Futbol Akademi Scouting (FAS), öncelikli olarak Türkiye’de yer alan farklı ligdeki takımlara fayda sağlayacak futbolcular bulabilen, referans olmayı vizyon edinmiş bir oluşumdur.


Neden FAS?

FAS Scout’u, bir oyuncuyu defalarca izler. İngiltere Federasyonu’nun uyguladığı “Four Corner” modeli ile bir oyuncuyu teknik, fizik, mental ve sosyal yönleri ile inceler.

Bir yargıya vardıktan sonra başka bir FAS scoutu da oyuncuyu izleyerek ortak bir görüş belirlenir ve oyuncunun scout raporu hazırlanır.

FAS, tamamen kendi geliştirdiği tool’lar ve grafikler kullanarak oyuncuyu, ilgili kulübe ve teknik direktöre çok farklı yönleri ile sunabilme becerisine sahiptir.

FA Four Corner Modeli

2012 yılında “Elite Player Performance Plan” (EPPP) ismindeki programı uygulamaya koyan İngiltere Federasyonu (FA), altyapı tesislerinin düzenlenmesinden, takımlarda bulunması gereken personelin sıralanmasına kadar pek çok konuda devrim niteliğinde karara imza attı.

Bunlardan bir tanesi de oyuncu gözlemleme (scouting) yöntemlerinde ciddi değişiklikler oldu. Eskiden İngiltere futbolunun temel gerekliliği olan fizik gücü diğer tüm özelliklerin önüne geçiyordu. Gerek altyapı, gerek A takım bazında oyuncu seçimi yapılırken, oyuncu ne kadar teknik ne kadar çalışkan olursa olsun fizik gücü yeterli seviyede olmadığı takdirde oynama imkânı kalmıyordu. Bu da İngiltere’nin yıllarca teknik ve zihinsel kapasiteden yoksun, sosyal açıdan yetersiz, sırf fizik gücü ile sahada mücadele eden bir jenerasyon ile milli takımı oluşturup herhangi bir başarı kazanamamalarına neden oluyordu.

Yeni getirdikleri “4 Corner” modeli ise bu tek yönlü oyun felsefesinin aşılıp her açıdan güçlü oyuncuların milli takıma ve kulüp takımlarına kazandırılmasını hedefliyor. 4 Corner, yani “dört köşenin” açılımı, bir futbolcu üzerinde yorum yapabilmemizi sağlayan ve oyuncunun oyun karakterini oluşturan 4 etmenin (fiziksel, teknik, mental, sosyal) her birinin aynı ağırlıkta gözlemlenerek oyuncu hakkında dengeli ve detaylı bir rapor oluşturulmasını hedefler.

İzlenilen oyuncular ile ilgili hazırladığımız bazı grafiklere örnek vermek gerekirse:

Radar Grafik

Pas Sonar
Beklenen gol (xG), beklenen asist (xA) grafiği
Karşılaştırmalı Grafik