Tanzanya Ligi Rehberi: Kuu Bara

  Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Swahili Sahili ülkelerden biri. Doğu Afrika’da yerel dil olarak kullanılan Swahili dilinde bölgeler anlamına gelen 26 adet ”mikoa” isimli eyaletlere sahip. İsmini aynı bölgede çok kısa bağımsız kalabilmiş olan Tanganika Cumhuriyeti ve bir dönem bölgeye gelen İranlı’ların adlandırdığı ‘’zenciler sahili’’ manasına gelen ‘’Zanzibar’’ isimlerinin baş hecelerinde almıştır. Başkenti Dodoma olan uzun yıllar Arap baskısı ve Alman-İngiliz sömürgesi altında kalan ülke 60’lı yıllarda sonra özgürlüğünü eline resmi olarak almıştır. Ülkenin sloganı ”Uhuru na Umoja” yani Swahili   dilinde Özgürlük ve Birlik’tir. Her ne kadar ülkenin başkenti Dodoma olsa da ülkenin en önemli kenti Afrika deniz ticareti için oldukça önemli bir yer tutan Arapça ”barış ülkesi” anlamına elen Darüsselam’dır. Başta İbrani olmak üzere birçok dinde kutsal kabul edilen bu şehir ülkenin siyasi, bürokratik vb. yönetimsel objeleri içinde bulundurur, Swahili sahilinin en önemli parçalarından biridir. Ülkenin Hint Okyanusu’na kıyısı olması insan çeşitliliğini artırmıştır. Ülkenin büyük bir kısmı Hristiyan ve Müslüman olsa da ülkede Hindu, Budist gibi Asya inançlarına sahip insanları bulmak çok da zor değildir.

 Futbolun tutku ile yaşandığı stadyumların boş kalmadığı hatta U20 maçlarında bile iyi bir seyirci sayısına ulaşacak kadar bu spor seven bir ülke Tanzanya. Lafı fazla uzatmadan okuduğunuz bu metnin asıl konusu Tanzanya’nın en üst ligi olan, ülkenin iki resmi dili olmasından dolayı ayrı ayrı iki isim ile anılan ‘’Tanzania Premier League veya Ligi Kuu Tanzania Bara’’ dan bahsetmek istiyorum (kuu Bara kalıbı Swahili dilinde en üst, en yüksek düzey anlamına gelmektedir).

 Ligde bu sezon farklı bir yapılanmaya gidilerek, takım sayısı 16’dan 20’ye çıkarıldı ki 16 takımlı lig anlayaşı da çok yeni sayılmaz zira 15/16 sezonu öncesi ligde 14 takım bulunuyordu. TFF (Tanzanya Futbol Federayonu) bu konuda eleştirilse de havuzu genişletip daha fazla kar elde edebileceğini düşündüğü için bir takım değişiklikler yaptı ve yapmaya devam edecektir, federasyon aynı zamanda tarafsızlık ile suçlanmakta bu konuya yazının devamında değineceğim. 18/19 sezonu ile 20 takımlı lig, heyecanlı ve stresli 38 haftaya ve artı olarak düşme grubuna sahne oldu.

Lig bitiminde şampiyonluk kupasını alan takım harika keyifli oyunu ile Simba SC oldu. Takım tamı tamına 93 puan topladı, 77 gol attı ve kalesinde 15 gol gördü. Bocco John, Emmanuel  Okwi ve Ruandalı tecrübeli isim Kagere Meddie’nin dudak uçuklatacak hücum performansı ile Afrika Futbolunun kurdu Belçikalı antrenör Patrick Aussems ile tarih yazdılar. En yakın takipçisi Young Africans (halk dilinde Yanga) 86 puan topladı, 56 gol atıp kalesinde 27 gol gördü. Açıkçası Simba’nın fantastik performansını bir kenera koyarsak gayet başarılı bir sezon geçirdiler. Makambo , Tambwe gibi iyi futbolculara sahip olsada Ibrahim Ajib’in sürekli 11 oynamaması bri futbolsever ve Yanga sever olarak düşündürse de iyi bir takım oyunu ortaya koyup Simba’ya göre daha dengeli bir oyun ile harika iş çıkardı. Ligin en çok taraftara ve başarıya sahip iki lokomotif takımı bu sezon şampiyonluk yarışı veren Yanga SC ve Simba SC’dır.

Ligi bu iki takımın ardın üçüncü tamamlayan Azam FC bir proje takımı. Aynı isimde televizyon kanalı bulunan (lig maçlarını bu kanal yayınlıyor)  iş adamlarının yönettiği klüp bir çok kez Brezilyalı, İngiliz, Sırp, İspanyol teknik adamlar ile çalıştı. Azam da birçok kuu Bara takımı gibi Darüsselam bölgesini temsil ediyor ve maçlarını 7.000+ kişi kapasiteli Chamazi Stadyumunda oynuyor. Ayrıca bu şirket Tanzanya Lig Kupası na bile sponsor oldu: Azam Sports Federation Cup (ASFC). İşte bu durumlar TFF’nin üzerine baskı oluşturuyor fakat bu kaynaktan mahrum kalmak istemeyen federasyon bunda ısrar ediyor. Zaten sürekli hakem kararlarının eleştirildiği bir ülke olan Tanzanya için riskli bir durum gibi de durabiliyor ama ligi üçüncü bitirmeleri ve bu sene ASFC kupasını Mtimbwa Sugar’ın kazanması ortamı sakinleştirdi.

 Ligin aşağılarına indikçe takım güçleri, kaliteleri ve oyun sistemi çok fazla değişkenlik göstermiyor. Bu durum puan tablosunda inanılmaz ciddi benzer sonuçlar doğuruyor. Ligi beşinci sırada tamamlayan ve lig kupasını aklan Mtimbwa Sugar 50 puan toplarken, ligi 19. olarak tamamlayan ve alt lige düşen Stand United ise 44 puan ile lige veda etti.

 Ligin dibine bakacak olursa Stand United ve African Lyon lige veda etse de ligi 18. Ve 17. Sıralarda bitirten Kagera Sugar ve Mwadui Play-Out oynadı. Kagera, alt lig ekibi Pampa’yı iki maç sonunda 2-0, Mwadui ise ismini Tanzanyanın altın madenleri bölgesinden alan Geita Gold’u iki maç sonunda 2-1 yenerek ligde kalmayı başardı. Ayrıca ligi ilk ikide bitiren Simba CAF Şampiyonlar Ligi elemelerine, Yanga ise CAF Konfedarasyon Kupası elemelerine katılmaya hak kazandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *