Dünya Kupası U-17 ve Afrika

Cumartesi günü, Brezilya’nın ev sahipliği yapacağı Dünya Kupası U17 turnuvası Nijerya-Macaristan ve Brezilya-Kanada maçı ile start alacak. Turnuvaya Afrika’dan 4 takım katılacak. Katılımcılar, Nisan ayında Tanzanya’da düzenlenen Afrika Uluslar Kupası (AFCON) U17’de gruplarından çıkan ekipler oldu. Fakat, AFCON’da B Grubu’nda yer alan ve Kamerun’un arkasından 6 puan ile grubu ikinci bitiren ve finalde kupayı da Kamerun’a penaltılarda kaptıran Gine diskalifiye edilmiş durumda. Turnuva kadrosunda kullandığı iki oyuncusunun yaşında hile yaptığı gerekçesi ile turnuvaya katılma şansını aynı grubu üçüncü bitiren Senegal’e kaptırdı. Hile yapıldığı iddia edilen oyuncular ise oldukça yetenekli olan ve takımın bel kemiği diyebileceğimiz Aboubacar Conte, diğer isim ise Ahmed Tidiane Keita. CAF yaptığı açıklamada bu oyuncuların en az 2001 doğumlu olduğunu söyledi. Gine Futbol Federasyonu’na tam olarak 100.000 Dolar ceza kesti ve ayrıca madalyaların teslim edilmediği takdirde artı bir 20.000 Dolar ceza verileceğini söyledi. Kısacası Kıta’dan turnuvaya katılacak takımlar Kamerun, Angola, Nijerya ve Senegal oldu.

NİJERYA

Manu Garba’nın yönetiği Nijerya, AFCON U17 A grubunu Angola, Uganda ve ev sahibi Tanzanya’nın üstünde lider tamamlayarak, Dünya Kupası vizesi aldı. Garba’nın öğrencileri 4’lü savunma kurgusu üzerinden; turnuva boyunca 4-4-2, 4-2-3-1, 4-5-1 gibi sürekli değişen formasyonlar ile sahada oldular. Oyunun merkezinde, rakip atakları süpüren ve oyun kurulumunda topu özellikle kenarlara açan kaptan Samson Tijani çok önemli bir rol alıyor. Soğukkanlı oyunu ve fiziksel avantajı ile bu turnuvada fark yaratacak isimlerden olabilir. Oyunun kenarlara açıldığı durumlarda başta Akinkunmi Ayobami Amoo olmak üzere çabuk ve adam geçebilen kanat oyuncuları ile etkili olabilen bir takım Nijerya. Diğer yandan Olakunle Olsegun ve Wisdom Ubani gibi hem kenarda hem de direk santraforda katkı sağlayabilecek yetenekli ayaklar da mevcut. Oyunun arka tarafında ise stoper oyuncusu Ikenna oldukça potansiyelli bir genç, aslında burada üzücü olan takımın sol beki Oduko’nun bu turnuvada yer almaması olacak, özellikle Uganda ile 1-1 berabere kalınan maçta hücum katkısı ile beni baya etkilemişti. Kartallar’da son olarak özellikle dikkat çekmek istediğim oyuncu Tanzanya’da izleme fırsatı bulamadığımız Peter Olawele, ‘’Küçük Ronaldo’’ lakabıyla anılan Olawele, yapılan antremanlarda Manu Garba’nın gözüne girmeyi başardığı söyleniyor.

ANGOLA

43 yaşındaki Portekiz asıllı Pedro Valdemar Soares Gonçalves’in yönettiği Kırmızı-Siyah’lar, AFCON U17 A grubunu Nijerya’nın bir altında 2. tamamladılar ayrıca üçüncülük maçında Nijerya’yı 2-1’lik skor ile devirdiler. Angola, Kıta U-17’nin en spesifik hücum hattına sahip takım. Klasik 4-3-3 formasyonunu benimseyen, zaman zaman kaptan Gege’yi sol beke koyup 3’lü savunmaya yakın maçlar da çıkardılar. Takımın ileri 3’lüsünü oluşturan ‘’Pedro Capemba (Capita)-David Nzanza-Zito Luvumbo’’ izlerken keyif veren ve skora yatkın bir ekip oldu. Capita, turnuvayı 4 gol ile Gol Kralı olarak tamamladı. Ceza alanına attığı toplu-topsuz koşular ile sürekli bir tehlike oluşturdu, sağ tarafta oynayan bence belkide bu jenerasyonun en yetenekli iki isminden biri olan Zito Luvumbo muazzam adam geçme becerisi, hücumda kilidi açan anahtar pasları ve teknik sol ayağının içi ile yaptığı vuruşlar ile Dünya Kupası’nda bir çok klüpün dikkatini çekeceğine inanıyorum, Tanzanya öncesi ülkesinin CD 1º de Agosto alt yaş kategorilerinde forma giyerken gösterdiği performans ile A takıma geçti. Ayrıca takımda Defansif Orta Saha oyuncusu olarak görev alan Domingos da oldukça dikkat çekici bir oyuncu.

SENEGAL

Senegal, yazının giriş paragrafında söz ettiğim gibi Gine’nin disakalifiye olması sonucu bu turnuvaya katılmaya hak kazandı. Senegalli antrenör Malick Daf’ın yönettiği takım 4-3-3 formasyonunda sahaya dizilmektedir. Oyun kurgusu pek tatmin etmeyen takım, ataklarını genellikle takımın bence en dikkat çeken oyuncusu Boubacar Diallo’nun merkezden yaptığı dikine sprintleri üzerine kurguluyor. Ayrıca oyunu genellikle sağ tarafa yıkarak orada Samba Diallo’nun kişisel becerileriyle tehlikeli olmaya çalıştı turnuva boyunca. İki Diallo dışında çok fazla dikkat çeken oyuncusu olmamıştı Senegal’in ama takım kaptanı Diaw, Aliou Balde gibi oyuncuların doğru kurguda etkili olacağı kanaatindeyim. Ayrıca N’diaye-Sane stoper ikilisi birbirini tamamlayabilen oyuncular olduğunu düşünüyorum. B grubunu Kamerun ve Gine’nin altında 3. tamamlayan Senegal, kötü bir turnuva geçirmişti desek yanlış olmaz, burada belirleyeci nokta bu turnuvaya Malick Daf ve öğrencilerinin nasıl hazırlandığı olacaktır.

KAMERUN

Thomas Libih’in yönettiği AFCON U17 Şampiyonu ve muhtemelen şu 4 ülke içinde en takım oyununu sahaya yansıtan ekip. Tanzaya’da A Grubu’nu lider tamamlayıp, yarı finalde Angola’yı ve finalde Gine’yi penaltılarla yenip kupaya uzanan Kamerun, saha içerisinde formasyon anlamında dinamik bir yapıya sahip. 4-4-2, 4-2-3-1, 4-3-3 gibi formasyonlarla değişiklik gösteren Aslanların, bu değişken yapısının en önemli faktörü takımın yıldızı Steve Mvoue’nin konumu oluyor. 17 yaşındaki oyuncu hücumun neredeyse her bölgesinde oldukça etkili oluyor, zaman zaman fiziksel sıkıntılar yaşasa bile oyun zekası ve teknik kapasitesi onu hep bir adım öne atıyor. Angola’yı anlatırken Zito Luvumbo için ‘’ bu jenerasyonun en yetenekli iki isminden biri’’ tabirini kullanma sebebi Mvoue, çünkü o ikiliden birinin Kamerun’un 10 numarası olduğunu düşünüyorum. Takımın diğer hücum güçleri; güçlü fiziği ile dikkat çeken santrafor Leonel Wamba ve takımın önemli sprint gücü 7 numaralı Alioum (Alioum Dünya Kupası kadrosuna alınmadı, yerine Arnold Eba tercih edildi.) Ayrıca hücum gücüne çok büyük katkısı olan Ricky Stephane ‘’Ngatchou’’ Kamtchouang asla unutulmamalı. Bir sol bek oyuncusu olmasına rağmen bir açık oyuncusu gibi adam eksiltme, ceza alanına koşu gibi bir çok donanıma sahip, yaptığı hücumlar FIFA’nın da aklını karıştırmış olamalı ki sitesinde oyuncunun mevkisine forvet yazılmış. Özellikle bu turnuvada sol önde kullanmak gayet makul bir tercih olabilir. Ayrıca oldukça etkili stoper ikilisine sahip Kamerun. Befe ve kaptan Ndzie’nin uyumu ve fiziksel durumları, rakipler için baya sorun teşkil ediyor. Kaleci Ekoi ise refleksleri ile ön planda olan bir kaleci ve penaltılarda oldukça gelişime açık gözüküyor.

AFCON U-17 B Grubu 1. Maçı Gine-Kamerun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *