Flavio Medeiros

Transfer döneminin resmi olarak başlamasıyla birlikte geride kalan 19/20 sezonu içerisindeki orta saha rotasyonundan Sosa, N’diaye, Mikel gibi isimlerle vedalaşan Trabzonspor, bu oyuncuların eksikliklerini kapatmak amacıyla orta saha transferine öncelikli olarak yöneldi ve Rosenborg’dan alınan Anders Trondsen’in ardından birkaç gün önce de Brezilya Serie A ekiplerinden Bahia forması giyen 24 yaşındaki Brezilyalı orta saha oyuncusu Flavio’yu da kadrosuna kattığını açıkladı. Bahia forması altında istikrarlı oyunuyla dikkatleri çeken Flavio, geride bıraktığımız sezonda ligde 28 maçta forma giyerken 1 de asist yaptı. 24 yaşındaki oyuncunun hem Sosa hem de N’diaye’den profil olarak farklı özelliklere sahip bir oyuncu olduğunu belirtmekle birlikte iyi bir takım oyuncusu olduğunu ve Trabzonspor’a sahip olduğu yetenekler ölçüsünde iyi katkılar verebilecek bir isim olduğunu düşünüyorum. Yazının geri kalanında Flavio’yu FA Four Corner Modeli ile detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

FAS ekibimizin geliştirdiği FASt aracımız ile Flavio’nun büyük ölçüde M. Sissoko tipi oyuncu profili kümesinin içinde yer aldığını görüyoruz. Flavio’nun maç başına düşen ortalama verilerinde başarılı defans aksiyonları, başarılı top sürme (% bazında), kat edilen top ve savunma mücadelelerindeki performansı, kümedeki ortalama değerlerin üzerindeyken kalan kısımlarda da genel olarak kafa kafaya bir değere sahip. 

Transfer Geçmişi 

EC Vitoria (Altyapı) 

Ferroviaria (Kiralık) 

Boavista 

Santo Andre 

EC Bahia 

Trabzonspor (1.200.000 €) 

Oyuncu Performansı 

Esporte Club Bahia : 61 maç – 3 asist 

Esporte Club Vitoria : 45 maç – 3 asist 

Fiziksel özellikler

1.77 m boy uzunluğuna ve 73 kg ağırlığa sahip olan Flavio’ya baktığımızda olduça fit bir yapıya sahip olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Aynı zamanda oldukça çevik bir yapıya sahip olan oyuncu, sahip olduğu dinamizm ile fiziki açıdan güç eksikliğini büyük ölçüde kapattığını söyleyebiliriz.


FASt aracımızın yardımıyla Trabzonspor’un orta saha rotasyonundaki 4 isim olan Flavio, Anders Trondsen, Abdülkadir Parmak ve Doğan Erdoğan’ın maç başı ortalama olarak hava topu kazanma yüzdeleri ile maç başı ortalama savunma mücadelesi kazanma yüzdelerini kıyaslayabiliyoruz.  

Maç başı ortalama savunma mücadelesi kazanma yüzdelerine baktığımızda Flavio’nun, diğer 3 isimden daha geride bir veriye sahip olduğunu görebiliyoruz. Üst kısımda da belirttiğimiz gibi Flavio, fiziki açıdan çok güçlü bir oyuncu değil. Bu eksiğini dinamizmi ile tölere etmeye çalışsa da partnerinin dayanıklı ve güçlü bir isim olması takım adına avantaj sağlayacaktır.

Diğer kısma geldiğimizde, maç başı ortalama hava topu kazanma yüzdelerine baktığımızda Flavio’nun, Doğan ve Trondsen’in gerisinde olduğunu görebiliyoruz. Her ne kadar hava topuna yükselmekten kaçınmasa da Flavio’nun hava topu mücadelesi kazanma yüzdesinin düşük bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Burada, her ne kadar oyuncunun profine tam hakim olmasam da, Trondsen’in ilk 11’de değerlendirilme ihtimalini yüksek gördüğümden, verilerden yola çıkarak maç başı ortalama %87 gibi oldukça iyi bir hava topu mücadelesi kazanma yüzdesine sahip olduğundan, Trondsen’in, beraber oynadıkları takdirde Flavio’nun hava toplarındaki açığını rahatlıkla tölere edebileceği fikrindeyim. 

Genel olarak fiziki özelliklerini özetleyecek olursak fiziki güç ve hava topu hakimiyetinde geliştirmesi gereken yönler olduğunu, iyi seviyede bir dinamizme sahip olmasıyla her 2 yönlü etkili bir performans ortaya koyabildiğini ve çalışkan bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. 

Fiziksel Özellikler : 6,2 / 10 

Teknik özellikler

Bu kısımda ilk olarak değinmek istediğim nokta Flavio, geldiği takım olan Bahia’da nasıl bir oyun yapısında, hangi rollerde oynatılıp nasıl performans verdiği kısmı olacak. 

Geldiği takım Bahia, geçtiğimiz sezonda maçın genelinde topu rakibe bırakarak kompakt bir şekilde rakibi genellikle 2.bölgede karşılayan ve belli sekanslarda da ön bölgede kolektif bir şekilde pres yapan, kaptığı toplarla seri bir şekilde etkili ataklar üretmeyi planlayan ve bunu büyük ölçüde de  başaran bir oyun şablonuna sahipti. Flavio’nun bir sistem takımından geldiğini eklemekle beraber, 4-3-3, 4-2-3-1 gibi sistemlerde genellikle merkez orta sahada sağ iç / sol iç olarak, zaman zaman 6 numara, çok az da olsa 10 numara olarak oynadığını söyleyebiliriz. Bu bölgelerden en çok verim verdiği bölge ise merkez orta sahada içte tercih edildiği maçlardı. Aynı zamanda maç içerisinde bekler ileri çıktığı zaman onların kademesine girerek çok kısa sekanslarda da olsa her 2 bekte de oynamışlığı bulunmaktadır. 

Çalışkan bir oyuncu olan 24 yaşındaki Brezilyalı orta saha oyuncusunun en büyük alametifarikalarından biri de şiddetli presler uygulayarak rakibi bunaltabiliyor ve bozabiliyor olması. Trabzonspor’un oyun planının  parçalarından biri olan ön alan ve 2. bölge preslerinde Flavio, akılcı presleriyle şüphesiz çok ciddi bir fayda sağlayacaktır.

Flavio’nun geliştirmesi gereken yönlerinden birisi bence topa müdahale yapma konusunda. Hamle zamanlamasını ayarlamada sıkıntılar yaşayabildiğini, bunun sonucunda da faul yaptığı anları sıklıkla görebiliyoruz. Her ne kadar maç başı ortalama olarak 4-5 top çaldığını görsekte oyuncunun topa müdahale yapmada ve müdahale zamanlamasını ayarlamada eksikleri olduğu aşikar. Geçen sezon oynadığı 28 lig maçında 6 sarı kart gördü. Bu kartları görme sebebi genellikle topa müdahale yapmak istediği zaman müdahalede geç kaldığı ve sonunda rakibi düşürerek faul yaptığı pozisyonlar. Bu bağlamda yukaridaki tabloda da Trabzonspor orta saha tandeminden 4 isim olan Flavio, Abdülkadir Parmak, Anders Trondsen ve Doğan Erdoğan’ın maç başı ortalama topa müdahale yüzdelerini kıyaslamak istedim ve sonuç olarak Flavio’nun, diğer 3 oyuncuya oranla açık ara en zayıf isim olduğunu görmekteyiz ve bu da bu konuda bir eksikliği olup, kendini geliştirmesi gerektiği noktalardan biri olduğunu kanıtlar nitelikte.

Top kontrolünü ve çevre kontrolünü iyi yapar. Genellikle topu olumlu bir şekilde kullanır. Aldığı topları dikine kullanmayı sever. 2. bölgede topu aldıktan sonra rakip yarı sahaya kısa ve orta mesafeli dribbling yaparak topu taşır.  

Yukaridaki tabloda Trabzonspor orta saha tandeminden 4 orta saha oyuncusunun maç başı ortalama 3. bölgeye gönderdikleri paslar ile maç başı ortalama başarılı top sürme yüzdelerini kıyasladık. Tabloya baktığımızda Flavio’nun bir önceki kısımda da değindiğimiz üzere topu olumlu bir şekilde kullanmasının sonuçlarından birisi de 3 bölgeye gönderdiği paslardaki başarı oranında Trondsen’in ardından 2. sırada yer alıyor olması. Özellikle bloklar arası geçişlerde, oyunu rakip yarı sahaya yıkmaya çalışırken  oyuncunun bu becerisi kesinlikle Trabzsonspor’a fayda sağlayacaktır. 

Bir diğer kısma geldiğimizde maç başı ortalama başarılı top sürme yüzdelerine baktığımızda ; Flavio’nun, Abdülkadir ve Doğan’dan açık ara önde olduğunu, Trondsen ile de çok yakın bir yüzdeye sahip oluğunu görmekteyiz. Çok uzun mesafeli olmamasına rağmen kısa ve orta mesafeli top sürebildiğini (max 25-30 m) , topu sürerken rakip takımdan 1-2 oyuncuyu da oyundan düşürebildiğini söyleyebilirim.

Flavio, her ne kadar oyunu 2 yönlü oynayabilen box to box diye tanımlayabileceğimiz profilde bir orta saha olsada rakip ceza sahasına çok fazla girmediğini söylemeliyiz. Tabloya baktığımızda Trabzonspor orta saha tandemindeki 4 isimden rakip ceza sahasında topla buluşma konusunda yüzdesel olarak en düşük yüzdeye sahip isim konumunda. Daha çok ceza yayının çevresinde konumlanan Brezilyalı oyuncu, atak halindeyken kanatlara yakın oynayıp pas alışverişine destek sağlarken, herhangi bir top kaybı olasılığında da topu rakipten çalmak veya pres uygulayarak topun geri kazanılmasını sağlamak amacıyla ön bölgeye destek verdiğini belirtmeliyiz.

Sağ ayağını daha etkili kullanmasının yanında sol ayağı da hiç fena değildir.

Genel olarak teknik özelliklerini özetleyecek olursak ; topla birlikte mesafe katebilen, pres yaparak rakibi hataya zorlayan, topu dikine kullanmayı seven, topa müdahale yapma konusunda kendini geliştirmesi gereken, hem 6 hem 8 hem de gerektiğinde 10 numara olarak oynatabileceğiniz çok yönlü bir orta saha oyuncusudur. 

Teknik Özellikler : 6,5 / 10 

Mental özellikler  

Mental yönden Flavio’nun çalışkan bir oyuncu olduğunu önceki kısımlarda vurgulamıştık. Hem ofansif hem de defansif olarak mücadele etmeyi seven bir yapısı var. Her ne kadar sezon içerisinde istikrarlı oyunuyla ön plana çıksa da maç içerisinde kısa sekanslarda da olsa oyundan kopmalar yaşayabiliyor. Bunun  konsantrasyon eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. 

İyi derecede pres uygulayarak rakibi bozan ve rakibi boğan tarzıyla pozitif bir agresifliğe sahip olan Flavio, bazı noktalarda topa müdahale zamanlamasını ayarlayamadığından kaynaklı çok fazla faul yapabiliyor ve sonunda da kartla cezalandırılıyor. Geçen sezon oynadığı 28 maçta 6 sarı kart görmüştü. Bu konuda daha dikkatli olmasında fayda olacaktır. 

Topsuz oyunda hareketli bir oyuncudur. Geriden oyun kurulumunda defanstan aldığı topları iyi kullanır, bazı maçlarda teknik direktörün ona verdiği rol çerçevisinde rakip bek ile stoper arasında konumlanarak ataklarda aktif bir rol üstlendiği maçlarda bulunmaktadır.

Kısaca Flavio’nun çalışkan, sezon içinde oyun içi istikrarı olan, hamle zamanlamasını ayarlayamamasından kaynakklı sezon içinde fazla kart görme potansiyeli olup bu konuda daha dikkatli olması gereken, mücadeleci yapısıyla Trabzonspor taraftarının seveceğini düşündüğüm bir oyuncu. 

Mental Özellikler : 7/10 

Sosyal özellikler

Bahia forması giyerken hem bireysel hem de takım arkadaşlarıyla birlikte çekildiği fotoğraflar paylaşan Flavio’nun, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımların büyük çoğunluğunun futbol temalı paylaşımlar olduğunu görüyoruz. Forma giydiği kulübe olan bağlılığını ve aidiyet duygusunu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla gösteriyor.

Ailesiyle birlikte çekilmiş çok fazla fotoğrafı bulunmayan oyuncunun başka bir sosyal medya hesabı bulunmuyor.

Brezilya’da lig başlamadan hazırlık dönemlerinde eyalet ligleri oynanmaktadır. Flavio’nun, Trabzonspor’a geldiği Bahia kulübü, bulunduğu eyalet olan Campeaonato Baiano Ligi’ni şampiyon tamamlamış ve Flavio da kupayla birlikte samimi poz vermekten kaçınmamıştır.


Sosyal Özellikler : 9,5 / 10

Genel değerlendirme

Genel anlamda toparlayacak olursak Flavio, maliyet / performans anlamında bekleneni fazlasıyla verebileceğini düşündüğüm bir oyuncu. Topu olumlu şekilde kullanarak ön alana etkili paslar gönderebilmesi, sahip olduğu iyi dinamizmle beraber akılcı preslerle rakibin oyununu bozmaya yönelik hamleleri, topla mesafe katederken 1-2 oyuncuyu oyundan düşürebilmesi, hem merkez orta saha hem defansif ön libero hem de gerektiğinde 10 numara olarak oynayabilecek olup çok yönlü bir oyuncu olmasıyla ön plana çıkarken, topa müdahale yaparkenki zamanlamayı ayarlamasında ve hava topu mücadelelerinde eksiklikleri olduğunu, oyun içi sürekliliği olsa da zaman zaman yaşadığı oyun içi kopuklukları yaşamamak adına daha iyi konsantre olduğu takdirde Trabzonspor’a iyi katkılar vereceğini umuyorum.

Son olarak oyuncunun geçen sezon kadroda bulunan ve transfer döneminin başlamasıyla takımdan ayrılan Sosa, N’diaye ve Mikel’den çok farklı profilde bir oyuncu olduğunu, maliyet/performans anlamında beklentileri sonuna kadar karşılayabileceğini düşündüğüm bir isim. Taraftarların Flavio’yu değerlendirirken bu parametreleri göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmalarında fayda olacağını düşünüyorum. 

Genel Özellikler : 7,3 / 10 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *