Graham joined Liverpool in 2012
Graham Liverpool’a 2012 yılında dahil oldu

Liverpool’un araştırma direktörü, Ian Graham, kulübün oyuncuları belirlemede ‘eklenmiş gol olasılığı’ metriğini kullandığını belirtti.

Freakonomics podcastine konuşan Galli (konulan linkte 42:24 – 54:15 arası), kendisi ve dört kişilik veri analiz ekibinin Premier Lig takip verisinden yararlanılarak hazırladıkları bir metriği kullandıklarını ifade etti.

“Her şeyi tek bir birimde toplamayı denedik” diye açıklıyordu. “Bir oyuncunun sahada gerçekleştirdiği herhangi bir aksiyonu almayı denedik – gerek bir şut veya bir pas ya da savunma oyuncusuysanız topa müdahale olsun – ve o soruyu sorduk, ‘Bu aksiyon gerçekleşmeden önce bu takımın gol atma şansı ne kadardı?

“Ardından, “O aksiyon gerçekleştikten sonra bu takımın gol atma şansı ne kadar oldu?’ ve bunu, gerçekten ilgi çekici bir isim olan ‘eklenmiş gol olasılığı’ olarak adlandırdık.

“Gerçekten takıntılı olduğum şey ise pasların risk kazanç hesabı. Kimi en iyi pasörler, bazen oyundaki en düşük isabetli pas oranına sahip oluyorlar.

“Ve bu yüzden futboldaki bu risk kazanç hesabı fazlasıyla çarpıtılmış. Böylece istatistiklerinizle oynamak ve takımınızın gol atma şansına hiçbir katkısı olmayan fazlasıyla sıradan paslar ile oynayıp yüksek isabetli pas yüzdesi elde etmek çok ama çok kolay.

“Gerçekten sevdiğim paslar ise rakip savunmanın arkasına geçen, dört veya beş savunmacıyı oyundan düşürenler. Bu paslar gerçekten gerçekleştirmesi zor olanlar. Bu pasları yarı yarıya doğru atabilenler dünya çapında bir ofansif orta saha olabilir.

“Maçtaki tüm oyuncuların her topa dokunuşunun, sahanın neresinde olduğunun ve sonrasında ne olduğunun verisini alıyoruz. Saniyede 25 kare ile bütün oyuncuların nerede olduğunu görebiliyoruz.

“Bu optik takip ile yapılıyor. Aynı teknoloji evvela füze takibi için kullanılıyordu. Füzeye göre bir insanı takip etmek çok daha kolay oluyor. İnsanlar biraz daha yavaş hareket ediyor.”

Cambridge Universitesi’nden fizik doktorası olan ve Temmuz 2012’de Desicion Technology’den kulübe dahil olan Graham, veri biliminin bilhassa potansiyel transfer hedeflerini içeren listeleri elerken kullanışlı olduğunu ekliyordu.

“Bu konseptin gerçekten yardımcı olabileceği yer, scouting sürecimize destek olmak açısından oyuncuların kazanılması” diyordu. “Genel olarak Premier Lig ve Avrupa futbolunda dünya çapında bir serbest oyuncu pazarı mevcut.”

“Liverpool için oynamasını istediğimiz bir oyuncuyu tespit edersek ve satıcı kulübün talep ettiği bedeli ödeyebilirsek, onu satın alabiliriz. Veri analizinin gerçek gücü, veri kümesinin büyük olduğu zaman ortaya çıkar. Bizimse yüz binlerce oyuncu hakkında detaylı verilerimiz var.”

“Belki bunların sadece %5’i Premier Lig seviyesindeki bir oyuncuya yanaşabilir. Ama hala 5.000 oyuncudan söz ediyoruz, bu da herkesi derinlemesine ve ayrıntılı olarak izleyemeyecek kadar büyük bir oyuncu seti. Bu yüzden filtreleme ve tanımlama sürecine gerçekten yardımcı olabiliriz.”

Graham, “verilerde parıldayan, ancak tipik futbol taraftarınız ve hatta tipik scoutunuz için doğal olarak parlamayan oyuncular” olduğunu ve bunun dahil olduğu favori alım olduğunu açıkladı.

“Bunlar biraz garip, hantal görünen oyuncular ya da başka amaçlarla gözden kaçan oyuncular” dedi. “En sevdiğim oyunculardan biri sol bekimiz, Avrupa’nın en iyi bek oyuncularından biri olan Andy Robertson, ve şu an elbette Avrupa şampiyonu.”

“Yani Andy Robertson’ın sorunu her şey kadar özgeçmişiydi. Bu yüzden sadece 22 yaşında İngiltere Premier Lig futbol oynamaya başladı ve çok iyi bir takım olmayan Hull City’de oynadı.”

“Premier Lig’den düştüler ve o sırada İngiltere’deki en iyi genç bek oyuncusuydu. Hakikaten kötü bir savunma takımında gerçekten hücum eden bir bek olarak oynaması cidden garip bir durumdu.”

Yine de Graham, transfer sürecinin hem verileri hem de insan uzmanlığını kullanarak “çok disiplinli bir uygulama” olarak kalması konusunda ısrar etti.

“Geleneksel scouting yöntemlerine, daha yeni video scouting yöntemlerine sahipsiniz ve antrenörler ile menajer sürece dahil olup ve oyuncu hakkında hevesli olmalı” dedi.

“Benim rolüm, futbolu analiz etmenin yeni bir tarafı olan veri analizi tarafı. Veri analizi diyorum, çünkü yeni bir konsept ve futbol çok muhafazakar bir spor olduğundan sindirilmesi zor bir şey, yüzlerce şeyden endişelenmesi gereken bir menajerin ‘Hey biliyor musun, bununla ilgilenmiyorum’ demesi bu yüzden anlaşılabilir bir durum”

“Ama Jürgen (Klopp) zaman ayırdı ve yaklaşımımızı açıklamama izin verecek kadar içtendi.

“Bunu anlayıp takdir etti ve bence onu hali hazırda menajerlerin ilk %5’ine soktu.”

Graham, Ekim 2015’te Brendan Rodgers’ın yerine menajer olarak Borussia Dortmund’dan Klopp’un işe alınmasında veri biliminin nasıl bir rol oynadığını da açıkladı.

“Sahiplerimiz, ben ve tüm meslektaşlarım, Jürgen ve Dortmund ekibinin büyük hayranlarıydık” dedi. “2010’ların başında, Avrupa’nın en heyecan verici futbol markasıydılar ve gerçekten üstün olmayan bir finansal durumdan geliyorlardı.”

“Böylece Almanya Bundesliga’yı Bayern Münih’e kıyasla büyük bir mali açıkla iki kez kazandılar. Bu yüzden her zaman menajerlik koltuğu için hayal ettiğimiz işlerden biriydi.”

“Ancak Dortmund’daki son sezonu felaketti. Yani düşme bölgesinde idiler. Ve Alman medyası Dortmund için her şeyin bittiğini söyledi, Klopp kaybetti ve onlar için geri dönüş yolu yoktu.”

“Analizimiz bize oldukça farklı bir şey gösterdi. Onlar hala Almanya’nın en iyi ikinci takımıydı. Ancak performansları aldıkları sonuçlarla eşleşmiyordu.”

“Bu yüzden 10 sezonluk Bundesliga performanslarını analiz ettim ve Dortmund, bu 10 yıllık tarihin ikinci en şanssız takımı olmuş. Jürgen’e mal olan o bir sezon yalnızca korkunç bir şanssızlıktı. ”

Bu yazı Simon Austin tarafından yazılmış ve Training Groung Guru’da yayınlanmıştır. Orijinal metin için tıklayınız.

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Football Analytics & Scouting 2019 © Tüm Hakları Saklıdır.