Fabio Martins

Süper Lig’in yeni sezonu bildiğimiz gibi başladı. Birçok oyuncu transferi gerçekleşti ülkemize özellikle Portekiz’den. Bu sene ülkemizin transferde en fazla başvurduğu ülke Portekiz oldu. Kağıt üzerinde transfer şampiyonu diyebileceğimiz Fenerbahçe de Portekiz pazarına katılmış gibi görülüyor. Muhtemel Ze Luis transferinin ardından hem Türk spor medyasında hem de Portekiz basınında Fabio Santos Martins’in adı anılmaya başlandı.

Kimdir bu Fabio Martins?

1993 doğumlu Fabio Martins’in Portekiz’in Vila Nova de Gaia bölgesinde dünyaya geldi. Porto altyapısında futbola başlayan oyuncu ülkenin çeşitli takımlarında forma giydi. Geçtiğimiz sezonu kariyerinin en verimli sezonu olarak geçiren Fabio Martins geçtiğimiz sezonu 12 gol 6 asistle tamamladı. 178 cm 69 kilogram ağırlığındaki Fabio Martins kariyerinin genelinde sol kanatta forma giyse de geçtiğimiz sezon zaman zaman forvet arkasında, çok az da olsa sağ kanatta da forma giydi. Ayrıca kariyerini etkileyecek bir sakatlık geçmişi de Martins’in bulunmamakta. Fenerbahçe’ye geldiği takdirde sol kanatta oynayacağını varsaydığım Fabio Martins’in verilerini özel veri aracımız ile paylaşmak istiyorum.

Transfer Geçmişi

Burada Fabio Martins’in hem xG verisinde, isabetli şut yüzdesinde hem de maç başına attığı ara pası verilerinde kendi mevkisinde oynayan oyunculara kıyasla oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.


Yine burada da Fabio Martins’in ait olduğu oyuncu kümesine göre onlardan önde olduğu ya da geride olduğu özellikler paylaşılıyor. Burada bir başka değerli olan veri penaltı bölgesine gönderilen pas istatistiği bence. Fenerbahçe’nin Mert Hakan gibi, yeni transfer Samatta gibi, Ze Luis gelirse onun gibi ceza sahasına koşular yapan oyuncuları besleyebilecek tarzda bir oyuncu Fabio Martins.

Fabio Martins en verimli geçirdiği sezonda takımın kesinlikle en iyisiydi. Portekiz Ligi genelinde de en tepe noktaya yakın olması sezonu ne kadar iyi geçirdiğinin kanıtı.

Transfer Geçmişi

NeredenNereyeTransfer Tipi
06-13Porto AltyapıPorto B
13/14Porto AvesBedelsiz
14/15AvesBraga400,00 €
15/16BragaPaçosKiralık
16/17BragaChavesKiralık
19/20BragaFamalicaoKiralık

Oyuncu Performansı

TakımMaçGolAsist
Braga99238
Porto B292
Paços2411
Chaves3683
Famalicao36126
Aves374
Toplam2615018

Milli Takım Performansı

TakımMaçGol
Portekiz U163
Portekiz U173
Portekiz U1892
Portekiz U1973
Portekiz U205
Portekiz U211
Toplam285

Oynadığı Pozisyon

Şimdi Fabio Santos Martins’i Fa Four Corner modeli ile inceleyeceğiz.

Fiziksel Özellikler

Oyuncunun fiziksel özelliklerine başta kısaca değinmiştim. 178 cm boyunda 69 kg ağırlığında olan Fabio Martins, fiziksel güç anlamında zayıf bir oyuncu. Fakat oyuncunun kullanılacağı rol düşünülünce bu zayıflık ne kadar önemli çok emin değilim. Elbette ki fiziksel zayıflık oyununa etki edecektir ama rolünün önüne geçeceğini sanmıyorum.

İvmelenme, hız konusunda fena olmayan bir oyuncu. Özellikle top hakimiyeti ve çalım yeteneği ile birlikte topla beraber hızlanabilen bir oyuncu. Ama hızından çok tekniğiyle rakiplerinden sıyrılan bir oyuncu. Kısaca, hız ve hızlanma konusunda iyi olmasına rağmen bize saha içinde çok done sunmuyor bunla alakalı.

Fabio Martins’in fiziksel özelliklerinde öne çıkan şey bence çevikliği. Çalım yeteneğinin bir kısmı da bence buradan geliyor. Hem ayakları hem de vücudu çok çevik. Bu da dar alanda oyuncuya çok büyük avantaj sağlıyor. Vücut hareketleri ve tekniğiyle 2-3 kişinin kendisine baskı yaptığı zamanlarda o dar alanlardan çıkabiliyor.

Dayanıklılık konusundaki eksik bir oyuncu Fabio Martins. Enerjisi doksan dakikaya yaymakta güçlük çekiyor. Özellikle en iyi yaptığı işleri, dripling gibi, ara pas gibi işleri yapmakta güçlük yaşıyor maç sonlarına doğru.

Dediğim gibi güç olarak zayıf bir oyuncu ve ikili mücadeleleri kazanma verisi oldukça düşük. Hacim olarak da ufak bir oyuncu ve yer kaplayamaması ve vücudunu kullanmayan bir oyuncu olması nedeniyle top saklayabilen bir oyuncu değil. Örnek verirsek Babel gibi sırtı dönük top alan ve saklayabilen bir oyuncu değil.

Fabio Martins’i öne çıkaran bir başka konu savunma yardımı. Özellikle kaptırılan toplarda genelde de yatarak kazandığı toplar öne çıkıyor. İstatistik olarak da oldukça yüksek seviyede kazanılan topa müdahale verisinde.

Hava toplarına zaten çok giren bir oyuncu değil Fabio Martins. Sıçrama özelliğinde eksik oluşu da bu topa girmemesini sağlıyor bence zaten.

Teknik özellikler

Teknik özellikler, Fabio Martins’in en üstün olduğu Fa Four Corner köşesi. Fiziksel özelliklerde savunma yönünde takıma verebileceği şeyden bahsettim. Bir tek şey daha eklemek istiyorum eğer önde basan bir Fenerbahçe görürsek topa müdahalelerdeki başarısı sayesinde topu geri kazanma süresini bence kısaltacak bir oyuncu.

Fenerbahçe’nin iki haftada özellikle yaratıcılık anlamında eksik kaldığını söyleyebiliriz. Rize maçında Sosa’nın oyuna kattığı farklılık galibiyeti getirmişti bence. Hatay maçında Hatayspor’un merkezi iyi kapatarak Fenerbahçe’yi çizgiye yönlendirmesi ve çizgilerdeki oyuncuların yaratıcılıktan uzak oluşu ve genellikle orta yapmaya meyilli olması Fenerbahçe’ye puan kaybı getirdi.

Burada işte Fabio Martins’in düşünülmesi çok normal. Martins’in sol kenardan merkeze kayan bir oyuncu olması, şut tehdidi, ara pas yeteneği, kafasının sürekli havada olması, sürekli kaleyi düşünmesi Fenerbahçe’yi yukarı taşıyacaktır. Merkeze kayması aynı zamanda bekte oynayan oyuncuya hareket alanı açmasını sağlıyor hem de merkezi daha kalabalık tutma şansı doğuyor Fenerbahçe adına.

Bir şey daha ekleyeyim, gole çevirme konusunda da %69’luk bir başarıya sahip Martins. Kaleyi sürekli düşünen bir oyuncu için çok iyi bir yüzde bence.

Fabio Matins’in güçlü yönlerine geçtiğimizde, üç tane çok güçlü yön sayabilirim. Şut yeteneği, oyun kurma yeteneği ve çalım atma yeteneği.

Hem ayağının içini hem dışını çok iyi kullanan, merkezden ve sol çaprazdan çıkardığı plase vuruşlar rakip takım için inanılmaz tehlikeli. %91 gibi çok yüksek olduğunu düşündüğüm bir isabet oranına da sahip oluşu Fabio Martins’i daha da tehlikeli kılıyor. Çünkü sürekli kaleyi yoklayan, beklenmedik şutlar çıkarabilen bir oyuncu için %91’lik bir isabet oranı Steve Nash’in serbest atış yüzdesi gibi. Çalım atma yeteneğine fiziksel özelliklerde değinmiştim zaten.

Orta yapmayı çok tercih eden bir oyuncu değil, yaptığında da bunda çok başarılı olmuyor. Fakat isabet konusunda Famalicao’nun oyun yapısı etkiili bence. Daha çok yerden oynamayı seven bir oyun yapısına sahiptiler ve santrfor mevkisinde daha çok hareketli oyuncular tercih eden bir takımdı Famalicao. Fabio Martins’in de isabet yüzdesinin düşük oluşunu buna bağlıyorum.

Pas atma konusunda ortalama üstü bir oyuncu fakat çok üst düzey bir performans beklememek lazım. Nerede ne zaman olması gerektiğini bilen oyun aklı ve tekniğiyle fark yaracak bir oyuncu Fabio. Duran topları Lameiras ile birlikte kullanan bir oyuncu Fabio fakat Fenerbahçe’de ön plana çıkacak kadar iyi kullandığı söylenemez.

Son olarak top kontrolünde oldukça başarılı bir oyuncu, top hakimiyeti üst düzey bir isim. Genel olarak toparlarsak Fenerbahçe’nin ihtiyaçları doğrultusunda bir oyuncu Fabio. Şut tehdidi yaratması, vizyonu, çalım atabilmesi, pas yeteneği, skora direk katkı verebilecek bir isim olması Fabio Martins’i Fenerbahçe’ye uygun bir oyuncu haline getiriyor.

Mental özellikler

Fabio Martins ile ilgili akla gelen sorular şunlar genelde. “Madem bu kadar iyi neden Braga onu tutmuyor takımda? Braga neden her sene oyuncuyu kiralamış?” gibi sorular sorulması çok normal. Ama Carlos Carvahal’in oyun sistemine bakıldığında sorunun cevabı veriliyor. Hoca, sisteminde direk kaleye giden hızlı kanat oyuncularını tercih ediyor. Ayrıca sol kanatta Galeno ve Ricardo Horta’nın devamlılığı ve potansiyelleri Fabio Martins’i kadro dışına itiyor.

Fabio gerçekten de top tekniği müthiş, özel yetenekleri olan bir oyuncu fakat üst seviyeye çıkamamasının birçok nedeni mental özellikler bölümünde.

İlk olarak topu ayağına isteyen Martins, bu pasları almadığında oyundan düşen bir yapıya sahip. Fakat aldığında ve maça etkili başladığı takdirde durdurulması güç bir oyuncuya dönüşüyor. Maçtan koptuğu zaman, agresifleşip kart gördüğü çok an oldu geçen sezon Fabio Martins’in. Bu yüzden konsantrasyon eksikliği yaşayabilir.

İnanılmaz bir oyun aklı ve görüşü var Martins’in. Kafası yerde değil hep yukarıda ve etrafında olup bitenleri gören, çevre kontrolü iyi bir oyuncu. Burada genelde doğru kararları verse de çalım atmaya odaklandığı zaman, etrafında olup bitenlerden zaman zaman kopabiliyor. Kısaca karar verme mekanizması iyi olsa da bencil sayılabilecek karakteri eksi olarak hanesine yazılıyor.

Bence geçen sezon Fabio Martins’in bu kadar verimli olmasının sebebi oyuncuya verilen özgüven ve yaratıcılıktı. Ona verilen sonsuz krediyi de Martins boşa çıkarmadı. Braga’da devamlı olamamasının en büyük nedeni Martins’e çok fazla güvenilmemesi bence. Fenerbahçe’ye geldiği takdirde oyuncuya aşılanacak özgüven çok önemli. Oyuncu üzerinde baskı oluşturacak etmenler hazır stadyum içinde değilken Martins’in
Fenerbahçe’ye geldiği takdirde oyuncuya aşılanacak özgüven çok önemli.

Sosyal özellikler

Öncelikle sosyal kısımda yazıyı yazdığım tarih olan 24 eylül günü, Portekiz medyasında Fabio Martins haberleri dolaşırken, Fabio Instagram adresinden yukarıdaki gazete sayfasını paylaştı. Sosyal medyasını sık sık kullanan bir oyuncu Fabio Martins. Özellikle Twitter’da kendisine yapılan yorumlara cevap yazan, karşılık veren bir oyuncu.

Portekiz’de futbol bizim kadar fanatik yaşanmıyor bence. Fakat yaşansa da ülkemizdeki sosyal medyadaki linç kültürü olduğunu düşünmüyorum. Bazı kulüplerimizin teknik direktörleri bile sosyal medyada belirlendi neredeyse. Varacağım yer şu, Fabio Martins olur da gelip, lige kötü bir giriş yaparsa, sosyal medyada yapılan yorumları takip ettiği taktirde işler daha kötüye gidebilir.

Instagram sayfasında da sık sık paylaşım yapan Martins, eşi, çocuğu ve futbol dışında pek bir gönderi paylaşmıyor.

Saha içinde arkadaşlarıyla olan uyumu, tek sezon oynamasına rağmen Famalicao’da kaptan olması, Martins’in etkileyici bir karakter olduğunun göstergesi. Famalicao’dan ayrılırken paylaştığı mesaj oldukça etkileyici ve Famalicao’dan aile diye bahsediyor. (https://www.jn.pt/desporto/fabio-martins-deixa-mensagem-emotiva-ao-famalicao-na-despedida-12486984.html). Yazdığı mesaj da bu linkte. Sosyal medyadaki davetleri de çevirmeyen bir oyuncu Fabio Martins.

https://desporto.sapo.ao/futebol/primeira-liga/artigos/fenerbahce-insiste-em-fabio-martins 

Yukarıda paylaştığım linkte Fenerbahçe’nin Fabio Martins ile satın alma opsiyonlu kiralık olarak ilgilendiğinden bahsediyor.

https://www.abola.pt/nnh/2020-08-18/sc-braga-fabio-martins-agita-mercado/857392

https://www.abola.pt/nnh/2020-09-23/sc-braga-fenerbahce-tambem-avanca-por-fabio-martins/861500

Portekiz’in çok güvenilmeyen A Bola gazetesine göre Martins’in Arabistan’dan ve Yunanistan’dan teklifler aldığının ama Fenerbahçe’nin elinin daha kuvvetli olduğundan bahsediyor.

Diğer haberler de aşağı yukarı bunlara paralel. Ayrıca Braga’nın 5 milyon € istediğini neredeyse çoğu Portekiz medyası yazmış. Fakat bence Martins’in burada Fenerbahçe’yi istemesi önemli. Ben daha ucuza kapatabileceğini düşünüyorum Fenerbahçe’nin.

Toparlamak gerekirse, sosyal medyaya fazla kafasını takmayan bir Fabio Martins, Fenerbahçe’ye rahatlıkla uyum sağlayacaktır.

Genel değerlendirme

Fabio Martins’i FA Four Corner modeliyle incelemeye çalıştım. Fabio Martins, kanatta ne yapması gerektiğini bilen, oradan oyun kurabilen, özellikle de skora katkısıyla ve yaratıcığıyla Fenerbahçe’nin yaşadığı sorunlara çözüm olabilecek bir oyuncu. Şunu da tekrar belirteyim, sosyal medyayı çok takip etmesi, özellikle ülkemizde sıkıntı yaratabilecek bir konu. Oyuncuya verilecek sorumluluk ve özgüven yine bence çok önemli. Fakat ben Fabio Martins’in Fenerbahçe’ye katkı sağlayacağını düşünüyorum eksiklerine rağmen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *