Bir zamanlar dünyanın en iyi futbolcularından biri olarak görülen, “Karpatların Maradonası” lakabı ile anılan, ülkemizde de gösterdiği etkili performans ile birçok taraftarın gönlünde taht kuran Gheorghe Hagi, yaklaşık 10 yıl önce kurduğu FC Viitorul Constanta’yı bu süreç içerisinde Romanya’nın en iyi yetiştirici kulübü haline getirdi.

2009 yılında kurulan FC Viitorul Constanta ilk sezonunda 3.lig’den başladı. İlk sezonunda 2.lig’e yükselmeyi başaran kulüp, ikinci sezonunda 2.lig’i 8.sırada bitirdi. Ertesi sezon ligi 2. sırada bitirerek 3.sezonlarında 1.lig’e yükselmeyi başardılar.

Gheorghe Hagi bu altyapıyı kullanabilmek için 11 milyon euro’ya yakın bir para harcadı. Balkanlar’ın en büyük ve en modern tesislerinden biri olan Academia Hagi’nin 300’den fazla oyuncusu ve 9 antrenman sahası bulunmakta.

FC Viitorul Constanta daha çok yetiştirdiği oyuncular ve bu oyunculardan elde ettikleri gelir ile dikkatleri çekiyor. FC Viitorul Constanta, yaklaşık 10 yılda altyapısından çıkardığı oyunculardan 30 milyon euro’ya yakın gelir elde etti.

Elde ettikleri bu gelirleri oldukça doğru bir biçimde kullandılar. Transfer de fazla bonservis harcamayan, ve yine kendi yetiştirdiği oyuncuları kullanmaya çalışan kulübün en pahalı transferi ise 2 milyon 800 bin euro’ya aldıkları Ianis Hagi.

Ianis Hagi

Romanya futbolunun gelecek vadeden yeteneklerinden biri olarak görülen Ianis Hagi 2016 yılında Fiorentina’ya 2 milyon euro karşılığında transfer olmuştu. Burada pek fazla değerlendirilmeyen oyuncu 2 yıl sonra 2 milyon 800 bin euro’ya tekrar kulübüne geri dönmüş, burada çıkışını tekrarlayarak 5 milyon euro’ya yakın bir bedelle Belçika ligi ekiplerinden Genk’e transfer oldu.

Gheorghe Hagi 2014/2015 sezonunda kulübün teknik direktörlüğüne geçti ve kulüp o sezon ligi 11.sırada tamamladı. 2014 yılında başladığı görevinden 2020 yılında ayrılan Hagi, 6 yıllık süre içerisinde kulübüne 3 tane kupa kazandırmayı başardı.

Ruben de la Barrera

Bu sezonun başında görevi bırakan Hagi daha çok altyapıya yoğunlaşırken kulübün teknik direktörlük görevine 35 yaşındaki İspanyol Ruben de la Barrera’yı getirdi ancak Barrera beklentileri karşılayamadı. Hagi, Barrera’dan sonra 58 yaşındaki Romen Mircea Rednic’i takımın başına getirse de kötü form grafiği devam ediyor.

Academia Hagi’nin temel amacı ise gençleri hem ulusal hem de uluslarası düzeyde en üst düzeyde başlatmak, eğitmek, geliştirmek ve hazırlamak. Aynı zamanda akademinin diğer hedefleri ise topluma yönelik eylemler gerçekleştirmek, futbol yoluyla çocukların yaşamlarını geliştirmek ve sporu sağlıklı bir yaşam biçimi olarak tanıtmak.

Bu amaçları doğrultusunda 10 yıllık süreç içerisinde Romanya’nın en iyi yetiştirici kulübü olmayı başaran FC Viitorul Constanta, dünya futboluna kazandırdığı yetenekler ile adından söz ettirmeye devam edecek gibi görünüyor.

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Football Analytics & Scouting 2019 © Tüm Hakları Saklıdır.