Gaston Campi

Trabzonspor, sezon başından beri birçok sıkıntı yaşadı. Takımın vazgeçilmez oyuncularının sakatlığı ve yerlerinin doldurulamaması, saha dışındaki problemler, Burak Yılmaz ve Onur Kıvrak’ın takımla yaşadığı sorunlar… Bunlar muhtemelen sadece dışarıdan bilinen problemlerdi. Puan aralığının çok düşük olduğu sezonda, şampiyon Galatasaray ile arasında sadece 6 puan vardı. Hücumdaki şanssızlıklara rağmen Trabzonspor, en çok, savunmada yapılan hatalardan ve konsantrasyon eksikliğinden kaynaklanan pozisyonlarda kalesinde golü gördü. Bunların birçoğu da duran toplardan geldi. Hosseini, Hüseyin Türkmen ve Zargo Toure ile buna çözüm bulamayan Ünal Karaman, muhtemelen bu eksikliği Gaston Campi ile kapatmayı düşünüyor. Ek olarak, Chaves, Galatasaray’ın devre arasında kadrosuna kattığı Marcao’nun yerine, Campi’yi kiraladı.

Chaves’e geldikten sonra her maçta 90 dakika forma giyen oyuncunun bonservisi, Estudiantes kulübünde. Sol stoper olan oyuncu aynı zamanda ön libero mevkisinde de görev yapabiliyor.

Transfer Geçmişi

Racing Club

Rafaela (kiralık)

Estudiantes (525 bin €-Bonservis)

Chaves (kiralık)

Milli Takım Geçmişi

Oyuncu Performansı

Racing Club 27 Maç 3 Gol

Rafaela 26 Maç 1 Gol

Estudiantes 39 Maç 1 Gol 1 Asist

Chaves 16 Maç 2 Gol

Oynadığı Pozisyon

Oyuncunun Portekiz dönemini izlediğim için ön liberodaki performansı hakkında bir yorum yapamayacağım. Portekiz’de her maça on bir başladığı ve sol stoper mevkisinde oynadığını düşünürsek, Ünal Karaman da oyuncuyu stoper mevkisinde değerlendirecektir. Başka mevkilere de fazla uygun gözükmeyen Gaston Campi’yi FA Four Corner modeliyle inceleyelim.

Grafikler ve veriler konusunda bize yardımcı olan çalışma ortağımız GSN’ ye teşekkür ederiz.

Fiziksel Özellikler

193 cm boyunda, 88 kg ağırlığında olan Gaston Campi’nin fiziksel özelliklerini bu başlık altında inceleyeceğiz. Görünüş itibariyle kas kütlesi yüksek olan oyuncu, ikili mücadelelerde bu özelliğini fazlasıyla hissettiriyor. Hamleler kategorisinde %68 ile bu beşli arasında Marcao’nun ardından ikinci sırada yer alıyor. Fiziksel olarak en dikkat çeken özelliği güç olan Gaston Campi, zaman zaman gücünü aşırı kullanabiliyor. Havadan gelen toplarda pozisyon alırken ellerini, kollarını ve vücudunu nizami olmayan bir şekilde kullanan oyuncuyu, hakemlerimiz fazlaca cezalandırabilir. En zayıf fiziksel özellikleri arasında ise hız, çeviklik ve ivmelenme yer alıyor. Özellikle geniş alanda rakiplerine karşı fiziksel dezavantajı çok yaşayan oyuncu, bu açığını zamanlama ve uzun bacaklarıyla kapatmaya çalışıyor. Dar alanda ve set savunmasında çok daha başarılı olan oyuncu, uzun bacakları sayesinde kolay kolay rakiplerine geçit vermiyor. Bu sezon duran toplardan çok gol yiyen Trabzonspor’un bu sorununa çare olabilecek Gaston Campi, hava toplarında oldukça etkili. Bunda zıplamasının ve uzun boyunun etkisi yüksek.

Fiziksel Özellikler: (5,50/10,00)

Teknik Özellikler

Bu sezon Zargo Toure, Hüseyin Türkmen ve Hosseini Trabzonspor adına ligde toplam 75 maça çıkmış. Bu üçlünün ligde attığı toplam gol sayısı ise 0. Günümüz futbolunda stoperlerdern bile gole katkı isteniyor artık. Trabzonspor belki de sırf bu istatistikten ötürü şampiyonluktan olmuş olabilir. Yusuf, Abdülkadir ve Sosa gibi duran toplarda usta isimlerin olduğu bir takımda üç stoperin de gol katkısı sağlayamaması bence bir hayal kırıklığı. Campi ise Chaves’te, duran topları bu seviyede kullanan oyuncular olmamasına rağmen 16 maçta 2 gol buldu.

Grafikte de görüldüğü üzere pas yüzdesi sıralamasında Campi son sırada. Maç başına yapılan pas sayısında ise dördüncü sırada. Campi’nin Chaves’e transferi sonrası birçok maçını izlediğim için rahatça söyleyebilirim ki buradaki istatistik biraz yanıltıcı. Oyuncunun Marcao seviyesinde bir ayağı olduğunu ve pas kalitesinin olduğunu asla düşünmüyorum fakat vasatın çok altında da asla değil. Burada asıl kıyaslanması gereken oyuncular Zargo, Hüseyin ve Hosseini. Bu oyuncular arasında Gaston Campi’yi bir tık daha öne koyarım ayak kalitesi konusunda.

Yukarıda söylediğim ve grafikte belirttiğim gibi baç başına 3. bölgeye denediği pasların sayısı yaklaşık 7 ve bunda yüzde 67,46’lık bir başarı sağlamış. Kısacası 3. bölgeye attığı her üç pasın ikisi isabetli. Maç başına yaklaşık 8 tane de uzun pas atan oyuncu bunda da %62’lik bir başarı sağlamış. Kısacası demek istediğim bu şartlar altında, oyuncunun ortalama pas boyu, sürekli uzun ya da öne oynaması, maç başına sadece 1.5 tane geriye doğru pas vermesi, düşünüldüğünde %80’lik başarı azımsanmamalı.

Top kapma konusunda tek hamleli olan oyuncu, ilk müdahalelerde genellikle başarılı. Kendi fiziksel eksikliklerini bilen ve bu eksikliği hamle zamanlamasına yoğunlaştıran Gaston Campi’nin en önemli özelliklerinden biri de bu. Geniş alanda dezavantajlı olmasına rağmen zamanlaması ve pozisyon alma bilgisiyle bir nebze olsun avantaj kazanabiliyor. Özellikle, top rakip oyuncuya gelirken yaptığı müdahalelerle rakip takımın kontra ataklarını kesmesi klasikleşmiş hareketlerinden. Bu özelliği ile Trabzonspor gibi önde oynayan takımlarda, fiziksel eksiklikleri de olsa, teknik özellikler bakımından mümkün. Fakat yine de geniş alanda yaşayacağı sıkıntılar kafalarda soru işareti bırakıyor.

Teknik Özellikler: (6,37/10,00)

Mental Özellikler

Gaston Campi, Trabzonspor’a gelecek olursa savaşçı kişiliği ile kesinlikle taraftarların gönlüne taht kuracaktır. Saha içindeki mücadelesi, azmi, hakemlere itirazı, agresifliği ile zaten ateşli olan taraftarları daha da ateşli hale getirebilecek bir oyuncu. Fakat bunları oldukça profesyonelce yapan Campi, bu savaşçı kişiliğine ve hakemlerle girdiği diyaloglara rağmen çok fazla kart görmeyen bir oyuncu. Konsantrasyonu yüksek olan oyuncu, kart gördüğü zamanlarda biraz kendini geri planda tutuyor. Bu kadar agresif bir oyuncunun, gerekli zamanlarda kendini geri planda tutabilmesi mental açıdan üst seviyede bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor. Pozisyon alma konusunda da gayet başarılı bir oyuncu Campi, çevre kontrolü ve konsantrasyonu üst seviyede. Oyuncunun bir problemi var; genel olarak ve özellikle ceza sahası çevresinde çok fazla yatarak hamle yapıyor. Ülkemizde sıkça tercih edilen pırpır kanat oyuncuları bu açığını değerlendirmek isteyecektir. Mental olarak Trabzon şehrine ve Trabzonspor’a oldukça uyumlu ve yatkın bir oyuncu. Maç içinde yapacağı hamleler ve taraftarı ateşleyen hareketler sayesinde şehre ve takıma çok daha kolay adapte olacağı kanaatindeyim.

Mental Özellikler: (7,18/10,00)

Sosyal Özellikler

Gaston Campi’yi sosyal yönden inceleyeceğimiz bu bölümde, ilk olarak sosyal medya kullanımına göz atalım. Twitter’ı genelde haftanın takımına girdiğinde, maç sonu, maç içinde çekilen fotoğraflarını paylaşmak için kullanıyor. Haftada bir bir ya da iki tweet atan oyuncu bu mecrayı sık kullanmıyor. Instagram da ise oldukça aktif olan oyuncu genellikle maç esnasında çekilmiş fotoğraflarını sıkça paylaşıyor. Bunlar dışında ailesi ile oldukça sık vakit geçiren Gaston Campi için Trabzon oldukça ideal bir yer olabilir.

Sosyal Özellikler: (8,83/10,00)

Genel Değerlendirme

Gaston Campi’yi bir de iş ortağımız GSN’in bize gönderdiği infografik ile inceleyelim. Şu anki SRC değeri ile ileride olabilecek muhtemel SRC değeri neredeyse birbirine denk ve bu değer oyuncunun uluslararası liglerde rahatça oynayabileceğini ve şu anki konumunun üstüne az da olsa çıkabileceğini gösteriyor. Performans skoru ise ortalama bir skor olan 54.44. Fakat ortalama üstüne oldukça yakın. Oyun seviyesi için ise Gaston Campi’nin küçük lig ile ortalama lig seviyesi arasında oynadığını gösteriyor. GSN Index’in hazırladığı puanlarda şu anki puanı 53.76 iken, olması muhtemel GSN Index puanı ise 67.50 olarak gözüküyor. Şu anki puanı ile ortalama liglerde oynayabildiğini gösteriyor. Burada dikkat çeken şey, Campi’nin 28 yaşında olmasına rağmen hala şu anki Gsn puanı ile muhtemel Gsn puanı arasında gözle görülür bir fark olması. Bu da Gaston Campi’nin tam kapasiteye ulaşmadığının mevcut oyununun üzerine daha da bir şeyler koyabileceğinin göstergesi. Ünal Karaman ile oyununu daha da yukarı çekip, Trabzon’a hem maddi hem de performans olarak katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Genel olarak toparlayacak olursak, FA Four Corner modeli ile incelediğimiz Gaston Campi, Trabzonspor için ideal bir oyuncu gibi. Sürat, çeviklik, hız gibi konularda yaşayacağı problemler oyuncunun Trabzon’daki yolcuğunu belirleyecek. Campi, hava toplarındaki ustalığı ile hem hücumda hem savunmada Trabzonspor’a çare olabilecek bir oyuncu. Teknik olarak mevcut stoperler arasında ayak ve pas kalitesi en iyi oyuncu olacak olan Campi, savaşçı kişiliği ile Trabzonspor taraftarının sevgilisi olmaya aday bir oyuncu.

Genel Değerlendirme: (7,00/10,00)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *