Kelvin Yeboah

Bir yatırımın en önemli kriterlerinden biri edilen kârdır. Kâr oranını yüksek tutmanın en önemli yollarından biri de maliyeti minimize etmektir. Eğer ki yatırımımız bir futbolcu üzerineyse sözleşmesi sona ermiş/erecek olanlar faydalı olabilir.

Bu yaz transfer döneminde kulübüyle kontratı son bulacak olan 6 Mayıs 2000 doğumlu Ganalı/İtalyan forvet Kelvin Yeboah; mücadeleci yapısı ve standart üstü tekniğiyle Anadolu kulüplerimiz için ideal yatırım olabilir. Avusturya liginin düşük maaş bütçeleri de kulüplerimizin elini güçlendirecektir.


FAS analiz ekibi tarafından geliştirilen FASt aracımız ile genç forvetin %70 oranında Brezilyalı Deyverson ile aynı kümede bulunduğunu ayrıca Martial, Calwert-Lewin gibi isimlerle de belirli benzerliklerinin olduğunu görüyoruz. Saydığımız bütün bu isimlerin temel ortak özellikleri kaleye yüzü dönük oynayan, top sürme becerisi yüksek; amiyane tabirle gri forvetler olmaları.

FAS veri araçları ile Kelvin Yeboah’ın 16-21 yaş aralığındaki yüksek profilli benzerlerine baktığımız zaman, Lille’in parlayan ismi Osimhen, profesyonel olduğundan beri Avrupa’nın birçok başaltı takımı tarafından istenen ve denenen Isak ve Genoa’nın bu yaz sonu 18 Milyon Euro ödeyerek Inter Milano’dan bonservisini alacağı Pinamonti karşımıza çıkıyor.

Transfer geçmişi

Gozzano Altyapı

WSG Tirol

Milli takım geçmişi

Oyuncu performansı

WSG Tirol – 46 Maç 10 Gol 3 Asist

Oynadığı pozisyonlar

Oyuncu fiziksel yapısı ve tekniği itibariyle üç pozisyonu da yakın düzeyde oynasa da orijinal mevkisi santrfor. Oyuncu genellikle santrfor olarak tercih edilse de birçok maçta kendisini sağ-sol kanatta da izledik. Çift santrforlu düzende de yüksek performans verebilir.

Oyuncunun yüksek performans vermesi için en uygun oyunlar ikinci bölgede kazanılan topların akabinde oluşturulan hızlı hücumlar ile gerçekleştirilebilir. Oyuncu dinamizmi ve inatçılığı sayesinde ikinci ve üçüncü bölgede pres yapacak, kazanılan toplarda ise toplu ve topsuz koşuları ile kaleye çabuk yönelecektir. Çift santrforlu düzenler üzerinden bir benzetme yapmak gerekirse Rıza Çalımbay’ın çoğu zaman maçların ikinci devresinde kullandığı Yatabare-Kone ikilisini örnek alabiliriz. Bu tarz  bir ikilinin bir parçası olduğu zaman istediği alanı ve servisleri ligimizde de rahatlıkla bulabilir.

Sırtı dönük oyununu ve gol becerisini olgunlaştırdığı takdirde ise sürekli hücum isteyen, santrforundan dar alanda da fayda bekleyen bir takımda mobil bir oyuncu olmasının da avantajıyla yüksek katkı verecektir.

Oyuncuyu FA Four Corner modeliyle inceleyelim.

Fiziksel özellikler

182 cm boyunda 75 kg civarındaki oyuncunun fiziği yaşına göre umut vaat ediyor. Tanınmış akranları arasında onu görsel anlamda en çok Edward Nkeitah’a benzetebiliriz.

Takım savunmasını yukarı çekecek türden bir fiziksel yapısı var. Takım arkadaşlarından gerekli desteği aldığı zamanlar önde pres yaparak topu kullanan oyuncunun açısını kapatıyor, topun yer değiştirmesiyle birlikte orta mesafede birden fazla oyuncuyu rahatsız edebiliyor. Hızlı ve atik bir oyuncu olmasının da avantajıyla topa hamle yapabiliyor, başarısız hamlenin akabinde hızlı bir şekilde eski pozisyonuna dönebiliyor. Pas arası yapabilmek için fiziği ani koşulara ne kadar uygun olsa da savunmayı derinde değil ileride yapması ve üst düzey bir sezgiye sahip olmaması bu alandaki istatistiklerini zirveye çıkartmıyor.

Sadece kendi mevkisindeki oyuncular ile beraber değerlendirildiği grafik

FAS analiz ekibi tarafından geliştirilen FASt aracımız ile genç forvetin kendi mevkisindeki oyuncularla bu sezona ait kıyaslamalarını görüyoruz. Grafikte, Yeboah’ın savunmada mücadeleci bir oyuncu olduğunu kırmızı bölgedeki parametreler ile anlıyoruz.

Kelvin, mobil bir oyuncu olmasının da getirisiyle sürekli defansif-ofansif mücadelelere giren bir oyuncu. Çabuk hızlanabiliyor olması, topu ayağında tutan rakiplerinin dengesini kolay kaybetmesine sebep olabiliyor. Top kendi ayağındayken açık alanda rahat ilerleyebiliyor olmasına karşın rakip ceza sahasında girdiği mücadeleleri kolay kaybedebiliyor. Bu yönünü geliştirmesi için üst yapısıyla birlikte kalça ve baldırlarını da kuvvetlendirerek daha iyi top saklaması, rakip oyuncuları topa yaklaştırmaması gerekiyor. Oyuncunun ihtiyacını daha iyi anlamamız için örnek vermek gerekirse, bu alanda ligimizin yakın tarihinde görülen en iyi kalçalara sahip oyuncusu Bafetimbi Gomis’i rahatlıkla örnek gösterebiliriz.

Ligimizde kendisine en çok benzeyen oyunculardan Giovanni Sio ile maç başı mücadelelerde hemen hemen aynı istatistikleri yapmış, üst düzey akranı Edward Nketiah’ı ise geride bırakmış.

Hava toplarına değinmek gerekirse Yeboah’ın kendi mevkisinde oynayan oyunculara kıyasla fazlasıyla hava topu mücadelesine girdiğini görüyoruz; bu mücadelelerde de çok kötü denilemeyecek bir başarı oranı var. Ancak Kelvin zaman zaman kanatlarda süre bulması sebebiyle kanat bekleriyle eşleşerek bu başarısını yükseltebiliyor. Kelvin’in özellikle Süper Lig stoperleriyle gireceği hava topu mücadelelerini kazanması için sıçrama kabiliyeti ile birlikte üst yapısını da geliştirmesi gerekiyor.

Yeşil: Kelvin Yeboah
Kırmızı: Benzer oyuncular

Grafikte hava topu mücadelesi kazanma yüzdesine baktığımız zaman, benzer oyunculardan %3 gibi düşük bir farkla geride olduğunu görüyoruz.

Topla oynanan dakikalarda ise çevikliği, çabuk yön değiştirebiliyor olması ve savunma arkası koşuları oyuncunun belirgin özellikleri.

Dribbling alanında da benzer istatistikler olduğunu göreceğiz ancak Sio’nun daha fazla süre aldığını ve bu süreleri daha fazla kanatta bulduğunu unutmamak lazım.

Ayrıca FAS veri araçları ile elde ettiğimiz grafiği tekrar incelersek Kelvin’in dribbling (top sürme) alanında kendi mevkisindeki oyuncular arasında ne kadar iyi bir konumda olduğunu görebiliriz.

This image has an empty alt attribute; its file name is image-4-1024x421.png

Dribbling konusunda bazı detaylara teknik köşemizde değinmek daha doğru olur.

Fiziksel özellikler: 6,3/10

Teknik özellikler

Kelvin’in teknik özelliklerini ele aldığımızda en çok dikkatimi çeken şeyin santrfor oynayan oyunculara göre daha kaliteli olan bilekleri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu sayede ani dönüşlerini, dribblinglerini ve dar alan paslaşmalarını daha iyi yapabiliyor.

Üst taraftaki dribbling grafiklerini fizik köşemiz için olduğu gibi teknik köşemiz için de yorumlayabiliriz. Kelvin, azımsanamayacak bir hıza ve hızlanmaya sahip olsa da bu dribblingleri nasıl yaptığına ve karar alma aşamasında bu aksiyonları nereye götürdüğüne de önem vermek gerekiyor. Genç forvet toplu koşularda çevre kontrolünü bir refleks haline getirmiş durumda. Kafasını topa gömmeyip önündeki oyuncuları sürekli kontrol ediyor. Genellikle basit bir çalım üzerine fazla risk almadan topu takım arkadaşlarına kazandırarak ileriye doğru koşu atmaya devam ediyor ya da kaleye şut atmayı tercih ediyor. Top ayağındayken üst üste birden fazla oyuncuyu ekarte etmek gibi bir alışkanlığa da tekniğe de sahip değil.

Ceza sahası içinde fena sayılmayacak bir şut yeteneğine sahip olsa da bu durum farklı şartlar altında değişkenlik gösterebiliyor. Sırtı dönük top aldığı zamanlarda hızlı bir şekilde dönüp şutunu çıkartabiliyor ancak topu ayağında tuttuğu zaman genç ve fazla güçlü olmayan vücudu yüzünden pozisyonu çabuk bozuluyor. Önünde-yanında bir pivot santrfor olduğu zamanlar içe kat edip daha kaliteli şutlar çıkartabiliyor. Şutlarını genellikle, önce topu dürtüp sonra ayağının içiyle çıkartan Kelvin, özetle markaj-baskı altında olmadığı zamanlarda tehlikeli bir avcıya dönüşebilir.

Yeşil: Kelvin Yeboah
Kırmızı: Benzer oyuncular

Grafikte isabetli şut yüzdesine baktığımız zaman benzer tipteki oyunculardan fena sayılmayacak bir başarı ile ayrıldığını görüyoruz.

Ayrıca fizik köşemizde ve teknik köşemizin başında belirttiğim dribbling (top sürme) istatistiklerinde de ait olduğu kümedeki oyunculardan daha başarılı.

Peki oyuncunun gol beklentisi ne durumda?

Oyuncu MB Dk. xG
Nkeitah 45 0,24
Sio 81 0,32
Kelvin 64 0,23

Maç başı dakikalar dikkate alındığında Sio ile yakın düzeyde gol beklentisi yarattığını görebiliriz. Ancak Nketiah daha az süre bulduğu için bu alanda daha başarılı.

Kelvin, 2. bölgeden hızlı hücuma çıkarken genellikle koşan oyuncu olmayı, koşturan oyuncu olmaya tercih ediyor. Rahat sayılabilecek dikine pas imkanları yoksa genellikle yanına ya da hemen orta mesafede bulunan arkadaşlarına pas vererek ileriye çıkmayı tercih ediyor.


Pas istatistiklerini (mavi) göz önüne aldığımızda “asist beklentisi” ve “kilit pas” dışında kıyaslamaların vasat sonuçlar verdiğini görüyoruz. Bu istatistikler bize Kelvin’in daha çok 3. bölgeye yakın ve ceza sahası çevresinde sorumluluk aldığını, ikinci bölgede top aldığı zaman topu risksiz kullanıp ileriye çıktığını gösterebilir.

Ayrıca FAS veri araçları ile Kelvin’i rating yönünden takım arkadaşlarıyla kıyasladığımız zaman takımının en faydalı ikinci oyuncusu olduğunu görüyoruz.


Kelvin’i ligimiz futbolcularından Sio ile birebir kıyaslamaya aldığımız zaman, pas başta olmak üzere birçok hücum parametresi bakımından Sio’nun minor ya da major farklarla Kelvin’i geride bıraktığını görüyoruz. Bu da Kelvin’in Sio kadar yaratıcı olmadığını işaret ediyor. Sio ligimiz standartlarında ortalama üstü bir seviyedeyken, Kelvin’in birçok alanda geride oluşu da ligimizde sorun çözücü bir oyuncu olmasının ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

Teknik özellikler: 6.5/10

Mental özellikler

19 yaş, ergenlik süreci bile bitmemiş bir oyuncu; duygusal gel-gitleri fazlasıyla yaşayabilecek, maç esnasında rakiplerinden ya da olumsuz her hareketten etkilenebilecek bir durumda olması normalken o sadece işine konsantre. Oyun takibini hiçbir zaman bırakmıyor.

Ayrıca mental yapısıyla bizzat ilişkilendirilebilecek olan oyun içi kararlarını ele aldığımızda Kelvin’in sorumluluklarının farkında bir forvet oyuncusu olduğunu gözlemliyoruz. Kelvin, kanatlara deplase olarak top alma isteği, zaman zaman 2. bölgeye dönerek hem kendi takımının topla çıkışını kolaylaştırma hem de rakip savunmacıların dizilimini bozma çabası ile ciddi zeka belirtileri gösterebiliyor.

Maç dışında da sakin bir insan olduğu kulübünün YouTube kanalında gördüğümüz röportajlarında belli oluyor. Tavırları oldukça sakin ve olgun.

İtalyanca, İngilizce ve Almanca dillerini konuşabiliyor olması mental yönden öğrenebilme becerisini simgelerken, aynı zamanda sosyal yönden de avantaj sağlıyor.

Mental özellikler: 7/10

Sosyal özellikler

Kelvin, hayata gözlerini futbol ile açmış diyebiliriz. Eski Ganalı golcü Anthony Yeboah Avusturya, Gana ve Alman basınlarında Kelvin’in babası olduğuna dair birçok spekülasyona konu oluyor. Kelvin ise bu konu hakkında “Kicker” dergisine verdiği bir röportajda Anthony’nin, amcası olduğunu dile getirirken kendisine çok yakın olduğunu ve sürekli tavsiyeler verdiğini dile getiriyor. Bundesliga ve Premier Lig’de rüşdünü ispat etmiş bir mentore sahip olması Kelvin’in sosyal ve profesyonel yaşantısında büyük şans.

Oyuncuyu sosyal özellikleri bakımından instagram profili üzerinden inceleyelim.

Biyografisi “#stepbysteptosuccess @wsg_swarovski_tirol @nikefootball” bu etiketlerle dolu olan oyuncunun storylerini takip ettiğimiz zaman genellikle kız arkadaşıyla zaman geçirdiğini, düzenli gece hayatı olmadığını ve yemek yemeyi sevdiğini görüyoruz.

Corona virüsüne karşın tedbirli bir şekilde bireysel antrenmanını sürdürdüğünü görüyoruz.

Takım arkadaşlarıyla olan görüntülerinde de genellikle mutlu ve samimi olduğunu söylemek mümkün.

Profil geneli ise ağırlıklı olarak maç görüntülerinden oluşuyor.

Sosyal özellikler 8/10

Genel değerlendirme

Değerlendirme yaptığımız her köşenin bir diğeriyle ilişkili olduğu, değerlendirmesinin de oynadığı pozisyonlar ve oyun stili gibi gri olduğu bir oyuncu. Bu yaz kontratının son buluyor olması ve birçok dili konuşabiliyor olması oyuncuyu Süper Lig gibi 1. Lig takımlarımız için de uygun hale getiriyor.

Forvet hattında tek santrfor, kanat forvet ve çift forvetin parçası olarak oynayabiliyor olması da düşük bütçeli Süper Lig takımları için iyi bir rotasyon oyuncusu olmasını sağlıyor.

TFF 1. Ligde play-off seviyesi bir takımda forma giyebilir, Süper Lig’de ise 2. bölge baskısı ile direkt oynamak isteyen bir antrenörün 11+5 kişilik rotasyonuna dahil olabilir, fiziksel açıdan gelişip (özellikle salt güç) sırtı dönük oyun becerisi kazanırsa doğrudan Süper Lig seviyesinde aranan oyuncu olur.

Oyuncu potansiyeli itibariyle 2-3 sezon içerisinde 5-8 milyon euro bandında transfer yapabilir.

Genel değerlendirme: 6.4/10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *