Joaquin Zeballos

13 Kasım 1996 doğumlu olan Joaquin Zeballos Machado, Uruguay’ın Castillos kentinde doğdu. 1.75 cm boya ve 75 kg ağırlığa sahip olan Uruguaylı santrfor profesyonel kariyerine altyapısından yetiştiği Maldonado’do başladı. 16/17 sezonunda Maldonado’don Huracan’a, 17/18 sezonunda da Huracan’dan halen aktif olarak formasını giydiği Juventud’a transfer oldu. Bu sezon şu ana kadar oynadığı 25 maçta 15 gol atıp 3 asist yaptı ve ortaya koyduğu etkileyici performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Transfer geçmişi

– Maldonado U19

– Maldonado

– Huracan

– Juventud

Oyuncu performansı

– Juventud Las Piedras : 50 maç / 27 gol / 5 asist

– Club Deportivo Maldonado : 44 maç / 10 gol / 1 asist

– Huracan Futbol Club : 27 maç /  7 gol / 3 asist

Oynadığı pozisyon

This image has an empty alt attribute; its file name is 0.jpg

Zeballos’un orijinal mevkisi merkez santrfor. 4-4-2 formasyonunda ağırlıklı olarak ikili forvetin solunda tercih ediliyor. Maç içerisinde kısa sekanslarla kanatlarda da oynayabiliyor.

Orta alana gelip top alıp servis yapabilmesi, bloklar arasında köprü görevi görmesi ve kanatlara açılıp üçgenlerin oluşmasına katkı sağlayarak hızlı hücumların gelişmesine yardımcı oluyor.

Oyuncuyu FA 4 Corner modeliyle inceleyeceğiz.

This image has an empty alt attribute; its file name is FA4CM.png

Fiziksel özellikler

Zeballos’un fiziksel özelliklerine baktığımızda çevikliği ve aksiyonlardaki çabukluğunun en dikkat çekici özellikleri olduğunu görüyoruz. Rakibin hata yapabileceği anlarda arkadan ivmelenerek ve zamanlamayı doğru yaparak rakipten çaldığı topları bazı maçlarda görebiliriz.

Sıçrama özelliği kötü sayılmayacak bir seviyede olsa da hem boyunun kısa olması hem de Uruguay Ligi’ndeki stoperlerin boy ortalamasının yüksek olması itibariyle istatistiklere baktığımızda hava topu kazanma yüzdesinin düşük seviyede olduğunu görebiliyoruz.

Salt fiziki kuvvet olarak da güçlü bir oyuncu değil. Zira maç başı ortalama olarak 10 ikili mücadeleye giriyor ve bunların yalnızca %40’ndan başarılı bir şekilde ayrılıyor.

This image has an empty alt attribute; its file name is 20191021_150054-1024x576.jpg
( Uruguay Ligi’nde forma giyen 23 yaş altı forvet oyuncularının ortalama ikili mücadele ve hava topu kazanma yüzdeleri )

Juventud’un oyun şablonunun parçalarından birisi de Zeballos’un savunma arasına veya arkasına yapacağı topsuz koşular ile pozisyon bulmaya çalışmak. Özellikle bu tip topsuz koşularda depara kalktığında müthiş bir ivme yakalıyor ve rakibin önüne geçerek topa sahip olup net gol pozisyonları bulabiliyor.

Temaslı oyunda zayıf kalsa da sırtı dönük oyunda – first touch’ı iyi yaparsa – etkili bir oyuncu olduğunu belirtmeliyim. Dayanıklılık seviyesi çok iyi, kendini kolay kolay yere bırakmayıp mücadele etmeye devam etmeye çalışan profilde bir isim.

5,75 / 10

Teknik özellikler

Zeballos’un teknik özelliklerine baktığımızda şüphesiz en dikkat çekici özelliğinin son vuruşlardaki bitiriciliği ile bu vuruşları yaparken ki soğukkanlılığı. Özellikle ceza sahası içerisinde veya çevresinde buluştuğu topları gol yapmada çok başarılı. Artı olarak bu vuruşları yaparken ki soğukkanlılığı da üst seviyede.

Sırtı dönük oynayabilme becerisinin olduğunu daha önce belirtmiştim. Ancak bu becerisini aktif olarak kullanmasını engelleyen anlar olabiliyor. Bu da topla ilk temas ettiği anda kontrolü iyi yapamamasından kaynaklanan bir problem. Şayet topu iyi kontrol etmeyi başarırsa, sırtı dönük oyunda verimliliği üst seviyeye çıkabiliyor. Orta sahaya kadar gelip arkadaşlarının koşu yollarına top bırakabiliyor veya topu saklayıp hücumda sayıca çoğalmalarına yardımcı olabiliyor.

Savunma arkasına veya savunma aralarına topsuz koşular yaparak rakipler için çok önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu özelliği hem teknik direktörün oyun şablonundaki çeşitliliği arttırıyor hem de oyunun sıkıştığı anlarda kilidin açılmasına ciddi katkı sağlıyor.

Juventud, maçların büyük çoğunluğunda 4-4-2 formasyonu ile sahaya çıkıyor.Genelde ikili forvetin sol tarafında konumlanarak oynayan Zeballos, kanatlara doğru açılarak veya orta sahaya kadar gelerek top alıp servis yapabiliyor. Partneri olarak rakibe pres yaparak savunmayı boğan profilde oyuncuların tercih edilmesi de kendi oyununu sahaya daha rahat yansıtabilmesini ve saha içindeki veriminin artmasına yardımcı oluyor.

6,25 / 10

Mental özellikler

Zeballos’un gol vuruşlarındaki başarılı olmasını sağlayan etkenlerden birisi de soğukkanlı bir yapıya saip olması. Baskı altında olsa bile ceza sahası içerisinde veya çevresinde doğru vuruşlar ile hedefi bulabiliyor.

Maç içerisinde zaman zaman sahaya konsantre olmada problemler yaşayabiliyor ve belli sekanslarda maçtan kopup gidebiliyor ve bu da sahada silik bir görüntü sergilemesine sebebiyet veriyor. Bunda teknik direktörün oyun planındaki yanlışlığında katkısının fazla olduğunu düşünüyorum. Pas oyunu oynamaya yatkın bir oyuncu grubu olmasına rağmen takımın daha fazla mücadele etmeye dayalı ve derine fazla gömülen bir oyun planı ile sahada oynamasını istiyor ancak bu oyun planının kadro yapısına uygun olmadığını düşünüyorum. Bu da Zeballos ile beraber diğer oyuncuların da yeteneklerini sahaya tam olarak yansıtamamasına sebebiyet veriyor.

Eksi olarak yazabileceğimiz bir diğer noktada pas verebilecek opsiyonları varken gereksiz şut denemesinde bulunup top kaybı yapmasını söyleyebilirim. Her maç olmasa da 2-3 maçta bir böyle bir durumun yaşandığını görebiliyoruz. Bu durumda hem gereksiz yere top kaybedilmiş hem de topu kazanmak için ekstra efor sarf etmek gerekiyor.

6 / 10

Sosyal özellikler

Takım arkadaşları tarafından sevilen ve herkesle iyi anlaşabilen bir tipte Zeballos. Sakin bir mizaca sahip olsa da maç içerisinde zaman zaman ortamın gerildiği anlarda hırçınlaşabiliyor ve hakeme gereksiz itirazdan dolayı kart görebiliyor.

 

This image has an empty alt attribute; its file name is 3-1.pngThis image has an empty alt attribute; its file name is 2-1.png

Sosyal medya hesabı olarak yalnızca Instagram hesabı bulunan Zeballos’un bu mecrada pek aktif bir kullanıcı olduğunu söyleyemeyiz. Fotoğraf paylaşımında bulunsa da bunların büyük çoğunluğu aktif olarak formasını giydiği Juventud forması ile çekilmiş fotoğraflar oluyor. Kulübüne karşı iyi bir aidiyet duygusu benimsediğini rahatlıkla söyleyebilirim.
6,5 / 10

Genel değerlendirme

This image has an empty alt attribute; its file name is image0-1024x690.jpeg

Şimdi de iş ortağımız GSN infografiklerine değinelim. Oyuncumuzun güncel SRC değeri 65.20 yani küçük ligler ile ana liglerin tam ortasında bir seviyede oynayacak düzeyde. Potansiyel SRC değeri de 67.70. Bu da oyuncunun ortalama seviyedeki takımlarda oynaması bekleniyor. Potansiyel değerine baktığımızda oyuncunun 5.96 olduğunu görüyoruz ve bu da Zeballos’un kendini geliştirebileceğini gösteriyor. Performans skoru 48.67 olan Zeballos ortalama performans aralığında. Zeballos’un oyun seviyesi için küçük ligler öngörülmüş ancak Uruguay’dan çıkış yapıp başka liglerde kendini gösterdiğinde potansiyeline yaklaşacaktır. Son olarak yukarıda yer verdiğimiz 3 destekleyici model bir araya getirilerek oluşturulan GSN Index’ine bakalım. Zeballos’un güncel GSN Index’i 38.67 olarak gösterilmiş yani küçük ligler seviyesinde ancak potansiyel GSN Index’ine baktığımızda 55.0 olduğunu görüyoruz. Bu da oyuncunun ana liglerde oynayabilecek seviyeye gelmesini öngörmemize yardımcı oluyor.

Zeballos’un ikili forvetli sistemlerde veriminin daha fazla olduğunu önceki bölümlerde belirtmiştim. Partnerinin rakip savunmayı yıpratan profilde bir oyuncu olmasıyla beraber verimi daha da artıyor. Belli bir seviyede sırtı dönük oyunu oynayabilmesi, top saklayabilmesi ile bloklar arasında köprü görevi görebilir, koşu yollarına pas bırakabilir ve topu saklayıp takımın hücumda sayıca çoğalmasına yardımcı olabilir.

Son vuruşlardaki becerisinin iyi seviyede. Bu sayede hangi takıma giderse gitsin ciddi bir skor katkısı verecektir. Özellikle ceza sahası veya çevresinden yapacağı vuruşlarla rakipler için büyük bir tehdit oluşturacaktır.

Ülkemizde orta seviyeli takımlar için biçilmiş kaftan. Uygun maliyetlere alınıp, gerekli performansı alarak ileride iyi fiyatlara satış yapabilecek yeteneğe ve potansiyele sahip.

Fiziksel kuvvetini arttırır, mental anlamda kendini geliştirir ve teknik özelliklerini geliştirip eksiklerini kapatmaya yönelik çalışmalara devam ederse iyi noktalara gelecektir. Bonservis ücreti olarak makul fiyatlara yatırım amaçlı alınıp ileride iyi meblağlara satılabilir.
Genel puan 6,1 / 10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *