Jackson Porozo

Brezilya Serie A ekiplerinden Santos’un U-20 takımında görev yapan 19 yaşındaki Ekvadorlu stoper oyuncusu Jackson Porozo, milli takım ile çeşitli yaş kategorilerinde gösterdiği performanslarla dikkatleri üzerine çekmiş bir isim. 17 hem de 20 yaş altı Güney Amerika Şampiyonası, 20 yaş altı Dünya Kupası gibi pek çok turnuvada milli takım ile başarılı bir performans gösteren Porozo, 2018 yılının yaz transfer döneminde, henüz 18 yaşındayken ülkesinde formasını giydiği Manta FC’den, Brezilya’nın en köklü kulüplerinden Santos’a transfer oldu. 2 sezondur U-20 takımıyla maçlara çıkmaya devam eden Porozo, henüz A takımla hiçbir resmi maça çıkmamıştır.

Transfer Geçmişi

Indepentiende U – 20

Manta FC

Santos U – 20  

Oyuncu Performansı

  • A takım bazında henüz resmi maç tecrübesi bulunmuyor.

Oynadığı Pozisyon


Oyuncuyu Ekvador Milli Takımıyla beraber çeşitli turnuvalarda ve Santos U-20 takımıyla beraber izlediğimiz her maçta sağ stoper olarak görev yaptı. Diğer mevkilerde oynamak için uygun bulmadığım Porozo, gereklilik halinde sol stoper olarakta oynayabilir.

Grafikler konusunda bize yardımcı olan çalışma ortağımız GSN’ye teşekkür ederiz.

Oyuncuyu şimdi de FA Four Corner modeli ile inceleyelim.

Fiziksel Özellikler

1,92 cm boy uzunluğuna sahip Porozo’nun fiziksel özelliklerini bu başlık altında detaylı olarak inceleyeceğiz.

Uzun bacaklı olmasına rağmen oyuncunun göze çarpan özelliklerinin başında hızlanma geliyor. Özellikle rakibi önde karşılarken veya takım geniş alanda yakalandığı anlarda Porozo’nun çabuk ivmelenebilmesi takımına ciddi avantaj kazandırıyor.

Uzun boyunun avantajını da gayet etkili kullanabiliyor. Yüksek hava hakimiyetine sahip olan Porozo, topa çıkış zamanlamasını çok iyi ayarlıyor ve girdiği hava topu mücadelesinin birçoğunda rakiplerine üstünlük sağlıyor.

Porozo’yu gerek Santos U-20 takımıyla, gerekse Ekvador Milli Takımı ile çeşitli yaş kategorilerinde birçok turnuvada izledik. Brezilya’da U-20 ligi ile milli takımla oynadığı turnuvalarda fiziksel güç olarakta kuvvetli bir oyuncu olduğunu gördük. Birebirde eşleştiği oyuncularla girdiği ikili mücadelelerinin birçoğundan galip ayrılıyor.

Fiziksel Özellikler ( 6,25 / 10 )

Teknik Özellikler 

Bu bölümde Porozo’nun teknik özelliklerini detaylı olarak inceleyeceğiz.

Porozo’nun uzun boylu olmasının avantajını iyi kullandığını belirtmiştik. Hava toplarında rakiplerine üstünlük sağlıyor. Defansif yönden rakipten gelen hava toplarını karşılamada başarılı olmasının yanında ofansif açıdan kendi takımının kullandığı duran toplarda rakip ceza sahasında konumlanarak yapacağı etkili kafa vuruşlar ile gol arayarak rakip savunma için tehditkar bir oyuncu haline dönüşüyor.

Uzun bacaklı olmasının avantajını top kazanma girişimlerinde zaman zaman kendi lehine kullanrken, zaman zaman ilk hamleyi yaparkenki zamanlamada geç kalabiliyor. Bu kısmi dezavantajı ise en önemli fiziksel özelliği olarak gördüğüm – kısa sürede çabuk ivmelenebilme – yeteneği ile kapatabiliyor. Ancak hamle zamanlaması konusunda kesinlikle kendisini geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Rakipten top çalma konusunda zaman zaman fiziksel üstünlüğünü kullanarakta maç içerisinde birkaç top kazanabiliyor.

Pas atarken topu ayağında çok bekletmiyor ve genellikle tercihini kısa ve orta şiddetli paslardan yana kullanıyor. Maç içerisinde geriden oyun kurulurken çizgideki oyunculara kısa aşırtma paslar attığını gördüğümüz anlar olmakla birlikte uzun menzilli pas atma girişimine çok başvurmuyor.

Pozisyon bilgisi orta seviyede olmakla beraber tam bir takım oyuncusu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Maç içerisinde gereksiz hareket yapmaktan kaçınan oyuncu çok fazla riske girmemekle birlikte aksiyonlarında daha çok garanti tercihlerde bulunuyor.

Teknik Özellikler ( 7 / 10 )

Mental Özellikler

Porozo, saha içinde maça tamamen konsantre olarak oynayan ancak hatalı bir hareket yaptıktan sonra oyundan kolayca düşen bir yapısı var. İçinde bulunduğumuz 2020 yılının başlarında oynanan Güney Amerika Olimpiyat Elemeleri’nde, Şili ile oynadıkları U-23 maçında kendi kalesine gol atana kadar gayet iyi performans gösterirken, kalan yarım saatte konsantrasyonunu tamamen kaybettti ve maç sonuna kadar birkaç hata daha yaptığını gördük. Bu bağlamda oyunucunun duygusal bir yapısı olduğunu belirtmeliyiz. Maç içinde hata yaptıktan sonra oyundan çok kolay kopabildiğinden ötürü bu konuda profesyonel bir destek alması gerektiğini düşünüyorum .Lider özellikli bir oyuncu olmadığından ötürü saha içinde yönlendirilmeye ihtiyaç duyabilen Porozo, takım oyununa sadık kalarak oynayan, çalışkan bir isim. Saha içinde kora kor mücadele eden ve rakibini sürekli takip ederek, kovalayarak rahat hareket etmelerini engelleyen bir tarzı var.

Yapısı itibariyle sakin bir kişilik olsa da maç içerisinde hamlelerinin sertliğini zaman zaman arttırabiliyor. Genel olarak bu sertliği rakipten top çalmaya çalışırken olumlu olarak kullansa da nadiren de olsa sertliğin şiddetini fazla kaçırarak fauller de yapabiliyor.

Mental Özellikler ( 6, 75 / 10 )

Sosyal Özellikler

Porozo’nun sosyal medya hesaplarını incelediğimizde genellikle futbol hayatı ile ilgili fotoğraflar paylaştığını görmekteyiz. Oyuncu hem milli takımdaki maçlarından hem de forma giydiği kulübündeki arkadaşları ile sık sık fotoğraf paylaşımları yapıyor. Kulübüne ve ülkesine karşı yüksek bir aidiyet duygusu bulunduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca ailesiyle de vakit geçirmeyi çok seven Porozo, sosyal medya hesaplarından aile üyelerinin tamamının yer aldığı paylaşımlarda yapıyor.

Oldukça yardımsever bir kişiliğe sahip olan Porozo, noel için ülkesinde bulunan bir kasabadaki ihtiyaç sahibi ailelere destekte bulunmuştur.

Sosyal Özellikler ( 9 /10 )

Genel Değerlendirme

Jackson Porozo’yu iş ortağımız GSN’nin göndermiş olduğu infografikten yararlanarak inceleyelim. Oyuncunun güncel SRC değerinin % 45.06 ve potansiyel SRC değerinin % 75.99 olduğunu görmekteyiz. Bu verilerin de yardımıyla birlikte kariyerinde A takımla beraber hiçbir resmi maça çıkmamış olduğunu da dikkate alarak güncel seviyesinin ortalama bir seviyede olduğunu, sahip olduğu yetenekler ile ileride uluslararası seviyede bir oyuncu olma potansiyeline sahip olduğunu görebilmekteyiz. Güncel performans skoruna baktığımızda % 43.11 ile ortalama seviyede olduğunu görmekteyiz. Gelişim seviyesinin % 59.29 gibi bir veri ile birlikte ana ligler seviyesinde bir oyuncu olabileceğini gösteriyor.

Genel olarak toparlayacak olursak, detaylı olarak FA Four Corner modeli ile inceledeğimiz Jackson Porozo , sahip olduğu yetenekler ile birlikte gelecek adına iyi bir yatırım transferi olabilir. 19 yaşında olan oyuncunun A takımla birlikte hiç süre almaması ve kulübü Santos’taki stoper rotasyonunda çok fazla süre alamayacağını  düşündüğümden süre alabileceği bir kulübe giderek maç pratiğini arttırmasının kişisel gelişimi açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Gelişime açık bir oyuncu olan Porozo, eksik yönlerini geliştirerek gelecekte çok iyi noktalarda izleyebiliriz.

Genel Değerlendirme : ( 7,25 / 10 )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *