Yusuf Sarı

Bu sezon gençleriyle geldiği noktada adından epey söz ettiren ve övgüleri toplayan Trabzonspor, transfer politikasında genç gurbetçi oyunculara yer vermiş gözüküyor. Olcay Şahan’ın da ayrılmasıyla birlikte kanat rotasyonundaki boşluk Marsilya’da forma giyen ve bu sezon Fransa 2. Lig ekibi Clermont’a kiralanan 20 yaşındaki Yusuf ile doldurulmak istenmiş. Yusuf Sarı, futbola Istres FC’nin altapısında başladı ve göz dolduran performansıyla 2015’te Marsilya’ya transfer oldu. Bu sezon Clermont Foot’ta takip ettiğim Yusuf’un pek fazla süre bulduğunu söylemem doğru olmaz. Sadece bir kez ilk 11’de başladı ve 74 dakika forma giydi. Bu sezon Ligue 2’de toplamda 201 dakika forma giydi. Genellikle oyuna sonradan giren Yusuf Sarı, oyunu kontrol etmesi, saha içinde arkadaşlarını yönlendirmesiyle dikkat çekti. Yusuf Sarı, halihazırda Türkiye U21 takımında forma giymekte.   

Transfer Geçmişi

  • Marsilya B
  • Marsilya
  • Clermont Foot 500,000 € (kiralık)
  • Marsilya (kiralıktan geri döndü)

Milli Takım Geçmişi

  • Türkiye U21

Oyuncu Performansı

  • Marsilya 4 Maç 0 Gol 1 Asist
  • Clermont Foot 9 Maç 0 Gol 0 Asist

Dilerseniz Yusuf Sarı’nın oynadığı pozisyon ile ilgili değerlendirme yaparak incelememize geçelim.

İstatistikler ve infografikler konusunda yardımcı olan iş ortağımız GSN’ ye teşekkür ederiz.

Oynadığı pozisyon

Yusuf Sarı, bu sezon hem Türkiye Milli Takımı’nda hem de Clermont Foot’ta 4-2-3-1 formasyonunun sağ kanadında oynadı. Clermont’ta zaman zaman sol kanat ve merkez orta sahada oynadığı kısa bölümler de oldu ancak oyuncunun asıl olarak sağ kanatta oynadığını ve Trabzonspor’da bu bakımından yabancılık çekmeyeceğini düşünüyorum. Milli Takımda oynayan Yusuf ile Clermont’ta oynayan Yusuf arasında farkları görmek mümkün. Tabi ki en belirgin fark forma şansı bulduğu süreler olacak ki milli takımda as takımda yer alırken Clermont’ta yedek oyuncu olarak oynadı. Milli Takım’da daha çok kanatlardan dikine top süren, geniş alanda oynamaya çalışan bir Yusuf varken Clermont’ta ise daha çok içe kat eden, takımın pas alışverişine katkı sağlamaya çalışan bir Yusuf vardı. Bence Ünal Karaman’ın tercih edeceği Yusuf Sarı, Clermont’taki Yusuf Sarı olacaktır.

 Yusuf Sarı, orta alanda oynadığı bölümlerde de güzel bir izlenim bırakmıştı. Oyuna sonradan girdiğinde, skor üstünlüğü de olunca oyunu kontrol eden, faul alan ve oyunu yönlendiren bir Yusuf’ta düşünülebilir aynı zamanda. Bu da orta sahadaki rotasyona da katılması anlamına geliyor. 

 Bu ön bilgileri verdikten sonra Yusuf Sarı’yı daha yakından tanımak için The FA Four Corner modeliyle incelemeye geçelim. 

Fiziksel özellikler 

 Yusuf Sarı’yı fiziksel özellikleri bakımından inceleyecek olursak 55 kiloya ve 1,68 boya sahip. Fizyolojik özelliklerine göre Abdülkadir Ömür’e benzediğini söylemek mümkün. Yine Abdülkadir gibi ikili mücadelelerde fazla güçlü kaldığı söylenemez. Ancak top kendisindeyken hızıyla ve sprint yeteneğiyle, mevkisinin getirmiş olduğu özgüvenle fiziğini biraz daha geliştirirse fazla sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Fizik olarak çok narin olan Yusuf’un maç içinde bir darbe alması halinde yerde biraz fazla kaldığını söyleyebilirim.  

Yusuf, atletik açıdan ise gayet iyi düzeyde. Oyun stili de zaten rakibi ile birebirde kalmayı seviyor.


(Yusuf Sarı’nın değerleri bu sezon Clermont Foot’ta forma giydiği 9 maçtaki performansının ortalamasıdır.) 

Yukarıda yer verdiğim grafikte maç başına ortalama defansif müdahale aksiyonlarını görmektesiniz. Yusuf Sarı’nın değerleri Trabzonspor’un mevcut kanat oyuncularıyla hemen hemen aynı.  

“Fiziksel Özellikler: 6/10”

Teknik özellikler 

Yusuf Sarı’yı teknik özellikleri bakımından ele alacak olursak fiziksel özelliklerine oranla daha iyi olduğunu söylemek mümkün. Pasları üst düzey değil, bazen şiddetini ayarlayamayabiliyor ancak oyun vizyonu oldukça geniş. Topla beraber çizgiye indiğinde sadece orta yapmayı düşünmüyor, bazen oldukça basit bir pas atarak daha tehlikeli bir atağa yardımcı olabiliyor.  

Yusuf, top kontrolünde ise gayet iyi. Çalım konusunda rakibine genellikle hızıyla üstünlük kurmaya çalışıyor. Maç içinde şut deniyor ancak bu konudaki verimi hocanın ona sağlayacağı serbestlikle belli olacaktır. Ayrıca maç içinde vücut çalımları denediğini de izleyebiliriz. Yusuf’un başarılı bir çalım denemesinden sonra özgüveninin ve hırsının müthiş derecede arttığını gözlemlemek mümkün. Ayrıca taraftar desteğini arkasına alması da aynı derecede etken. Sırtının kaleye dönük olması halinde topu aldığında genellikle ilk tercihi tek pas yapmak oluyor. Topla haşır neşir bir oyuncu, topu da iyi saklıyor.


(Yusuf Sarı’nın değerleri bu sezon Clermont Foot’ta forma giydiği 9 maçtaki performansının ortalamasıdır.) 

Yukarıda yer verdiğim grafikte maç başına ortalama şut sayısı, maç başına ortalama kilit pas ve maç başına ortalama dribbling sayılarını görmektesiniz. Hem Trabzonspor’un mevcut kanat oyuncularına hem de Yusuf Sarı’ya yer verdiğim bu grafikte Yusuf, dribbling sayısı ile ön plana çıkıyor. Ayrıca top sürmelerinin yarısından fazlasında başarı sağladı. Şut ve kilit paslarda yakaladığı oranda gayet iyi gözüküyor. 

“Teknik Özellikler: 7/10” 

Mental özellikler 

 Yusuf Sarı, mental açıdan oyun içinde sakin kalan bir kişilik. Rakibiyle sözlü diyaloğa girdiği an sayısı bile oldukça az. Soğukkanlı. Sezon boyunca süreklilik sağlayamadığı için henüz potansiyelinin uzağında. Pozisyon almada sıkıntı yaşamıyor. Karar verme süresi bazen fazla olsa da oyun içinde genellikle doğru karar veriyor. Motivasyonu yüksek, destek alması performansını doğrudan etkiliyor. Topsuz oyunda hareketli, koşu yollarına hareketleniyor. Hücumda çalışkan, savunmada ise top kaybı yaptığı zaman rakibinin peşini bırakmıyor. Rakibini marke etmede çok iyi değil. Ünal Karaman ile geçireceği kamp sonrasında mental açıdan daha iyi olacağına inanıyorum.  

“Mental Özellikler: 7,7/10”

Sosyal özellikler

Yusuf Sarı, sosyal medyayı genellikle takım ile alakalı paylaşımları için kullanıyor. Kulübünü ya da kendisini sıkıntıya sokacak paylaşımlar yapmıyor.

Yusuf Sarı’nın 12 Eylül 2018 tarihinde (Clermont’a kiralık gittiği dönem) Sports-Auvergne.fr  web sitesine verdiği röportaj ;

Yusuf Sarı Clermont’a transferinde Rudi Garcia’nın rolünü anlatıyor:

Maç zamanı arayan Yusuf Sarı kozlarını Ligue 2’de oynayacak. Marsilya’dan Clermont’a geçişe hazırlanan 19 yaşındaki hücumcu Garcia’nın bu durumda kendisi üzerindeki rolünden bahsediyor.

“Koç ile bir diyaloğum oldum. Bana oynayacak süre bulup hazır olabilmem için transfer olmamı önerdi. Genç olduğum için, benim yaşıma uygun bir tavsiye olduğu için yanlış anlamadım. Ayrıca Marsiya’da forma şansı bulmak zordur. Çok yıldız var. Odaklanıp kendimi geliştirmem gerek.”

Sarı, kendi hedeflerinden ve onu Vlermont’a getiren sebeplerden de söz etti.

” Çok seçeneğim vardı (…) Hiçbir oyuncuyu tanımıyordum ama Koç beni çağırdı ve bu güzel bir işaret. Clermont’ta daha çok süre bulabilmeyi umuyorum. Gencim, 19 yaşındayım (…) Hiçbir zaman ben Marsilya’dan geldim, oynamam lazım demiyorum. Kendimi geliştirip kanıtlamam lazım.

Yusuf Sarı, ilk kez 23/01/2018’de Epinal’e karşı Fransa Kupası’nda forma giydi. İlk maçından sonra, ” Çok iyi değildim, hala gelişmem lazım. Sadece çalışmak karşılık verir. Şansımın geleceğini biliyordum, yine de formayı almama şaşırdım. Böyle bir seviye kolay değil.” dedi.

Yusuf Sarı’nın röportajlarını ve konuşmalarını gördüğümüzde oynamak için oldukça hevesli olduğunu ve kendisini geliştirmesi gerektiğinin farkında olduğunu görebiliyoruz. Oyuncunun sosyal özelliklerinin bu bağlamda çok iyi düzeyde olduğunu söyleyebilirim.

“Sosyal Özellikler: 9/10”

Genel Değerlendirme 

Şimdi de iş ortağımız GSN infografiklerine değinelim. Oyuncumuzun Güncel SRC değeri 66.70 yani ana liglerde oynayacak düzeyde görülmekte. Potansiyel SRC değeri 77 yani uluslarası takımlarda oynayacak düzeyde olması bekleniyor. GSN infografiklerine göre Yusuf Sarı’nın 21.17 gibi bir değerde daha gelişebileceğini gösteriyor ve ciddi bir sayı, oyuncu gelişime açık. Performans skoru 50.67 olan Yusuf, ortalama bir performans aralığında. Performans skorunun nasıl hesaplandığını bu bölümde yer verdiğim 2. grafikte detaylıca görebilirsiniz. Yusuf Sarı’nın oyun seviyesi için 22.50 ile küçük ligler uygun görülmüş. Potansiyeline yaklaşmasıyla doğal olarak bu sayı da artacaktır. Son olarak yukarıda yer verdiğimiz 3 destekleyici model bir araya getirilerek oluşturulan GSN Index’ine bakalım. Yusuf Sarı’nın Güncel GSN Index’i 44.03 yani küçük ligler seviyesi ancak oyuncu ana ligler ve küçük ligler arasında tam sınırda bulunmakta. Yusuf Sarı’nın Potansiyel GSN Index’i 69.28 ile uluslarası takımlarda oynayacak düzeyde görülmekte. Böylece Yusuf Sarı’yı iş ortağımız GSN infografikleri ile de incelemiş olduk.

Yusuf Sarı’yı fiziksel, teknik, mental ve sosyal yönleriyle detaylıca inceledik. Son olarak Trabzonspor ve Yusuf Sarı birlikteliğinin biraz daha detayına inelim. Bu birliktelikte en önemli faktör şüphesiz Ünal Karaman ve oyuncunun hocasıyla geçireceği sezon öncesi hazırlık olacaktır. Yusuf’un ilk 11’e yeterliliği ya da yedekte bekleyip beklemeyeceği kamp döneminde hocanın gözünde şekillenecektir. Ben Yusuf’u yedek olarak geliyor görsem de yine de açık bir kapı bırakıyorum çünkü potansiyelini biliyorum.

  Yusuf’un fiziksel özelliklerini ise sezon başlayana kadar geliştireceğini, kendine daha iyi bakacağını düşünüyorum. Bu konuda sıkı olan Ünal Hoca da taviz vermeyecektir ve Yusuf’un fiziksel özelliklerini geliştirmesi için çalıştıracaktır.  

Yusuf Sarı, Trabzonspor’un oyununa uyum sağlamakta sıkıntı çekmeyecek tipte bir oyuncu. İyi bir kamp sezonu geçirdikten sonra Trabzonspor için faydalı bir transfer olacaktır.

Oyuncunun FA Puanı: 7,4/10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *