Mert Müldür

Son birkaç transfer döneminde sıkça Türk kulüpleriyle ismi anılan Mert Müldür Serie A ekiplerinden U.S. Sassuolo’ya 5 milyon EURO karşılığında transfer oldu. Medyamız Merih Demiral’ın U.S. Sassuolo’dan Juventus’a transferi sonrası Mert’in U.S. Sassuolo’ya transferini Merih’in yerine yapılmış bir transfer olarak gördü ve manşetlerini bu yönde şekillendirdi. İnceleme yazımızda Mert Müldür’ün oyuncu özelliklerini ve U.S. Sassuolo’ya gerçekten Merih yerine mi transfer edildiğini değerlendirmeye çalışacağız.

Transfer Geçmişi:

  • Rapid Wien Futbol Akademi              15.00.2006
  • Rapid Wien Profesyonel Sözleşme    01.07.2016
  • U.S. Sassuolo                                      22.08.2019      5.000.000 €

Milli Takım Rakamları

  • Türkiye U17: 6 Maç 0 Gol
  • Türkiye U19: 4 Maç 0 Gol
  • Türkiye U21: 3 Maç 1 Gol
  • Türkiye: 2 Maç 0 Gol

Oyuncu Performansı

  • Rapid Wien Futbol Akademi              81 Maç    7 Gol    10 Asist (U16-U18- Rapid II)
  • Rapid Wien                                        47 Maç    2 Gol    6 Asist
  • U.S. Sassuolo                                        0 Maç    0 Gol    0 Asist

Dilerseniz, Avusturya’da yaşayan Türk anne ve babanın oğlu 03.05.1999 Viyana doğumlu Mert Müldür’ü biraz daha yakından tanımaya çalışalım. İncelemelerimizi yaparken yöntem olarak “FA 4 Corner” modelini kullanıyoruz.

Geçen sezon Rapid Wien ve milli takım performansının grafikleri ve verileri konusunda bize yardımcı olan çalışma ortağımız Global Soccer Network (GSN)’e teşekkür ederiz.

Oynadığı Pozisyon

            Alt yaş gruplarında sağ stoper olarak görev alan Mert, a takıma yükselmesiyle birlikte sağ bek olarak da oynamaya başlamıştır. Rapid Wien geçen sezon ve bu sezonun başında iki farklı sistemle oynadı: 3-5-2 ve 4-2-3-1. Ligde genellikle 4-2-3-1 (zaman zaman 4-4-2’ye dönerek) sistemiyle oynayan Rapid Wien sağ bekde Mert Müldür’ü kullandı sakatlık vs gibi durumlarda defansın merkezinde de izleme fırsatımız oldu. Bu sezona ise 3-5-2 sistemiyle başladılar ve Mert bu sistemde üçlü defans hattının sağında görev aldı. Milli takım alt yaş gruplarında stoper olarak görev alan Mert, ilk kez Bosna-Hersek hazırlık maçıyla çağırıldığı A Milli Takım’da ise sağ bek olarak oynatıldı. A Milli Takım’ın Ukrayna ile oynadığı hazırlık maçında yine sağ bek olarak sonradan oyuna dahil oldu. Genç yaşında hem üçlü savunma oyununu hem de dörtlü savunma oyununu oynayarak öğrenmesinin onun kariyeri açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Mert 4-2-3-1 savunma merkezinde hızlı stoper olarak kesici rolünde görev aldı ne alt yaş gruplarında ne de a takımda savunmanın lideri olmayan oyuncunun stoperde oynatılmak istenirse yanında takımı yönlendirecek lider özellikli bir stoperin olması gerektiğini düşünüyorum. Rapid Wien’in üçlü savunma oyununda sağ oyuncusu olarak görev alıyordu. Fakat sezon içerisinde daha çok sağ bekte oynaması sebebiyle oyun geçişlerinde zaman zaman sıkıntılar yaşadı. Sağ çizgiye fazlaca yakın oynayan Mert savunmada boşluklar oluşmasına neden oldu. Arkadaşları ondan boşalan alanı kapatmak için yaklaştıklarında sol tarafta boşluklar oluşurken, kendi alanlarında kaldıklarında ise sağ iç koridorda boşluklar oluşuyor ve rakip takım bu boşlukları değerlendiriyordu. Bu sezon oynanan Red Bull Salzburg maçında bu sahnelere çokça şahit olduk.

            Mert Müldür geçen sezon maçların çoğunda 4-2-3-1’de sağ bek olarak görev aldı. Rapid Wien bu sistemde savunmaya yerleştiğinde orta sahadan bir oyuncuyu stoperlerin arasına çekiyor ve beşli bir savunma hattı kurarak boşlukları kapatıyorlardı. Hücuma çıkarken ise kullandıkları kanadın beki öne doğru çıkıyor ters taraftaki bek ise geride kalıp üçlü bir hat kuruluyordu. Geçen sezonun parlayan isimleri Knasmüllner ve Mung sağ tarafa yakın oynamaları dolayısıyla Mert’i ön tarafta daha fazla görme fırsatımız oldu.

            Peki U.S. Sassuolo Mert’i transfer ederken hangi oyununu referans aldı ve Melih Demiral’dan doğan boşluğu kapatmak için mi bu transfer yapıldı?

            Serie A hem oyuncusu hem de oyun kalitesiyle son dönemin en favori liglerinden bir tanesi. Teknik direktörlerin de oyuna katkılarıyla birlikte ligin 90’lı yıllardaki şaşalı günlerine dönebileceği sıkça konuşuluyor. Yükselen lige oynattığı oyun ve geliştirdiği oyuncularla değer katan isimlerden birisi de genç teknik adam Roberto De Zerbi. De Zerbi’nin oyunu incelendiğinde dörtlü bir savunma hattı karşımıza çıkıyor ve direkt oyun oynanan takımda topu ön tarafa hızlıca taşıyabilecek ön bölgede beşli bir hat kuracak bek oyuncuları kullanılıyor. Stoperde ise savunma sertliğine önem veriliyor. Mert Müldür aşağıda daha da detaylı anlatacağımız gibi De Zerbi’nin oyununa uygun bir bek oyuncusu. Transfer döneminde iki sağ bekiyle de yollarına ayıran takıma De Zerbi’nin oyununu yükselteceğine inandığım Toljan kiralık olarak eklendi. Toljan’ı yedekleyecek bir oyuncuya ihtiyaç vardı, ben Mert’in Toljan’a alternatif olarak alındığını düşünüyorum. Merih Demiral savunma sertliğiyle öne çıkan bir isim, Mert ise savunma sertliği zayıf bir oyuncu, diğer özellikleri itibariyle de birbirlerine benzemeyen iki farklı oyuncular ve birbirlerinin alternatifi olacaklarını düşünmüyorum. Ayrıca Merih’in gidişi sonrasında o bölge İnter’den kiralık olarak benzer özellikli Andrew Gravillon ile doldurulmuştu.

            Özetle Mert Müldür son sezonla birlikte belli oyunlarda sağ bek için daha uygun olduğunu gösterdi. Ayrıca stoper olarak oynayabilmesi ona önemli bir değer katıyor. Bu sezon U.S. Sassuolo’da sağ bek rotasyonunda yer alacağını düşünüyorum. Onu stoper olarak oynatacak takımların ise yanına onu yönlendirecek savunma liderine ihtiyaçları var.  

Fiziksel Özellikler:

            Mert 1.88 metre boyunda ve 74 kiloda. Vücut yağ oranı çok düşük ve atletik bir vücuda sahip. Stoper bölgesi için değerlendirdiğimizde oyuncunun boyunun pozisyonu için uygun olduğunu fakat çok ince vücuduyla fazla alan kapatamadığını söyleyebiliriz. Ayrıca ikili mücadelelerde de cılız vücudu ona sorun yaratabiliyor. Kariyerinde stoper bölgesinde yükselmek istiyorsa güçlenmesi ve kalınlaşması gerekiyor. Çevikliği üst düzeyde. Hamle zamanlamasında sıkıntı yaşasa da hatalarına karşı hızlı reaksiyon verebiliyor. Boyu onun için avantaj olsa da cılız yapısı verimliliğini düşürüyor. Yukarıdaki grafikte Serie A’nın önemli sağ beklerinin geçen sezon ikili mücadele kazanma yüzdelerini görüyoruz; Mert’in %57’lik ikili mücadele kazanma yüzdesi sağ bek için yeterli seviyede olduğunu görüyoruz. Bu yüzdenin stoper oyuncularıyla karşılaştırıldığında ise çok geride olduğu zirveye oynayan takım stoperlerinin %65 ile %80 arasında değişen sayılarına rastlıyoruz. Sezonun ikinci yarısını Sasuolo’da geçiren Merih Demiral’ın %74’lük ikili mücadele kazanma oranı ile zirve oyuncular arasında da önemli bir orana sahip olduğunu görüyoruz. Mert’in Merih’in yerini tamamlaması çok kolay olmaz bu noktada.  Boyu ve atletik yapısı sağ bek için ortalamanın üzerinde, gücü sağ bek için yeterli.  Hava toplarında istatistiklerine baktığımızda hava topu kazanmada geçen yıl %52 başarı elde etmiş ve maç başına 3.1 hava topu kazanmış, stoper için bu oran çok düşük %70+ olması beklenir yine Merih ile karşılaştırdığımızda Merih’in maç başına 6 hava topu kazandığını ve hava topu kazanma yüzdesinin %74 olduğunu görüyoruz. Lig geneline bakıldığında sağ bek için ise ortalama olsa da hatta geçen sezon Sassuolo’da sağ bekte görev alan Lirola’nın maç başına 1,56 ve %44 ile hava topu kazandığı düşünüldüğünde Mert’i sağ bekte oynatılması durumunda takımına olumlu yönde katkı sağlayacağını da söyleyebiliriz. Mert’i kullanan takımlar onun boyundan faydalanmak isteyeceklerdir %65 üzerine çıkabilirse hem hücumda hem de savunmada etkinliği daha da artacaktır. Bu haliyle de hava toplarında öne çıkan bir isim, sıçraması gayet iyi; Rapid Wien duran topları Mert’le buluşturmaya çalışıyor. Duran toplar için iyi bir plan ve rakipler için büyük tehlike arz ediyor. Direkt oyunda topu öne taşımak için güvenebileceğiniz bir oyuncu hızı ve hızlanması kontra ataklarda takımına büyük katkı sağlıyor. Takım geriye dönüşlerde de Mert’in hızından faydalanıyor.

            Özetle atletik vücudu, çevikliği ve hızıyla öne çıkan Mert; biraz daha güçlenir ve dayanıklılığını artırırsa kariyerini daha ileriye taşıyabilir.

Fiziksel Özellikler: 7,7/10

Teknik Özellikler

Oyuncunun teknik özelliklerini öncelikle defansif yönden inceleyecek olursak önümüze çıkan en önemli özelliğinin top çalma ve ikinci topları alma özelliklerinin öne çıktığını görebiliriz. Ligler arası karşılaştırma çok doğru olmasa da geçen sezon top çalma istatistiğinde Serie A’nın önemli sağ beklerinin önünde olduğunu görüyoruz, geride kaldığı tek isim Calabria. Bu istatistikte Sassuolo’nun geçen yılki sağ beki Lirola’nın çok önünde fakat top kaybında gerisinde kalmış. Mert top çalma istatistiklerinde Serie A’nın önemli stoperlerinin de çok üzerinde fakat stoperlere oranla top kaybının fazlalığı burada da göze çarpıyor. Mert çabukluk özelliği ve güçlü sezgileriyle çok fazla pas arası yapıyor ve takımına kontra atak fırsatı yaratıyor. İlk müdahalelerde başarılı, başarısız olduğu anlarda ise ikinci müdahaleye için reaksiyon zamanlaması gayet iyi. Kayarak müdahale yapmaktan çekinmiyor hatta maç içerisinde bu durumu sıkça görüyoruz. Ben oyuncuların savunmada ayakta kalmaları gerektiğini ve çok zor durumda kalınmadığı sürece kayarak müdahale yapılmaması gerektiğini; yerden yapılan müdahalelerde hata payının çok az olmasının gerektiğini yoksa yapılan hatalar rakip oyunculara ikinci aksiyon fırsatı doğururken yerdeki oyuncunun buna reaksiyon veremeyeceğini veya hatanın penaltılara sebebiyet vereceğini düşünüyorum ve muhtemelen büyük çoğunluk da benim gibi düşünüyordur. Mert çok fazla yerden hamle yapıyor hata payını en aza indirmeye çalışsa da zaman zaman sıkıntı yaşıyor. Daha fazla ayakta kalması gerekiyor. Mert’in savunmada en büyük probleminin zaman zaman konsantrasyon kaybı yaşaması ve bu kayıpların takımına büyük tehlikelere sebep olması. Markajı iyi yapamayan oyuncunun geniş alanda hızıyla bu açığı kapatsa da gömülü savunmada yapılan hata gole sebebiyet verebiliyor. Ayrıca Mert rakipleriyle temas ettiği savunmalardan da kaçıyor, rakibine yapışık oynadığı bire bir savunma ona göre değil; genellikle mağlup taraf oluyor. Alan savunmasını daha fazla tercih ettiği kanısındayım. Önde oynayan takımlar için uygun bir savunmacı.

Mert’i teknik özelliklerini hücum yönünden incelediğimizde karşımıza çıkan en önemli özelliğinin başarılı driplingleri olduğunu görüyoruz. Savunmadan ön taraf hızlı şekilde topu taşıyan oyuncunun atak sonlandırma konusunda zaafları var. Maç içerisinde estetik çalımlar atabiliyor. Tribünleri ayağa kaldıran çalımlarını görüyoruz. Geçen yıl ön tarafta Badji, Berisha, Knasmüllner ve Mung’la sık sık ikili oyunlara katılıyor ve savunmanın dengesini bozuyordu. Topu daha çok korner çizgisine doğru taşıyor, ters ayağını ortalamanın üzerinde kullanabilse de içe fazla yönelmediğini görüyoruz. Çok fazla uzaktan suç atmayan oyuncunun, attığı şutlarda da çok başarılı olduğu söyleyemiyoruz.


Yukarıda oyuncunun bu sezonki pas istatistiklerini görüyoruz. Oyuncunun pas özellikleri değerlendirildiğinde yaklaşık 30 metreye uzun pas atabildiğini görüyoruz. Ayrıca uzun paslarının başarı yüzdesi 46,67 olarak belirlenmiş. Pasların başarı oranı kötü sayılmaz fakat yükseltebilirse onun için çok daha iyi olacaktır. Uzun paslarının mesafesi ise ortalama seviyede bu pasların mesafesini de artırmalı. Ters topları fazla atmayan oyuncunun atak yönünü çevirebilmesi için bu ters topları da kullanması gerekiyor. Atak sonlandırmada yeteri kadar iyi olmadığını final paslarının yüzdesinde daha net görüyoruz 27,27’lik yüzde çok düşük. Pas oyunu daha fazla önemseyen takımlar için verileri yetersiz, direkt oyun oynayan takımlar için genel olarak iyi bir pas istatistiği olsa da direkt oyunun en önemli parçası final paslarında başarısız olması ona büyük sorunlar oluşturacaktır. Ortalarında daha çok yerden ve havadan sert ortayı tercih ediyor. Ortalarını arkadaşlarıyla buluşturma konusunda başarılı olduğu söylenemez bu durum asistlerine de olumsuz yönde etki ediyor. Serie A’da oynayan önemli sağ beklerin grafikleri incelendiğinde Mert’in çok gerilerde kaldığını görüyoruz. Kariyerini daha da ileri taşımak istiyorsa bu konuda önemli mesafe kat etmeli. Final pasları ve ortaları başarısız olan oyuncunun asist skor katkısı bu nedenle düşük.

            Özetle oyuncu tekniğini özellikle pas yönünden geliştirmesi gerekiyor. Savunmada da konsantrasyonunu yüksek tutması gereken oyuncuya İtalya serüveni bu konuda büyük katkılar yapacaktır.

Teknik Özellikler: 6,7/10

Mental Özellikler

Mert’in lider özellikli bir oyuncu olmadığından yukarıda bahsetmiştik, saha içerisinde yönlendirilmeye ihtiyacı olan oyuncunun kendisine verilen talimatları en iyi şekilde uygulamaya çalıştığını, çalışkan ve takım oyununa uygun yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Savunma sertliği çok yüksek olan bir oyuncu değil rakiplerine korku veren bir sertliği yok; fakat çabukluğuna mücadeleyi bırakmayan yapısı da eklenince rakip hücum oyuncularına karşı hata yapmış olsa da tekrar tekrar karşılarına geçip top çalmaya çalışıyor, hatalı hamle sonrasında hızlı reaksiyon göstererek rakibi fazla yoruyor, rakip oyuncuların bu yönüyle Mert’ten hiç memnun olmadıklarını ve onunla mücadeleye girmekten çekindiklerini düşünüyorum. Saha içerisinde onda bu özelliği çok fazla göremesek de kulüp röportajında hırçın yapısı dolayısıyla Sergio Ramos’u çok sevdiğini ve örnek aldığını söylüyor.

Rapid Wien genç oyuncularının tamamının A takıma yükselemeyeceğinin ve hatta bazılarının sporcu olarak kariyerlerine devam edemeyeceklerinin farkına varıp bu konuda çalışma yapan kulüplerden bir tanesi. Küçük yaşlardan itibaren antrenmanlara katılan, futbolcu olabilmek için derslerinden ve hayatlarından fedakârlık yapan fakat sonuçta bir şekilde futbola devam edemeyecek oyuncularını, hayata atıldıklarında psikolojik ve ekonomik boşluğa düşmemeleri için ibis acam Bildungs GmbH adlı eğitim kurumuyla yaptıkları anlaşma ile oyuncularına gelecek adına yeni yollar da açıyor. ibis acam Bildungs GmbH 1993 yılından beri Avusturya’da  faaliyet göster özel eğitim kurumu ve amaçları topluma  iş dünyasına mesleki anlamda yeterlilik sağlayan kişiler kazandırmak. Farklı iş kollarına ait çalışmalar yapan büyük çaplı bir meslek okulu diyebiliriz onlar için. Her Rapid’li genç gibi Mert Müldür de bu eğitim kurumunda meslek derslerine katılanlardan. Mert burada büro müdürlüğü üzerine eğitim almış. Eğitimi sırasında yapılan röportajda futbol dışında B planı sorulması üzerine ‘’ilerde ne olacağını tabi ki hiçbirimiz bilemeyiz fakat benim için B planı diye bir şey yok. Sadece futbol oynamak istiyorum ve bunun için çok çalışıyorum. Her futbolcu ön bölgede oynamak ister takımına golleriyle katkı yapmak ister ben ise şuan savunmada oynuyorum ve memnunum’’ demiş; UEFA Avrupa Ligi’nde Spartak Moskva maçında attığı gol sonrasında yapılan röportajda ise ‘’Rapid Wien tesislerine girdiğim ilk andan itibaren bu anın hayalini kurdum ve bu an için çok çalıştım ve başardım.’’ ifadelerini kullanmıştır.  Bu ifadeler onun azminin göstergesi.  Mert saha içerisinde zaman zaman kopukluklar yaşıyor ve bu da bire bir oynadığı rakip oyuncuların boş kalmasına neden oluyor bu konuda kendisini fazlasıyla geliştirmesi gerekiyor. Sezgileri açık bir oyuncu top çalma sayısındaki fazlalıkta bu özelliğinin katkısı büyük. Rapid Wien Avusturya liginin en fazla şampiyon olan takımı her ne kadar son dönemde Red Bull Salzburg ve Austria Wien’in gerisinde kalmış olsalar da başarı bekleyen taraftarlar oyuncular üzerinde büyük baskılar kuruyor. Rapid ultrasları iç saha ve dış sahada takımlarını dolu tribünlerle destekliyorlar. Ayrıca Austria Wien ile oynanan derbi maçlarında tribün baskısı daha da artıyor. Mert Müldür 20 yaşında olmasına rağmen bu baskı altında başarılı olmuş bir oyuncu. İleride İstanbul’a transfer olması halinde derbi maçlarına mental olarak hazır.z

            Özetle Mert Müldür’ün mental özellikleri ortalamanın çok üzerinde fakat herkes gibi geliştirmesi gereken yönleri olan bir oyuncu ve İtalya’ya transferiyle birlikte gelişimi daha hızlı olacaktır.

Mental Özellikler: 7,4/10 

Sosyal Özellikler

Mert Müldür sosyal yaşamını ve aile hayatını çok fazla medya önüne çıkaran bir isim değil bu sebeple bu konular hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Röportajlarında ailesinin kariyerindeki öneminden sık sık bahsediyor. Aşırı hareketli bir çocukluk geçirdiğini ve bu sebeple annesinin enerjisini atması için Rapid tesislerine göndermesiyle futbol kariyerinin başladığını ifade ediyor. Ayrıca yılın genç oyuncusu ödülünü annesinin almasını istemesi hayatında ailesinin ne kadar önemli olduğunun göstergesi. Sosyal medyada yalnızca instagram kullanıyor, bu platformda da büyük çoğunlukla takım ve antrenmanlardan karelere yer veriyor. Kulüp kanalı ve maç sonrası röportajlarını takip ettiğinizde zaman içerisinde medya ile iletişimi geliştirdiğini görebilirsiniz. Takım arkadaşlarıyla iletişimi gayet iyi. Antrenman görüntülerinde ve gol sonrası sevinçlerinde arkadaşlarıyla hep birlikte olduğunu görüyoruz. Yine sosyal medya paylaşımlarının altında takım arkadaşlarının esprili yorumlarıyla karşılaşıyoruz.

Viyana, Avrupa’nın kültür ve sanat başkenti olarak anılıyor. Batı müziğine hayat veren şehir; ünlü bestecilere, tiyatro, bale ve opera temsillerine, zamana meydan okuyan mimari yapılara ve köklü tarihe sahip. Mert Müldür’ün şehirden ne kadar etkilendiği ve kazanım elde ettiğine ait doneler elimizde değil fakat Viyana’da doğup büyümüş olması eğitimini orada devam ettirmesi dolayısıyla şehrin ona sosyal ve kültürel olarak büyük kazandırılmaları olduğunu düşünüyorum. Birçok gurbetçi oyuncunun asimile olduğunu ve Türkiye’den ve Türkçeden koptuğunu görüyoruz. Mert bunlardan birisi değil. Türkçeyi doğru ve düzgün kullanıyor, Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da zaman geçirmekten hoşlanıyor. Mert transfer olduğu İtalya’nın da sosyal ve kültürel yapısına kısa sürede ayak uyduracaktır. Merih’in kısa dönemde takıma yaptığı katkı dolayısıyla tribünlerin Mert’e bakışının da farklı olacağını düşünüyorum, olumlu yönde tribünlerden destek alacaktır. Ayrıca son dönemde İtalya’da oynayan Türk oyuncu sayısı da arttı ona ülkede yardımcı olacak oyuncularımız da var.   

Özetle Mert Müldür’ün sosyal yönden kendini geliştirebilecek şehir ve kulüpte yetişmiş olması büyük avantajı. İtalya serüveni de ona büyük katkı sağlayacaktır. Ülkemizle bağlarını koparmayan oyuncunun ilerleyen dönemde transfer olması halinde ligimize adaptasyonda da sıkıntı yaşamayacaktır.

Sosyal Özellikler: 8,3/10

Genel Değerlendirme

Birçok parametreyi bir araya getirip bize fikir vermesi açısından Index dediğimiz bir sayısal değer oluşturan iş ortağımız GSN, Mert Müldür’ün gelişiminin şimdiki halinden çok daha fazla olmayacağını ve potansiyelinin uluslararası seviyeye ulaşacağını ön görmüş. Ben de oyuncunun dünya çapında bir yıldız olmayacağını düşünüyorum fakat İtalya’ya transferiyle birlikte genç oyunculara büyük katkı sağlayan De Zerbi’nin elinde gelişiminin daha da hızlı olacağını ve dünya çapında bir oyuncu olmanın sınırlarını zorlayacağını düşünüyorum.

Rapid Wien’le imzaladığı profesyonel sözleşme sonrasında hızlı bir şekilde yükselen oyuncu gösterdiği performansla yılın genç oyunucusu ödülüne layık görülmüştü. A Milli Takım’a kadar yükselen Mert’in Sassuolo’da ilk yılını hazırlık yılı olarak geçirecektir. Toljan ve hocası De Zerbi’nin de katkılarıyla gelişimini hızlandıracağına inanıyorum. Stoper ve sağ bekte ortalamanın üzerinde performans gösteren oyuncuyu bu özelliği dolayısıyla ileride transfer etmek isteyen birçok büyük kulüp olacaktır. Fenerbahçe’nin Avusturya kampında Selçuk Şahin’le çekilmiş Fenerbahçe formalı fotoğrafı, Fenerbahçe taraftarı olduğunu bize gösteriyor, Beşiktaş ile yapılan görüşmeler ile ilgili soruya olumlu veya olumsuz hiçbir cevap vermeyen oyuncunun; Avusturya’da yaptığı bir röportajında oynamak istediği ligler ile ilgili soruya kariyer hedefinin beş büyük ligde oynamak olduğunu fakat hedeflerinin ilk iki sırasının Almanya ve İspanya olduğunu ve bu liglere yükselirken Fransa, İtalya ve Türkiye liglerini basamak olarak kullanabileceğini ifade ediyor. İtalya ligine transfer olarak planları doğrultusunda adım attığını ve basamakları çıkmaya başladığını bize gösteriyor. Türkiye’yi bu basamaklar arasında kullanıp kullanmayacağını bekleyip göreceğiz. Avusturya’yı seçmemiş olması ülkesinde büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı ve bu konundaki sorulara; 17 yaşındayken Türkiye’den teklif aldığını Avusturya ile de görüşmek istediğini Türk yetkililere ilettiğini, Avusturya’dan konu hakkında olumlu veya olumsuz cevap gelmeyince de Türkiye U17’de görev almaya başladığını, ilerleyen süreçte Avusturya Mert’in potansiyelini fark edip teklif götürünce de o dönem yaşanılanlar sonrasında kararından dönmek istemediğini söylemişti. Dönemin yetkilileri Avusturya’da oynayan bir oyuncuyu Avusturya Federasyonu’ndan önce keşfederek büyük bir işe imza atmışlar. A Milli Takım’a kadar yükselen oyuncu için ilgililere teşekkür etmek gerekir.

Oyuncunun FA puanı: 7,5/10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *