Enes İslam İlkin

Futbol hayatına Samsun’un amatör takımlarından Tekkeköyspor’da başlayan 2000 doğumlu genç oyuncu, kısa süre sonra kendisini kanıtlamış ve Samsunspor takımına henüz 12 yaşındayken geçebilme başarısı göstererek o sezon Elit U14 kategorisinde mücadele etmiş ve 19 maçta 2 gollük bir katkı vererek henüz 12 yaşındayken dikkatleri üzerine çekmiştir. Asıl patlama yaptığı nokta ise hemen bir sezon sonrasında Bölgesel Gelişim ligi U14 kategorisinde 24 maç 27 gol, U15 kategorisinde 16 maç 24 gol, U16 kategorisinde 17 maç 19 gol, sonrasında da U21 takımında sezona başlamış ve 7 maçta 3 gol attıktan sonra henüz 16 yaşındayken profesyonel sözleşme imzalamıştır. Profesyonel olduğu 2016-2017 sezonunda 2 TFF 1.Lig maçı, 4 U21 maçı 1 gol, 10 U17 maçı 9 gol performansı ile tamamlamıştır. Bu süre zarfında hem sezon sonu ve ortası kamplarına katılarak, hem profesyonel düzeyde antrenman bilgisine sahip olmuş hem de tecrübelenerek formaya ısınmış halde 2017-2018 sezonuna başladı. O sezon ise genç yaşına rağmen 20 TFF 1. Lig maçına çıkarken 1 gol 2 asistlik bir katkı yapsa da takımının bir alt lige düşmesine engel olamadı. Bu sezon ise çıktığı 21 TFF 2. Lig maçında ise 861 dakika sahada kaldı. TFF 2. Lig’de şampiyonluk hedefleyen Samsunspor’un kadrosunda birçok tecrübeli oyuncuyla beraber forma rekabetine giren kanat oyuncusu Enes İslam’ı şimdi daha fazla detaylandırarak siz değerli okurlarımıza aktaracağız.

Transfer Geçmişi:

Samsunspor     –

Milli Takım Rakamları

Türkiye U19    4 Maç 0 Gol

Türkiye U18    8 Maç 1 Gol

Türkiye U17   15 Maç 0 Gol

Türkiye U16   15 Maç 3 Gol

Türkiye U 15   7 Maç 0 Gol

     Oyuncu Performansı

Samsunspor   43 Maç 1 Gol 2 Asist

     Yukarıda kısaca tanımladığımız Enes İslam’ı daha iyi bir şekilde analiz edebilmek ve sizlere her yönüyle aktarabilmek için FA 4 Corner Modelini baz alarak incelemeye başlayalım.

     Oynadığı Pozisyon

     Enes İslam, orijinal pozisyonu sağ kanat olsa da her iki kanatta da oynayabiliyor. Sağ ayaklı bir oyuncu olsa da ters ayağını da olumlu kullanıyor. Her iki ayağını da kullanabiliyor olması, maç içerisindeki dağılıma göre zaman zaman kanat değiştirmesine sebep oluyor. Geçtiğimiz sezon oynadığı 20 TFF 1. Lig maçında 17 maça sağ kanat olarak, 3 maça ise sol kanat olarak başladı. Bu sezon ise oynadığı maçlarda sağ kanat olarak görev aldı. 4-2-3-1 formasyonunda sağ kanat görevine yatkın olan oyuncu, maç içerisindeki aksiyonlarını tarif edecek olursak, sürekli olarak savunma arkasına boş koşular yaparak diğer arkadaşlarına alan açmayı seviyor. Çizgiye basmayı seven bir oyuncudan ziyade iç forvet olarak oynayan bir kanat oyuncusu rolüne daha yatkın. Oyunun hücum yönünde etkili topsuz oyunlarının yanı sıra içeri kat ettiği pozisyonlarda şut açısı bulduğunda etkili şutlar çıkararak rakip takımı zorluyor.

Fiziksel özellikler:

     2000 doğumlu kanat oyuncusu Enes İslam’ın fiziksel özelliklerine değinecek olursak, 1,72 cm boya sahip. Vücut yapısı olarak ince sayılabilecek bir vücut yapısına sahip olsa da yaşı ilerledikçe ve bu seviyelerde oynadıkça fiziksel dolgunluğa ulaşabilecek bir oyuncu. Sprinter özelliklerini maç içerisinde oldukça iyi kullanabiliyor, patlayıcı hız konusunda kendisini oldukça geliştirmiş olması oyun içerisinde bu avantajını kullanarak adam eksiltebilme özelliklerini daha fazla kullanmasına sebep oluyor. Karşısında oynayan beklerin hücuma verdiği katkıyı kısıtlayabilecek seviyede bir kontra atak tehdidi olması aslında savunmaya da yapmış olduğu katkı olarak sayılabilir. Denge ve koordinasyon bakımından kendisini geliştirmesi gerekli.

     Oyuncunun hücuma yaptığı katkılar genellikle, boş alan koşuları temelli olsa da topla beraber sprint ettiği pozisyonlarda ayakta kalabilme konusunda güçsüz kalabiliyor. Ligin sertliğinin bunda katkısı olduğu şüphesiz  fakat Enes’in fiziksel olarak tam anlamıyla kuvvetlenememesi bu durumun asıl kaynağı. Vücut dolgunluğunu arttırmasının yanı sıra core bölgesini de geliştirmeli ki dayanıklılık alanında kendisini daha yukarı seviyelere çıkarabilsin. Güce dayalı olan bu eksikliklerinin yanında hücum alanında yaptığı boş alan koşuları ve bu koşuların genelde doğru noktalara yapılıyor olması, takım arkadaşlarının daha rahat alan bulmasına ve takımının ofansif anlamda üretkenliğinin artmasına sebep oluyor.

     Savunma aksiyonları ise koşu performansının verimliliği ve agresif baskı yapabiliyor olması defansif anlamda mücadeleden kaçmaması, fiziksel üstünlükleri sağladığında ve gelişimini belirli bir seviyeye çıkarttıktan sonra dikkat çekici düzeye gelecektir. Hücum yönünde hızının da verdiği etkiyle ikili mücadele kazanma oranı geçtiğimiz sezon için %51.4 olsa da savunma anlamında %18.3 oranında olması bu konu üzerine çalışması gerektiğini belgeliyor.

Fiziksel özellikler: 6,3/10

Teknik özellikler:

      Enes İslam’ın oyun yapısı olarak sprint üzerine bir oyun kurulumu var. 3. Bölgede topla buluştuğunda da oyunu çabuk bir şekilde dikine oynamayı seven bir oyuncu. Orta alana yakın bölgelerde topla buluştuğunda ise basit top kayıpları yapabiliyor. Sırtı dönük oyunlarda başarılı olduğunu söylemek güç. Topla beraber hareket halindeyken ne kadar avantajlı konumda ise, sırtı dönük pozisyonda ya da hareket halinde olmadan topla buluştuğunda o kadar dezavantajlı bir oyuncu. Çalım yeteneğine sahip olan oyuncu olsa da bu çalım özelliklerinin en büyük destekçisi açık alan olması sebebiyle, karşısında duran rakiplerine karşı oyuncu eksiltebilme durumunda sıkıntı yaşayabiliyor. Şut yüzdesi yüksek bir oyuncu, uzak bölgelerden beklenmedik anlarda etkili şutlar çıkartarak tehlike yaratabiliyor. Kilit pas atma konusunda gelişimine devam etmeli, ve oyun görüşünü geliştirmeli. Daha büyük seviyelerde oynamak istiyorsa kapanan savunmaları açabilecek tekniki donanıma sahip olmalı. Baskı altına girdiğinde final paslarını atamama sorunu var. Baskıdan ve oyun içi sertlikten etkilenebilecek bir oyuncu.  Top kontrollerini daha doğru yapması halinde daha etkili şekilde pozisyon hazırlığında bulunabilir ve hareket halinde olmayan topları hareketli hale çevirerek avantajını kullanabilme açısından daha uygun ortam bulabilir. Çok fazla orta yapabilme tercihinde bulunmayan bir oyuncu olsa da yaptığı ortaların isabet oranı düşük kalıyor, ofansif anlamda daha fazla katkı koymak istiyorsa, sprinter özelliklerinin yanına müsait pozisyonlarda yaptığı ortaların isabet oranını yukarıya çıkarmalı. Her ne kadar oynadığı süre olarak bu sezon maç başına 41 dakika olsa da skora katkı anlamında asist ve gol atamaması onun üzerindeki baskıyı arttırıyor, gelişimini desteklemek için daha fazla skor üretebilmeli.

Teknik özellikler: 5,8/10

Mental özellikler:

     Mental Özellikler başlığının hemen üzerindeki kare, Samsunspor’un 27.01.2019 tarihli Gümüşhanespor ile oynadığı maça ait. Bu pozisyon özelinden gidecek olursak yaptığı tercihler konusunda problem yaşıyor. Müsait pozisyondaki arkadaşıyla oynamak yerine kaleye vurmayı tercih ettiği bu pozisyon genel anlamda bakacak olursak Enes İslam’ın oyun içi tercihleri konusunda sorun yaşadığının sadece bir pozisyonluk göstergesi. Bu gibi pozisyonlarda genel olarak tercih hatası yapıyor. Oyun görüşü bakımından ortalamanın altında bir durumda bulunan Enes, bitiricilik ve konsantrasyon bakımından da zayıf kalabiliyor. Çalışkan bir oyuncu olsa da oyun görüşünün kısıtlı olması ve karar tercihlerini yanlış kullanması onu takım oyunundan uzaklaşmasına sebep oluyor. Oyunun içerisinde kopmalar yaşayarak istikrar ve devamlılık konusunda dengeyi sağlayamıyor. Hırslı bir oyuncu sayılsa da bu hırsını kontrol edebiliyor ki sarı kart gördüğü maç sayısı oldukça az. 2 sezonda görmüş olduğu kart sayısı 2. Savunmasına yardım eden bir yapıda olsa da etkili bir yardım söz konusu değil. Bu konuda daha verimli yardımlarda bulunması gerekiyor. Ayırt edici özelliği olan dribbling gücü ve çabukluğu dışında oyun görüşünü ve devamlılığını arttırdığı takdirde daha üst seviyeler için potansiyeli olan bir oyuncu olacaktır.

Mental özellikler: 5,5/10

      Sosyal özellikler:

     Takımın altyapısından çıkması ve yaş olarak en küçük oyuncusu olması sebebiyle, takımda sahip çıkılan ve sevilen bir isim. Zaman zaman bireyselliğe kaçan oyununa tepki gösterilse de taraftarının da desteklediği ve büyük beklenti içerisinde olduğu bir oyuncu. Sosyal medyada twitter ve instagram uygulamalarında aktif durumda olsa da sık sık paylaşım yapan bir konumda değil. Bugüne kadar çalıştığı tüm antrenörleri onun ileride önemli bir noktada olacağını belirten açıklamalar yapmakla beraber oyunun içerisindeki gelişimini de desteklediklerini belirtiyorlar. Takımı ile uyumunun yanında milli takımlarda da arkadaşları ile uyumu konusunda ve iletişim konusunda sıkıntı yaşamıyor.

Sosyal özellikler:  7,0/10

Genel değerlendirme:

     Enes İslam’ı, fiziksel-teknik-mental ve sosyal anlamda inceledikten sonra genel bir değerlendirme yapmamız gerekirse, hız ve çabukluk özelliklerini kullanarak pozisyon yaratabilen bir oyuncu profili canlandırdığını, bu özelliklerinin yanı sıra gelişime açık bir oyuncu olduğunu ve bu potansiyelini doğru kullanabilecek sosyal yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Oyun görüşü ve karar verebilme yetisinin yanında savunma yardımının seviyesini ve fiziksel kuvvet kapasitesinin arttırması gerektiğini, bu konulardaki gelişimini sürdürmesi halinde kendisini üst seviyelere taşıyabileceğini düşünüyoruz.

U19 Milli takımımızın 29.01.2019 tarihli Slovenya hazırlık maçında 59 dakika sahada kalan Enes, 31.01.2019 tarihinde tekrar Slovenya ile oynanan hazırlık maçında da ilk 11 olarak sahaya çıktı ve 45 dakika oynama başarısı gösterdi. TFF 1.lig ve TFF 2.Lig gibi sertlik dozajı yüksek liglerde henüz 19 yaşındayken oynaması ve lig düşme gibi ağır sendromları yaşaması onun daha fazla tecrübelenmesine sebep oluyor. Süper Lig seviyesinde direkt olarak oynayacak düzeyde şimdilik olmasa da 2 sezon içerisinde gelişimini sürdürdüğü takdirde sıçramayı yapacaktır. Oyun sistemi bakımından açık alan bulabileceği ve kontra atak futbolu oynayan takımlarda şuan için daha fazla göze batacağını düşünüyoruz. Oyuncunun da özellikleri açık alan futboluna daha yatkın.

Oyuncunun FA puanı :6,15/10

Hazırlayan : Burak Çoban

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *