Kamil Jozwiak

Polonya futbolunun dünyaya sunduğu en dikkat çekici yeteneklerden olan Kamil Jozwiak 22 Nisan 1998 tarihinde Polonya’da dünyaya geldi. Bu sezon gösterdiği performans ile dikkatlari çekti. Polonya milli takımında da forma giyen Jozwiak bu sezon çıktığı 39 maçta takımına 9 gol 7 asistlik bir katkı verdi. Kamil Jozwiak avrupanın köklü kulüpleri tarafından ciddi bir şekilde takip ediliyor. Jozwiak ile en ciddi ilgilenen takımlar ise Real Valladolid ve Leeds United. Bu iki takım dışında da Almanya’dan, Türkiye’den de ilgilenen kulüpler var. Real Valladolid’in sportif direktörü Miguel Angel Gomez Canal Sport’a verdiği röpörtajda: ” Polonya liginden iki genç futbolcuyu kadromuza katmayı planlıyoruz. Kamil Jozwiak’a karşı bir ilgimiz olduğu doğru. Kendisini uzun süredir gözlemliyoruz.”açıklamasında bulundu. Ayrıca Lech Poznan’ın sportif direktörü Tomasz Smokowski, Kamil için Türkiyeden ve gelecek sezon Bundesliga’da oynayacak bir takımdan teklif aldıklarını ancak Kamil’in yeteneklerini bu liglerde tam olarak yansıtamayacağını düşündükleri için bu teklifleri reddettiklerini açıkladı.

FAS analız ekibi tarafından geliştirilen FASt aracımız ile Polonyalı oyuncunun hangi tipte olduğunu gösteren bir grafik hazırldık. İçinde Christian Pulisic’in bulunduğu yeşil renk ile temsil edilen kümede %92 ile bulunduğunu görüyoruz.

Transfer geçmişi

Milli takım kariyeri

Polonya U16:2 maç

-Polonya U17:13 maç 1 gol 3 asist

-Polonya U18:2 maç

-Polonya U19:19 maç 1 gol 2 asist

-Polonya U20:1 maç

-Polonya U21:14 maç 1 gol 2 asist

-Polonya:1 maç

Şimdi ise Kamil Jozwiak’ın oynadığı pozisyon ile ilgili değerlendirme yaparak incelememize geçelim.

Oynadığı pozisyon

Jozwiak bu sezon  genellikle 4-2-3-1 dizilişinde sol kanat rolünde oynadı. Daha çok ortaya doğru pozisyon alırken çizgiye inip ortalar da denedi ayrıca defansa da yardıma geliyor. İhtiyaç durumunda sağ kanat mevkiinde de forma giyebiliyor.

4-4-1-1 dizilişinde ise sol orta saha mevkiinde oynadı. Bu mevkiide oynarken defansif anlamda daha duyarlı olduğunu gözlemledim. Sol blokta bek arkadaşı ile arasındaki mesafeyi olabildiğince kısa tutmaya çalışıyor. Alt yaş milli takımlarında ise sağ kanat rolünde sıklıkla oynadı.

Her iki kanatta da oynayabilmesi bu iki pozisyonda da tam verimli oynadığı anlamına gelmiyor ama sağ kanat mevkiinde de sırıtmıyor.

Bu bilgileri size sunduktan sonra gelin oyuncuyu daha yakından tanımak için FA4 Corner modeliyle analiz edelim.

Fiziksel özellikler

Jozwiak 70 kilo ve 1,76 cm boya sahip. İkili mücadelerde pek etkili değil kolay düşebiliyor ancak bu durumu takımının lehine de çevirebiliyor. Bu sezon takımına azımsanmayacak sayıda penaltı kazandırdı. Hız konusunda ligin en iyileri arasında. Bacak boyu kısa olan bir isim ayaklarını çok çabuk bir şekilde hareketlendirebiliyor. Ayrıca kilo almaya meyilli bir yapısı yok kas kütlesi anlamında ortalama bir kas kütlesine sahip. Ters ayağını da pek etkili kullanamıyor.

Hava toplarında zayıf. Onun bu zayıflığını boyunun fazla uzun olmayışına, zayıf olmasına ve zıplama özelliğinin zayıf olmasına bağlıyorum. Kornerlerde ceza sahası dışında bulunuyor. Hızını kullanarak olası kontra atakları önlemede etkili oluyor. Hızlı dönüşler yapabiliyor çeviklik anlamında kaliteli. Çevikliğini dripplingler yaparken etkili bir şekilde kullanıyor. Dayanıklılık konusunda iyi. 90 dakika çıkartma konusunda zorlanmıyor. Ayrıca kolay yorulan bir yapısı yok.

Polonya ligi için fiziği pek sırıtmıyor ancak İspanya, İtalya ve İngiliz kulüpleri ile adı geçiyor. Açıkçası fiziği bu liglerde oynaması için yeterli değil. Fiziği etkili bir performans göstermesine engel olabilir. Bu liglerde sırıtmaması için güç, denge ve zıplama özelliğini kesinlikle geliştirmesi gerek.

“Fiziksel Özellikler:6/10”

Teknik özellikler

Sol kanat mevkiinde forma giyiyor ancak defansa yardım konusunda çok duyarlı. Adeta bir bek gibi geride savunma yapıyor. Geride top kaptığında ise genellikle topu orta sahaya kadar taşıyıp ters kanada uzun oynuyor. Arkadaşlarını etkili gol pozisyonlarına sokabilen bir isim. Bitiricilik anlamında bir zaafı yok. Genellikle karşı karşıya kaldığında ayağının içi ile topu sağ köşeye bırakıyor. Uzaktan şutları fena değil diyebiliriz. Topu iyi bir şekilde kontrol ediyor.

Top sürme anlamında çok kaliteli. Topu sağ ayağının dışıyla daha çok içe doğru sürüyor. Sol kanat mevkiinde oynuyor ancak sağ ayaklı. Hava hakimiyeti dediğimiz gibi zayıf. Top kapma anlamında çok iyi değil ancak bazen  çok kilit topları kapabiliyor. Teknik anlamda çok kapasiteli, adam eksiltme anlamında hiç sorun yaşamıyor. Etkili ortalar açabiliyor, daha çok çizgiye inip yerden paslar deniyor. Serbest vuruş kullanma konusunda zayıf. Pas konusunda daha çok basitliğe kaçan bir yapısı var. Kısa ve basit oynuyor. Orta sahaya kadar geliyor,topu aldıktan sonra dikine bir şekilde drippling yapıyor .Zaten drippling anlamında ligin en iyileri arasında olan bir isim.

Oyun görüşü etkili bir isim boşlukları iyi görüyor ve arkadaşlarını etkili bir şekilde savunma arkasına kaçırabiliyor. Ters ayak anlamında konuşursak sol ayağını pek etkili kullandığını söyleyemeyiz. Dar alan futbolcusu olduğunu düşünmüyorum. Daha çok geniş alanları etkili kullanıyor. İçeri kat ederek oynamayı daha çok seviyor diyebiliriz. Oyunun yönünü etkili bir şekilde değiştirebiliyor.

Sadece kendi mevkiindeki oyuncular ile beraber değerlendirildiği grafik

Bu sezon 9 gol atan oyuncunun sadece kendi mevkiindeki oyuncular ile beraber değerlendirildiği istatistiklerine göz attığımızda ceza sahası içinde topla buluşma ve derine pas rakamları öne çıkıyor.

Kazanılan top yüzdesi de kanat mevkiinde oynayan bir futbolcuya göre iyi bir seviyede. Özellikle kilit pas ve xA değerleri kendi mevkisindekilerle kıyaslandığında %75’lik dilimin üstünde kalıyor.

Kendi takımındaki oyuncular beraber değerlendirildiği grafik

Kamil’i kendi takımındaki oyuncular ile kıyasladığımızda takımındaki en iyi performans gösteren oyuncunun kendisi olduğunu görüyoruz.

Kamil bu sezon takımdan ayrılırsa Lech Poznan onun yerini doldurmakta oldukça zorlanabilir.

16-21 yaş aralığında Jozwiak’a benzerlik puanı en yüksek 3 oyuncu

Listelenen oyuncunun barı yeşil bölgede kalıyorsa benzeme ihtimali yüksek oyuncu demektir.

Dejan Kulusevski, Christian Pulisic ve Tete yeşil bölgede kalan 3 tane isim olarak karşımıza çıktı.

22-27 yaş aralığında Jozwiak’a benzerlik puanı en yüksek 3 oyuncu

Sadio Mane, Ivan Cavaliero ve Raphinha yeşil bölgede kalan 3 tane isim olarak karşımıza çıktı.

FAS ekıbı tarafından geliştirilen FASt aracımız ile beraber istatistikleri bire bir olarak ölçme ve bu çıkan sonucu bir oran ile gösterme imkanına sahibiz. Yukarıdaki 5 oyuncudan sıyrılan Sadio Mane ile Jozwiak’ı karşılaştıralım.

Grafiğe dikkatle bakacak olursanız Jozwiak’ın kuvvetli olduğu istatistikler, Senegallide de kuvvetli. Tam aksi yönden, zayıf olduğu alanlarda da paralellik var.

Ancak Jozwiak savunma mücadelelerine daha fazla girerken, Mane daha az savunmada daha az mücadeleye girmeyi tercih etmiş. Bunun sebebi oynadıkları takımların taktiksel anlayış farkları olabilir.

Jozwiak’ın maç başına zeki pas, xA ve başarılı hücum aksiyonları rakamlarında oranı daha yüksek.

Jozwiak’ın maç başına orta yapma, hava topu mücadele kazanma oranı bariz olarak daha kuvvetli.

Fakat genel olarak bakıldığında birbirlerine benzeme oranı %87.

Jozwiak’ın Başarılı Hücum Aksiyonları, Başarılı Top Sürme yüzdesi ve topla kat edilen mesafe gibi istatistikleri kendi kümesindeki oyuncuların ortalama değerlerinin üstünde. Ayrıca Başarılı Defans, Kilit pas, Penaltı Bölgesine Pas ve Yapılan Orta yüzdesi, xA ve xG gibi değerlerde orta üstü bir seviyede.


“Teknik Özellikler:6,2/10”

Mental özellikler

Jozwiak daha çok oyunun içinde sakin kalmayı tercih eden bir oyuncu, ayrıca bazen riskli müdahalelerde bulunabiliyor. Şiddetli pres veya sert toplarda soğukkanlılığını koruyamıyor. Savunma arkasına kolaylıkla kaçabilen bir isim. Çok koşan mücadele eden bir karakteri var. Bazen konsantrasyon sıkıntısı yaşayabiliyor.

Liderlik vasfı olmayan bir isim. Takımla iyi bir iletişimi var. Takım içinde çekinik bir yapısı yok ancak çok dominant bir karakteri de yok. Daha çok bireysel oyuna yatkın ancak takım oyununa da katılmaya çalışıyor. Bazen 2.bölgede gereksiz top kayıpları yapıyor. Disiplinli bir isim. Bu sezon çıktığı 27 maçta sadece 3 sarı kart gördü. Savaşçı bir yapısı var. Kazanmak için varını yoğunu ortaya koyabilir.

Yetenek anlamında üst düzey. Polonyalı futbolseverler onun için Yeni Blaszczykowski tanımını yakıştırıyorlar. Pozisyon alma konusunda daha çok bir on numara gibi ortaya doğru pozisyon alıyor. Yüksek tempo oyuncusu kolay kolay yorulmuyor. Çalışkan bir karakteri var. Defansif anlamda da çok yardım ediyor, hücumsal anlamda çalışkanlığı üst düzey. Risk almaya meyilli. Oyun takibi iyi. Polonyalı futbolseverleri heyecanlandıran bir isim. Son 3 sezondur istikrarlı bir performans gösteriyor.

“Mental Özellikler:6,5/10”

Sosyal özellikler

Şimdi sizlerle birlikte Kamil Jozwiak’ın sosyal medya kullanımına göz atalım. Oyuncunun sosyal medyada aktif olduğunu söyleyebiliriz genelde ayda 3-4 gönderi paylaşıyor. Genellikle maç içerisindeki fotoğraflarını, takım arkadaşları ile toplu çekildiği fotoğrafları , sponsoru olan adidasın kendisine gönderdiği hediyeleri ve haftanın takımına girdiğini paylaşıyor. Arkadaşları ve kulübe karşı iyi bir aidiyeti olduğunu sosyal medyadan görebiliyoruz.

Jozwiak Lech Poznan’ın internet sitesine verdiği röpörtajda, “Sadece elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum. Gol atmak istiyorum ama bu benim ana hedefim değil. Takımımın benden en iyi şekilde yararlanabilmesi için elimden geleni yapmak istiyorum. Geleceğe odaklanmıyorum önümüzdeki maçlara bakıyorum , evet bu bir klişe ancak ama gerçekten de benim için durum böyle.” açıklamasında bulunmuştu.(01/01/2019)

“Sosyal Özellikler:8/10”

Genel değerlendirme

Jozwiak ileride adından sıkça bahsettirebilecek potansiyelde bir isim. Müthiş bir potansiyeli var. Şimdiden birçok Avrupa Kulübü onu istiyor. Türkiye’den , Almanya’dan, İspanya’dan ,Hollanda’dan ve İngiltere’den talipleri var. Türkiye ligi onun için gayet uygun bir lig, fiziği de bu lig için pek sırıtmıyor. Kamil 4 büyüklerde ilk 11 oynayabilecek kapasitede bir oyuncu. Ligimizde büyük bir patlama yaşayacağını düşünüyorum ancak ekonomik açıdan zor bir transfer. Diğer bahsettiğimiz liglerde oynamak istiyorsa fiziğini kesinlikle geliştirmesi ve daha olgunlaşması gerekiyor.

Kamil’in potansiyelini açığa çıkartabilmesi için düzenli olarak Avrupa ligine katılan basamak bir kulübe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Onun potansiyelini tam anlamıyla açığa çıkartabilmesi için 2-3 sene istikrarlı bir şekilde oynaması gerekiyor. Polonya futbolunun gelecek vadeden isimlerinin başında geliyor. Bu sene yuvadan ayrılacak gibi duruyor.

“Oyuncunun FA Puanı:6,6/10”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *