Son yıllarda ekonomik nedenlerden dolayı birçok kulübümüz iflas etti. Bunlardan hala daha kurtulmaya çalışanlar da var. Bir zamanlar gerek kazandığı başarılar gerek sattığı oyunculardan elde ettiği gelir ile dikkatleri çeken Litex Lovech’e ne oldu da düştüler ? Bu yazıda bunu anlatmaya çalışacağım.

1921 yılında kurulan FC Litex Lovech’in ilk adı aslında Hisarya ancak yıllar içinde kulüp birçok kez isim değişikliği yaptı. Kulübün yükselişi aslında 1990’lı yıllarda başladı. 1990 yılında özel sektöre ait LEX kulübün ana sponsoru oldu. Aynı yıl yeni sahipler kulübün adını LEX olarak değiştirdi. 1993-1994 sezonunda B grubu ikinci bölümünü birinci bitirdiler ve kulüp tarihinde daha önce katılamadıkları A grubuna katılmaya hak kazandılar. LEX A grubundaki ilk sezonunda ligi 11.sırada bitirerek küme düştü ve kulübün ismi Lovech olarak değiştirildi.

Haziran 1996’da günümüz itibari ile net serveti 450 milyon doların üstünde bulunan Bulgar iş adamı Grisha Ganchev Lovech’i satın aldı ve adını Litex olarak değiştirdi. Ganchev gelir gelmez takımın başına Ferario Spasov’u getirdi ve ilk senelerinde A grubuna tekrar çıkmayı başardılar. 96/97 sezonunda Litex, Bulgar Kupası’nın çeyrek finaline ve Bulgar lig kupasının finaline ulaştı.

Grisha Ganchev

97/98 sezonunda Litex Bulgar şampiyonu oldu ve ikinci sırada yer alan Levski Sofia’ya 5 puan fark attı. Takımın golcüsü Dimcho Belyakov da sezonu 21 golle tamamlayarak gol krallığı ünvanını elde etti. Ayrıca orta saha oyuncusu Stoycho Stoilov Ligin En İyi Oyuncusu ödülünü kazandı. Kulüp Şampiyonlar Ligi Elemelerinde ilk turda Halmstadts’ı elemeyi başarırken ikinci turda Spartak Moskova’ya elendi. Avrupa Ligi’nde ise Avusturya ekibi Grazer’i geçemeyerek turnuvaya veda etse de o sezon tekrar Bulgaristan Ligi’nin şampiyonu olmayı başardı.

Dimcho Belyakov

1920’lerden beri arka arkaya lig şampiyonluğu kazanan ilk eyalet kulübü oldular. 21.yüzyılın ilk on yılında Litex Bulgaristan kupasını 4 kez kazanmayı başardı. Ağustos 2007’lerin başında Litex, Bulgar cep telefonu operatörü GLOBUL ile üç yıllık sponsorluk ve reklam sözleşmesi imzaladı. Aralık 2007’de Litex, Litex Football markalı mobil oyununa sahip ilk Bulgar kulübü oldu.

2008/2009 sezonu öncesinde Litex, CSKA Sofya ile oynadığı Bulgaristan Süper Kupası finalini 0-1 ‘lik sonuç ile kaybetti. Ertesi sezon oynadığı Bulgaristan Süper Kupası finalini bu sefer Levski Sofia’ya karşı kaybetti.

2009/2010 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Litex en yakın rakibi CSKA Sofya’ya 12 puan fark atarak tarihinde 3.kez Lig şampiyonluğunu elde etti. 12 Ağustos 2010’da Litex, Beroe’yi 2-1 mağlup ederek müzelerinde bulunmayan Bulgaristan Süper Kupası’nı kazanmayı başardı.

2009/2010 sezonu Şampiyonu Litex

2015 yazında Grisha Ganchev şirket sahibi olarak görevinden istifa etti ve ana yatırımlarını o dönemde ödenmemiş borçlarla mali anlamda mücadele eden CSKA Sofya’ya tahsis etti. Sonuç olarak oğlu Danail Litex’te işi devraldı ve önceki hissedar Bulgar anonim şirketi Sport 96, Litex Commerce JSC’nin bir yan kuruluşu olarak kulüpte kaldı.

16 Aralık 2015’te Bulgar Futbol Birliği, Litex Lovech’i A grubundan ihraç etti. Karar, Litex Lovech’in 12 Aralık’ta Levski Sofia ile yaptığı maçta başkan Stoycho Stoilov’un 1-0’lık bir skorla oyundan atılan 2 oyuncuyu protesto etmek için kadroyu tartışmalı bir şekilde sahadan çıkardığı olaya cevaben alındı.

Kulüp 2015-16 sezonunda idari nedenlerden ötürü CSKA Sofia olarak ihraç edildi, bu da tartışmalara yol açtı ve Üçüncü Lig’e düşürüldü. O dönemin Litex başkanı/sahibi Ganchev CSKA Sofya’nın finansal krizden dolayı en alt lige düşürülmesine tepkisiz kalamayıp Litex’in lisansını CSKA Sofia’ya veriyor.

Aslında şu an 1. Ligte oynayan CSKA Sofya’nın kökleri Litex lovech takımına dayanıyor. Şuan hangi kulübün gerçek CSKA olduğu belirsiz. Litex Lovech ise 2.ligde 10.sırada bulunuyor.

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Football Analytics & Scouting 2019 © Tüm Hakları Saklıdır.