 3 Gol 0 Asist

Alper Ademoğlu hakkında incelemelerimizi yaparken FA 4 Corner modelini kıstas olarak kullanacağız. Grafik ve veriler konusunda yardımcı olan  iş ortağımız Global Soccer Network (GSN)’e teşekkür ederiz.

Oynadığı pozisyon

     Asıl pozisyonu ofansif orta saha olmasına rağmen, orta sahanın merkezinde de kullanılabiliyor. Klasik bir ofansif orta saha oyuncusu olmadığı için ve 8,5 numara olarak tabir edilen pozisyona uyum sağlayabildiği için Alper, birçok maçta bu pozisyonda forma şansı buluyor. Bursaspor A takımının sezon başı kampında değerlendirildiği pozisyon ise 8,5 numara pozisyonu olmuştu. Batalla’nın takımdan ayrılışından sonra Samet Aybaba, 4-2-3-1 düzeninden vazgeçip, ofansif orta saha oyuncusu olmadan 8,5 numara oyuncu barındıran oyun planına geçme isteğiyle beraber Alper ve Furkan Soyalp  bu bölgede değerlendirilmiş fakat yeterli bulunmayarak Sivasspor’dan Samet Aybaba’nın eski öğrencisi Henri Saivet  transfer edilerek oyun şablonuna ayak uydurulmuştur. Bursaspor U21 takımında da genel iç saha maçlarında ofansif orta saha rolünde oynatılmakta ve A takımdan U21 takımına inen oyunculara göre merkezi orta saha rolünde de forma giymektedir.

     Ofansif orta saha bölgesinde oynadığı maçlarda, özellikle top tekniği ve Zone 14 alanlarına bıraktığı key paslar ile dikkat çeken Alper, topu oyunun bazı bölümlerinde fazla ayağında tutarak top kaybı yapabiliyor. Esnek bileklere sahip olan Alper, çalım yeteneğini göstererek oyuncu eksiltme ve rakip savunmanın dengesini bozan aksiyonlarda bulunabilmektedir. Oyuncu eksiltme özelliklerinin yanı sıra, geçiş hücumlarında da aktif rol oynayarak 3. Bölgedeki takım arkadaşlarına etkili paslar atabiliyor ya da kontra ataklarda bitiş paslarını başarılı bir şekilde verebilmektedir. Merkezi orta alan bölgesinde oynadığı zaman ise ön alanda aktif olduğu kadar, savunma anlamında başarılı olamıyor. Oyunun temposunu ayarlayabilecek  oyun görüşüne sahip olsa da savunma aksiyonlarında yumuşak kalabiliyor ve takımının savunmada eksik kalmasına sebep olabiliyor. Hücum anlamında ise oyunu rakip sahaya taşıyor ve ceza sahası yayı çevresinden etkili şutlar çıkartarak skora katkı verebiliyor ve set hücumlarını yöneterek pozisyon hazırlayabiliyor.

     Şimdi ise 4 Corner modeli kısmına geçerek, oyuncu hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Alper 3.jpg

Fiziksel özellikler

     Alper Ademoğlu, 180 cm’lik bir boya ve 72 kg’lık bir ağırlığa sahip. Fiziksel uygunluk olarak hazır durumda olan Alper, özellikle patlayıcı güç ve ani hızlanma konusunda önemli performanslar sergiliyor. Ayrıca bu sezonki istatistiklerinde girdiği ikili mücadeleleri kazanma oranı da, bölgesinde oynayan oyunculara göre daha üst seviyede.

      Ülkemizde oynanan sert liglere rağmen Alper’in her ne kadar U21 kategorisindeki istatistikleri de olsa Bursaspor içindeki rakiplerinden, ikili mücadele kazanma oranı anlamında üstünlük kurmuş vaziyette. Ofansif orta saha oynadığı zaman ise bu oranın yüksekliği hücum faaliyetleri konusunda daha akıcı bir oyuna ve yıpratma payının artmasına sebep olacaktır. Fiziksel olarak patlayıcı hız ve patlayıcı güç anlamında üstün bir oyuncu sayılabilir. Dengeli bir yapısı var ve koordinasyon özellikleri yeterli seviyede. Özellikle ani reaksiyonları ligimiz kalitesinin üzerinde.

     Alper’in rakip ceza sahasına doğru yaptığı delici pasların yanı sıra, ayakta kalabilme özelliği ve hava toplarında boyunun da etkisiyle zayıf kalmaması, onun daha fazla pozisyon içerisine girmesine sebep oluyor.

     Alper, fiziksel özelliklerinden ziyade oyun yapısı ve teknik kapasitesi ile dikkat çekiyor fakat istatistiki bilgilere bakıldığı zaman da uygun olan fizyolojik özelliklerini ve kuvvetini etkin bir şekilde kullanabildiğini görüyoruz. Maç temposu içerisine girdikçe oyun içindeki fiziksel faaliyetlerinin artacağını ön görüyoruz.

Fiziksel Özellikler:6,5/10

Teknik özellikler

     Alper’in teknik özelliklerini ele aldığımızda en çarpıcı özellik olarak, ani ve beklenmedik hücumlarda ceza sahası etrafından savunma merkezine doğru atmış olduğu ara paslar ve şut açısı bulduğunda bu pozisyonları skora çevirmesiyle dikkat çekiyor. Topla ilk buluştuğu anlardaki kontrol becerisi, onun daha iyi pozisyon almasına ve bazı anlarda da rakiplerini oyundan düşürerek rakip savunmayı eksiltmesine sebep oluyor. Oyun içerisinde aktif olarak sorumluluk aldığı anlarda maç başına 3. Bölgeye attığı top sayısı 6,23 ile bu alanda rekabet ettiği oyuncularla hemen hemen aynı pozisyonda yer alıyor. Burada asıl fark yaratan nokta ise başarılı şekilde yapılan dribbling denemesi. Bu konuda rakiplerine göre oldukça fark yaratacak bir pozisyonda. Her iki ayağını da kullanabiliyor olması onun bu bölgede daha rahat pozisyona girmesine sebep oluyor.  Ceza sahası dışından yapmış olduğu etkili şutları ile skora gidebiliyor. Orta saha bölgesinden 3. Bölgeye geçiş sırasında aniden çalım özelliklerini kullanarak rakip sahaya geçiş yaptıktan sonra savunma arkasına attığı etkili toplarla takım arkadaşlarına pozisyon sağlıyor. Alper’in ayırt edici özelliği ise klasikleşen bir 10 numara oyuncusu tarzında olmayışı. Koşu performansı alışılagelmişin dışında. Topla beraber sürekli ve aniden 3.bölgeye topları taşıyabiliyor ve sonrasında pozisyon sonuçlandırmada problem yaşamıyor. Çalım skalası geniş bir oyuncu ve genelde beklenmedik şekillerde savunmaların arasına girerek denge bozuyor.

      Oynadığı pozisyon için hücum yönleri bakımından önemli verilere sahip olsa da savunma anlamında kendisini geliştirerek, iki yönlü oynayabilme özelliğini geliştirmek zorunda.  Oyunun savunma bölgesinde girdiği ikili mücadelelerin sadece %24,9 oranıyla oynuyor. Maç başına top kesme oranı ise 4,36 olarak ortalama bir seviyede gözüküyor. Rakip sahadaki press etkinliğini, kendi yarı alanında göstermiyor. Hücum alanında yapmaya çalıştıkları ile savunma yönünde yapmadıkları ile gündeme gelen bir oyuncu. Samet Aybaba’nın oyun sisteminde yer bulamama sebebi ise mücadele gücünün zayıflığı oluyor.

Teknik Özellikler:7,5/10

Mental özellikler

   20 yaşındaki Alper, devamlılık konusunda yaşadığı sıkıntılar sebebiyle maç temposuna alışabilmenin yanı sıra, kendisini gösterebilecek form grafiğini de yakalayamıyor. Mental açıdan,sakin bir oyuncu ve soğukkanlılık seviyesi oldukça yüksek. Baskı altında karar verme özelliğinin seviyesi üst seviyede olması sebebiyle, baskı altında oynayan rakiplerine karşı skora gitmesi daha kolay oluyor. Konsantrasyon ve hırs konusunda çok fazla istekli olmayan Alper, oyun bilgisi ve akışının iyi bilmesinin yanında yüksek yeterlilikte de pozisyon bilgisine sahip oluşu oyuna daha fazla etki etmesine sebebiyet veriyor. Maçtan bölüm bölüm kopması ise oyun istikrarı konusunda standardı olmayan bir yapıda olmasını ortaya çıkarıyor. Agresif bir yapıda olmayan Alper, savunma aksiyonlarında yumuşak kalmasına sebebiyet veriyor ve fizik gücü yüksek olmasının yanı sıra sert oyun yapısındaki rakipleri ile başa baş mücadele konusunda sıkıntı yaşıyor.

Mental Özellikler: 6,0/10

Sosyal özellikler

alperademoglu-205380.jpg

     Bursaspor’a gelmeden önce de genç yaşına rağmen birçok kez takım değiştirmesi onun uyum sorunları yaşamasına sebep oldu ve aidiyet konusunda zaaf yaşıyor. Bursaspor’a geldikten sonra da Samet Aybaba ile yaşadığı oyun içi sıkıntıların yanı sıra, İnstagram hesabından sorulan sorulara cevap veren Alper, neden oynamıyorsun sorusuna verdiği cevap: Hoca istemiyor, anlaşamıyoruz diyerek cevaplamıştı. Bu sorunların öncesinde kamp döneminde Samet Aybaba’nın çok az şans verdiği Alper’i 3.Lig ekibi Karacabey Belediyespor’a kiralık olarak vermek istemesi sonrasında bunu kabul etmeyen Alper, teknik ekibin raporu ile U21 ekibine gönderildi. Profesyonel bir oyuncu olsa da psikolojik anlamda kendisini daha hazır hale getirmesi gerekiyor. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Alper, zaman zaman yaşının da vermiş olduğu tecrübe eksiği ile özellikle İnstagram üzerinden yaptığı paylaşımlar sebebiyle problem yaşayabilecek bir durumda.

Sosyal Özellikler: 6,0/10

     Genel değerlendirme

     Alper’in tüm özelliklerini göz önüne alarak, yaptığımız bu detaylı analizin ardından genel bir değerlendirme yapacak olursak; teknik kapasitesinin ve doğuştan gelen yeteneklerinin yanı sıra, oyun görüşünün yüksek oluşu, pozisyon bilgisinin de şuanki yaşıtlarınca daha yüksek oluşu Alper’in pozitif yönleri iken, mental özellikler bakımından zayıflıkları göze çarpıyor. Her oyun sistemine kolay uyum sağlayacak bir oyuncu olmamakla beraber, üzerine oyun sistemi kurulacak, kilit performans göstererek başarı getirebilecek potansiyele sahip bir oyuncu. Alper’in kendisini geliştirebilmek için oynamaya ve maç temposu kazanmaya ihtiyacı var. Oynayarak tecrübe edinmesi ile beraber, farklı bir oyuncu olarak ligimizdeki takımlarda rahatça performans sağlayabilir. Potansiyeli oldukça fazla olan Alper, şuanki meziyetleri ile beraber 1. Lig seviyesindeki takımların hücumcu oyuncu eksikliklerini ve kreatif oyuncu eksikliklerini giderebilecek bir oyuncu. Süper lig seviyesinde Bursaspor’un oynamaya çalıştığı 10 numarasız format içerisinde yer aldığında fark yaratabilecek bir oyuncu olabilir fakat fazla forma şansı bulamadı. Bir başka oyun sisteminde oynayabileceği takım ise Yeni Malatyaspor’un oyun sistemi olabilir. Erol Bulut’un oynadığı sistemde Adem Büyük, Aleksic gibi kenar oyuncusu olarak da gözükseler merkezden etkili olan oyuncularla rotasyona girebilir ya da savunma yönünün biraz daha geliştirirse Guilherme ile forma rekabetine girebilecek düzeyde.

İş ortağımız Global Soccer Network’ un yaptığı hesaplamalara göre  Alper Ademoğlu, her ne kadar A takım seviyesinde maça çıkmamış olsa da ortalamanın üzerinde bir indekse sahip. Potansiyel yetenek olarak ise oldukça umut veriyor. Süper Lig tecrübesi edindikçe daha fazla gelişecektir ve ilerleyen dönemlerde Avrupa takımlarının radarına girebilecek özelliklere sahip olacaktır. Performans katkısının yanı sıra transfer olduğunda da mali olarak önemli katkılarda bulunabilecek bir oyuncu.

Oyuncunun FA Puanı: 6,37 puan/10

Hazırlayan: Burak Çoban

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *