20 yaş altı Dünya Kupası’nda Güney Kore

20 yaş altı Dünya Kupası öncesinde grup etapları çekildiğinde Arjantin ve Portekiz gibi turnuvanın hatırı sayılır takımları ile aynı gruba düşen Güney Kore, diğer rakibi Güney Afrika’dan kalite olarak üstün olsa da gruptan çıkma şansı oldukça düşük olarak görülüyordu. 21 kişilik kadronun 17 oyuncusu Güney Kore liglerinde oynarken, 4 oyuncusu da Avrupa liglerinde oynayan takımın en dikkat çekici isminin kuşkusuz Lee Kangin olacağını kestirmek çok zor değildi.

   Turnuvanın henüz ilk maçında Portekiz karşısında, oyun planı olarak öncelikli olarak savunmayı düşünen Güney Kore, çekingen oyun yapısı ile oynayarak 3-5-2 şeklinde sahaya dizildi ve forvet olarak tercih edilmesi beklenen Oh Sehun’u hamle oyuncusu olarak bekletip yerine daha sprinter bir oyuncu olan Cho Youngwook tercihi ile başladı. Maçın henüz 7. Dakikasında Portekiz’in bulduğu gol ile Güney Kore’nin oyunu tutma yönündeki planları alt üst oldu. Maç boyunca ofansif anlamda istenileni bir türlü veremeyen Güney Kore, maçtan 1-0 yenik ayrılmak durumunda kaldı ve maç boyunca ışık vermeyen bir performans sergiledi.

Güney Kore’nin F grubundan çıkabilmek adına umutlarını yeşerttiği maç olan Güney Afrika maçında, kadroda önemli değişiklikler yapılmış ve oyun planı, Portekiz maçından tamamen farklı bir şekilde daha ofansif bir yapıda yeniden düzenlenmişti. Oh Sehun’un ilk 11’e dönmesi, Cho Youngwook’un da çizgiye yakın bir şekilde oynaması ile Lee Kangin’in ofansif görevini oldukça etkili biçimde yerine getirmesiyle Güney Kore turnuvadaki ilk galibiyetini almış oldu. Oyunun büyük bir  bölümünde hakimiyet Güney Kore’deydi ve pozisyon bulmakta güçlük çekmediler. Maçın skoru 1-0 olsa da Güney Kore hücumda bulduğu önemli fırsatları değerlendiremedi ve tek farklı galibiyete razı oldu. Güney Kore, Güney Afrika’yı 1-0 ile geçerken grubun diğer maçında Arjantin, Portekiz’i 2-0 mağlup ederek 6 puana ulaşmış ve gruptan çıkmayı garantilemişti.

   Grupta son maçlar öncesinde Portekiz ve Güney Kore 3’er puana sahipken, Güney Afrika, son maçta Portekiz karşısına turnuvadan saf dışı kalmış vaziyette geldi. Portekiz’in olası galibiyeti sonrasında gruptan çıkan takım olması beklenirken, Portekiz ile Güney Afrika 1-1 berabere kaldı. Bu sırada oynanan bir diğer maçta Güney Kore, Portekiz maçında işleyemediği defansif oyun kurgusunu, Arjantin karşısında işliyor ve 2-1 galip gelerek gruptan çıkan 2. Takım oluyordu. Portekiz maçındaki gibi 3-5-2 dizilişi ile oynayan Güney Kore, hücum hattında Oh Sehun ve Lee Kangin’in önderliğinde fırsatları değerlendirerek Arjantin’i sürpriz şekilde mağlup ederek Portekiz’i turnuvanın dışına itti.

   Turnuvanın bir sonraki turunda ise Güney Kore’nin rakibi bir diğer Asya takımı olan Japonya olmuş oldu. B grubunu İtalya’nın ardından ikinci sırada tamamlayan Japonya, Ekvador ve İtalya ile berabere kalmış, Meksika’yı ise 3-0 ile geçerek 5 puanla bir üst tura yükselmişti. 4 Haziran Salı günü 18:30’da karşılaşacak olan iki Asya takımından, turnuvada zor maçlar oynayarak buraya gelen Güney Kore’yi, Japonya’nın bir adım önünde görüyorum.

Güney Kore’nin Dikkat Çeken Oyuncuları

Lee Kangin:

    1999 ve 2000 doğumlu oyuncuların ağırlıklı olarak oynadığı turnuvada 2001 doğumlu bir oyuncunun bu denli dikkat çekmesi ve Güney Kore’yi bir üst tura taşıması oldukça önemliydi. Bu sezon Valencia forması altında 3 Laliga, 6 Kral Kupası ve 2 Avrupa Ligi maçında forma giyme başarısı gösterdi. Bu performansı ile turnuvaya gelen Lee, turnuvada da takımının ofansif anlamda beyni konumundaydı ve oyun setlerinin çoğunda aktif olarak rol oynadı. Savunma ile hücum arasındaki bağlantıyı, Güney Afrika ve Arjantin maçlarında doğru şekilde kuran Lee, takımının bu iki maçtan 6 puan  çıkarmasında önemli bir pay sahibi.

Oh Sehun

   Arjantin maçında perdeyi açan golü atan oyuncu olan Oh Sehun, Ulsan Hyundai takımından, Asan Mugunghwa takımına kiralandı ve 9 maç 3 gol 3 asistlik bir performans ortaya koydu. Arjantin maçında gol atmasının yanı sıra, özellikle Güney Afrika maçında ön alanda top tutup, arkadaşlarına yaptığı servisler ile dikkat çekti. Uzun boylu bir oyuncu olmasına karşın ağır bir oyuncu sayılmaz. Pozisyon bilgisi oldukça yüksek ve bitiricilik konusunda önemli özelliklere sahip.

Kim Hyunwoo

Takımın Avrupa liglerinde oynayan bir diğer oyuncusu olan Kim, Dinamo Zagreb forması giyiyor. Bu sezonu Dinamo Zagreb II takımında geçiren Kim, 12 maça çıktı. Turnuva performansına bakacak olursak, 3 grup maçının 3’ünde de ilk 11’de başlayan Kim, Güney Afrika maçında 69. Dakikada kafayla attığı gol ile takımının Arjantin maçına umutla çıkmasını sağladı. 3 maçta da savunmadaki kademeleri, topa müdahalelerinde başarı oranının yüksek olması, takım arkadaşlarını yönlendirebilecek iletişime sahip lider oyuncu olması onu göz önüne çıkarıyor. Geriden oyun kurulumunda daha aktif rol aldığı takdirde daha fazla dikkat çekecek bir oyuncu olacaktır.

   Güney Kore kadrosunda şuandaki performansı ile dikkat çeken oyuncuların yanı sıra, performanslarının artacağını düşündüğüm diğer dikkat çeken oyuncular ise; Kim Jungmin, Cho Youngwook, Choi Jun ve Lee Jaeik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *