Özgürlerin oyunu: Liberya

Liberya, Weah’ın memleketi, ‘’Özgürler Ülkesi’’ Batı Afrika kıyısında Atlas Okyanusu’na bakan, Kara Kıta’nın sömürge görmemiş iki ülkesinden biri (bazı kaynaklar tek dese de modern Etiyopya da sömürge görmemiştir). İsminden dolayı Libya ile karıştırılan, ‘’şu amerikan bayraklı ülke değil mi ya?’’ diyerek hatırlanan bir ülke. 19.YY başlarında ABD’de köleliğin azalması için Afrika kökenli siyahilerin belirli bir kısmının ana vatana yollanması kararı çıktı. 1821 yılından itibaren bir takım köleler azat edildiler, köleler gemilere bindirilerek ABD’nin doğu kıyısından, Batı Afrika’ya doğru yola çıktılar. Bu gemilerde ABD bayrağına benzer; 13 kırmızı-beyaz şeritli ve beyaz Haç bulunan bir bayrak dalgalanıyordu. Amacı ise ticaret gemileri vb. diğer gemiler ile karışmaması idi. Anlamı ise ‘’Bu Gemi Eski Köleleri Taşımaktadır.’’ oldu.

Eski kıtanın yeni özgürleri bu bayrağı özümsediler, yeni bir hayatın simgesi ve onların kimliği oldu. Gemi kıtaya vardığında bayrağı yerleştikleri yerlere diktiler, bayrak zamanla son halini aldı. Ülke ismini Latince ‘’Liber’’ yani ‘’Özgür’’ kelimesinden aldı, Liberya yani ‘’Özgürler Toprağı/Vatanı’’. İronik biçimde bölgeye yerleşen eski köleler, ABD’deki kölelik sistemini benimsemiş ve bölgenin yerli halkını köleleştirmiştir. ‘’Bir kölenin en büyük hayali hür olmak değil, köle sahibi olmaktır.’’ bu söz Benjamin Franklin’e ait. Ülke siyasi olarak çok zor dönemler geçirdi; darbeler, iç savaşlar, dinsel savaşlar vb. Şuan ülke yönetimi, kıta ve Dünya futbolunun efsanesi George Weah’a ait. 2017 Aralık’ında yapılan seçim ile ikinci turda %62 ile Liberya’nın yeni Devlet Başkanı oldu.

Weah dedikten sonra artık yazımızın ana konusu olan futbola daha doğrusu Liberya Futbolu’na girmek istiyorum. The Liberian First Divison (LFD/Eski adıyla Liberya Premier Ligi) 1956 yılından beri faaliyeti sürdüren bir lig olup 10 takımdan oluşuyor. Ligin sponsorluğunu Cellcom isimli ABD’li bir telekomünikasyon şirketi üstleniyor, futbol sevilen bir spor olsa da statlar pek dolmuyor bu ligde, zaten LFD’de takımların %80’ini başkent Monrovia (Şehir adını Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanlarından James Monroe’den almıştır.) ekipleri oluşturuyor. Ülke’nin en başarılı takımları Weah’ın da kariyerinin başladığı Mighty Barrolle S.A. ve Invincible Eleven’dir. Son zamanlarda yaptığı yatırımlar ile Barrack Young Controllers takımı da önemli başarılar elde etmiştir. Bu takımlar ne kadar yerel anlamda başarılı olasalar da, ligden Milli Takım’a çok fazla oyuncu gidememektedir.

Asıl olarak Milli Takımdan söz etmem gerekiyor, ekip son dönemlerde gayet yükselişte denebilir, takımın başına bu yaz İngiliz Peter Butler getirilmişti. Zaman zaman 4-4-3 ve 4-4-2 formasyonu ile sert ve oyunun iki yönünü dengeli oynamaya çalışan bir hüviyetine büründüler. 2022 Dünya Kupası Elemelerinde Sierra Leone’yi eleyen takımın 11’ine göz atmanızı isterim:

Liberya

·         23 Ashley Williams

·         13 Johnson Joel Alajarin

·         12 Gasimu Sheike

·         3 Teah Baysah Dennis

·         4 Alvin Maccornel

·         6 Allen Njie

·         19 Murphy Dorley

·         17 Sam Garyahzon Johnson

·         20 Benyt Seth kenteh Hellberg

·         21 Terrence Leonard Tisdell

·         9  Kpah Shermen

4-3-3 dizilimindeki takımda Scouting açısından dikkat çeken iki çok önemli isim vardı. İlk maçı 3-1 kazanırken oyunun akışkanlığını sağlayan, atakların başlangıcı hep iki stoper önündeki Allen Njie ile oldu, uzun ve kısa pasları, teknik sol ayağı ve oyun zekası, kıtada görmeye pek alışkın olmadığımız ‘’Regista’’ olarak bilinen orta alan oyuncusu olarak göze çarptı. Ayrıca fiziksel üstünlüğü de oldukça dikkat çekici idi. 1-0 kaybederek yoluna devam ettikleri rövanş maçında ise göze çarpan oyuncu, lokal ligde LISCR FC takımında forma giyen 18 yaşındaki Ashley Williams oldu. İnanılmaz refleksleri ile adeta büyüledi, zaman zaman yetişitiği yer ile doğru orantılı olarak temel eksiklikleri tabi ki göze çarptı ama bence büyük bir potansiyel olarak orada duruyor. Ayrıca takımın diğer orta alan oyuncusu 21 yaşındaki Murphy Oscar Dorley de gayet yetenekli bir oyuncu, zaten şuanda kendisi kiralık olarak Çekya’nın Slovan Liberec takımında forma giyse de resmi olarak SK Slavia Prag gibi önemli bir klüpün oyuncusu.

Takım olarak en çok dikkatimi çeken durum ise genel olarak önde kalabalık durup zaman zaman baskı/press ile vites arttırdıkları halde arkaya çok çabuk dönmeleri ve boşluk bırakmamaları oldu. Özellikle Ashley Williams’ın gelişimini gözle bekliyorum.

Tabi bu durumda Dorley ve Njie ikilisinin rakip kontraları iyi temizlemesi de etkili olmuştu. Genel olarak baktığımızda bir takım olabilen birkaç gelecek için umut veren oyuncu dışında zayıf görünen bir kadro ile iyi oyunlar çıkarıyor Liberya, lokal ligde bu durum pek iç açıcı olmasa da Milli Takım dikkatleri üzerine çekmeyi başlıyor bence.

Liberya da, Senegal-Gana-Nijerya gibi Lokal Ligi ile Milli Takım arasında makas açılan ülkeler arasına girmeye başladı diyebiliriz. Batı Afrika futbolunda özellikle çok fazla görmüş olduğumuz bu durum Liberya için biraz daha farklı tabi. Aslında Lokal lig ve Milli Takım arasında -bazı oyuncuları bir kenara koyarak konuşuyorum- kalite farkından ziyade, ligdeki kaosun bu duruma sebebiyet verdiğini düşünüyorum. Yayıncı-Sponsor sorunları, maaş sıkıntıları gibi bir çok unsur bu duruma sebebiyet veriyor. Örnek olarak Milli Takımın ana Forveti Kpah Sherman bugün lokal ligde bile zorlanacak seviyede. Aktif olarak Malezya Ligi’nde harika bir performans gösteriyor fakat ben daha yetenek üzerinde değerlendirme yapmak istiyorum ve amacım Kpah Milli Takıma seçilmesinden ziyade Lokal oyuncuya duyulan güven yetersizliği.

Liberya gibi ülkelerin Mili Takım olarak ulaşabileceği yerler çok sınırlı olduğu bir gerçek. Zaten lokal ligde yönetimler berbat seviyede, yetenekler o berbat yönetimler arasında eriyor adeta. Bu yeteneklerin kendini gösterebileceği tek alan Milli Takım kalıyor. Zaten sınırları net belli olan Milli Takımda, hazırlık maçında bile gençlerin forma şansı bulamaması, bu tip ülkeleri tabiri caizse yetenekli oyuncu mezarlığına dönüştürüyor. Futbol Akademi Scouting olarak Afrika’nın bu cevherleri üzerinde yoğunlaşmak, uygun takımlara uygun yetenekleri önermek kıta adına önemli bir misyonumuzdur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *