Bu sezon yarıştığı kulvarlarda beklentileri karşılayamayan, önümüzdeki sezona kuşkusuz şampiyonluk parolası ile başlayacak olan Galatasaray, orta saha mevkiine bu sezon gösterdiği etkili performans ile kendini kanıtlamış ve bu performansının da meyvesini Polonya milli takımına seçilerek toplamış olan Jakub Moder’i katmak istediği yönündeki haberler gerek dış basın gerek ülkemiz basınında büyük ses getirdi. Polonya ligi ekiplerinden Lech Poznan’da forma giyen 21 yaşındaki oyuncu orta sahanın merkezinde görev yapıyor. Bu sezon çıktığı 33 maçta 5 gol 6 asistlik bir performans gösteren oyuncu başta Galatasaray olmak üzere birçok Avrupa kulübünün radarına girmeyi başardı.

FAS ekibinin geliştirdiği FASt aracımız ile Jakub Moder büyük ölçüde Genoa’da oynayan aynı zamanda kariyerinde İtalya milli takımında da forma giymiş olan Stefano Sturaro tipi oyuncu profilinin bulunduğu küme içerisinde.

Transfer geçmişi


Milli Takım geçmişi

Polonya U17: 11 maç

Polonya U18: 7 maç

Polonya U19: 10 maç 1 gol

Polonya U20: 8 maç 2 gol

Polonya U21: 2 maç

Oyuncu performansı

Odra Opole 35 maç 4 gol 2 asist

Lech Poznan 33 maç 5 gol 6 asist

Oynadığı pozisyon

Moder sahip olduğu fiziksel ve tekniksel özellikleri gereğince 3 mevkiide forma giyebilen bir oyuncu. Ön Libero ve Ofansif Orta Saha mevkiilerinde de forma giyebiliyor. Bu sezon genellikle Merkez Orta Saha mevkiinde izlesek de zaman zaman Teknik Direktör Zuraw Moder’i On Numara mevkiinde de denedi.

Yetenekli oyuncu takımının 4-2-3-1 dizilişinde merkez orta saha göreviyle takımın pas organizasyonlarının başlangıcında önemli bir rol üstlendi.

Jakub Moder modern futbolda box-to-box olarak adlandırılan orta sahaların genç temsilcilerinden.

Merkez Orta Saha mevkiinde forma giyerken daha çok defansif oyun kurucu rolünü üstlendi. Moder stoperlerin birinci pas tercihi olurken aldığı topları da efektif bir şekilde kullandı.

Ofansif Orta Saha mevkiinde forma giyerken hücuma katkı verme konusunda sıkıntılar yaşadı. Moder Ofansif Orta Saha olarak çıktığı maçlarda gol ve asist üretemedi.

Bu bilgileri size sunduktan sonra gelin oyuncuyu daha yakından tanımak için FA4 Corner modeliyle analiz edelim.


Fiziksel özellikler

1,88 boya ve 78 kiloya sahip olan Moder atletik bir oyuncu. Yapısı itibariyle pek çevik bir oyuncu olduğunu söyleyemeyiz dönüşlerde biraz ağır kalabiliyor. Enerjisini dengeli kullanabilme duyarlılığına sahip oyuncu 90 dakika çıkartmakta pek zorlanmıyor. Fiziksel açıdan güçlü olduğunu söyleyemeyiz ama çıtkırıldım bir oyuncu görüntüsü de vermiyor. İki ayağını da kullanabilen bir isim aynı zamanda.

Hızlı bir oyuncu ancak oyun içerisinde bu özelliğini pek fazla kullanmıyor. Uzun boylu olması ve zıplama özelliğinin etkisiyle hava toplarına hakim bir oyuncu ancak bu özelliğini 3.bölgede değilde daha çok rakibin kanatlardan içeri açtığı ortalarda kullanıyor. Ayrıca hava toplarına hakim bir oyuncu da olsa bazen zamanlama hataları yapabiliyor.

FAS analiz ekibi tarafından geliştirilen FASt aracımız ile Moder’in kendi mevkisindeki oyuncularla kıyaslamasını görüyoruz.

Kırmızı bölgedeki parametrelere baktığımızda mücadeleci bir oyuncu olduğu dikkatimizi çekiyor. Girdiği hava topu mücadelelerine oranla iyi bir kazanma yüzdesi olan oyuncu , fazla savunma mücadelesine girmesine rağmen bunlardan genellikle mağlup olarak ayrılıyor.

Siyah bölgedeki parametrelere baktığımızda oyuncunun asist, şut ve xG özellikleri ile ön plana çıktığını görüyoruz. Skorer bir oyuncu olduğunu da buradan anlayabiliriz. Bu sezon bir orta sahaya göre gayet iyi bir istatistik yaptı.

Mavi bölgedeki parametrelere baktığımızda öne doğru pas , dikine pas xA özelliklerinin ön plana çıktığını görüyoruz. Ayrıca oyuncunu zeki pas , ve ara pası özelliklerinin kendi mevkisindeki oyunculara kıyasla düşük kaldığını görüyoruz.

Gelin Moder’i kendi ligindeki oyuncularla mücadele , pas ve şut özelliklerini grafikler aracılığıyla kıyaslayalım.

Moder’in kendi mevkisindeki oyunculara kıyasla daha fazla ikili mücadeleye girdiğini görüyoruz. Girdiği 20 ikili mücadele’nin 11’ini kazanan oyuncu temastan kaçmıyor.

Moder’in daha fazla pas girişiminde bulunduğunu gözlemlerken rakiplerine oranla daha az başarılı bir oran yakalamış.

Moder’in fark attığı bölüme gelelim. Yetenekli oyuncu ceza sahası dışından yaptığı sert ve bitirici vuruşlarla dikkat çekiyor.

“Fiziksel Özellikler: 6,5/10”

Teknik özellikler

Merkez Orta Saha mevkiinde forma giyen Moder oyunun her iki yönünde de aktif olmaya çalışan bir oyuncu.Defansa yardım etme duyarlılığına sahip olsa da bu yönünün kuvvetli olduğunu söyleyemeyiz.Moder yapı bakımından daha çok savunmadan aldığı topları dağıtmayı tercih ediyor. Top kesme, kapma gibi meziyetleri olmayan bir oyuncu.İki ayağına da hakim olan Moder etkili uzun paslarıyla takım arkadaşlarının defans arkasına sarkmasında önemli katkılar sağlıyor.Ceza sahasına girmeyi pek tercih etmiyor ancak ceza sahası dışından her iki ayağı ile çektiği şutlarla tehlike yaratabiliyor. Polonya ligindeki merkez orta sahalar ile karşılaştırıldığında bu özelliği ile rakiplerinden sıyrılıyor. Tekniksel kapasitesi yüksek olan oyuncu kolay adam eksiltebiliyor ancak bu özelliğini pek kullandığını söyleyemeyiz. Ayrıca etkili serbest vuruşları kullanabilen bir oyuncu. Top kontrolünün çok iyi olduğunu söyleyemeyiz hatta bazen 2.bölgede top kontrolünden dolayı top kaybı yapabiliyor ancak bu durumlarda fiziğini koyarak durumu kurtarmaya çalışıyor.Drippling özelliği’nin pek iyi olduğunu söyleyemeyiz. Ayaklarını iyi kullanmasıyla, pas meziyetleriyle ve uzaktan şutları ile ön plana çıkan bir oyuncu.

Ayrıca önde basmayı tercih eden bir oyuncu, bu durumlarda geride yakalanabiliyor ancak hızının etkisini kullanarak geri dönebiliyor. Her ne kadar pas meziyetlerinden bahsetsek de yaptığı pas hataları ile takımı için tehlike arz edebiliyor.

İki fotoğraf arasında 5 saniyelik bir fark var. Moder’in yaptığı pas hatası gole sebep oldu ancak ofsayt sebebiyle iptal edildi.



Yukarıda ki değerlere baktığımızda Moder’in 3. bölgeye pas, başarılı defans, kat eden pas, topla kat edilen mesafe, kilit pas, pas, penaltı bölgesine pas, savunma mücadeleleri ve xA özelliklerinde ait olduğu kümenin ortalama değerlerinden önde olduğunu, başarılı top sürme %, pas arası özelliklerinde geride olduğunu ve top sürme özelliğinde de kafa kafaya olduğunu görüyoruz.

Moder’i kendi takımındaki oyuncularla kıyasladığımızda takımın en iyi 3.performansını gösterdiğini görüyoruz.

Sezona rotasyon olarak başlayan oyuncu ligin ikinci yarısında formayı kaptı ve takımın vazgeçilmezlerinden biri oldu.

22-27 yaş aralığında Moder’e benzerlik puanı en yüksek 5 oyuncu


Listelenen oyuncunun barı yeşil bölgede kalıyorsa benzeme ihtimali yüksek oyuncu demektir.

Lazio’nun yıldızı Sergej Milinkovic Savic yeşil bölgede kalan tek isim olarak karşımıza çıktı.

FAS ekibi tarafından geliştirilen FASt aracımız ile beraber istatistikleri bire bir olarak ölçme ve bu çıkan sonucu bir oran ile gösterme imkanına sahibiz. Moder’i geçen sezon Galatasaray’da forma giyen Lemina ile karşılaştıralım.

Moder vs Lemina

Grafiğe bakacak olursak Moder’in istatistik bakımından Lemina’dan daha önde olarak gözüküyor.

Moder, Lemina’dan daha fazla savunma ve hava topu mücadelesine girerken kazanma oranlarında daha geride. Lemina’dan daha fazla skora etki edebilen bir oyuncu olduğunu xG ve xA özelliklerinin önde olduğu için anlayabiliyoruz. Moder’in pas özelliklerinin Lemina’dan daha önde olması da yakaladığımız bir detay.

Lemina Moder’den faha fazla ikincil asist yaptığını ve daha fazla pas yaptığını görüyoruz. Ayrıca Moder’den daha fazla şut blokladığını görüyoruz.

“Teknik Özellikler: 7/10”

Mental özellikler

Moder’in mental özelliklerini inceleyecek olursak genç yaşına rağmen olgun bir oyuncu görüntüsü veriyor. Oyunun içinde sakin kalmayı tercih ediyor. Fazla risk almayı sevmeyen Moder saha içindeki kazanma arzusu ve azmiyle dikkatleri çekiyor. Ancak yaşadığı konsantrasyon sıkıntılarını bahsetmeden geçemeyeceğim. Oyunun içinden düşebilen Moder bu gibi durumlarda kaptırdığı toplarla kendi takımı için tehlike yaratabiliyor. Ancak yaşının genç olması ve gelişime açık bir oyuncu olmasından dolayı bu sıkıntısını çözebilir. Liderlik vasfı olmayan bir oyuncu. Bireyselliğe düşkün olmayan oyuncu takım disiplininden kopmamaya çalışan bir görüntü veriyor. Şiddetli pres ve sert toplarda soğukkanlılığını koruyabiliyor.

Etkili oyun görüşü ön plana çıkan Moder bu özelliği ile hücum oyuncularına ciddi bir destek veriyor. Oyun takibi iyi olan oyuncu
Polonyalı futbolseverleri heyecanlandıran bir isim.

“Mental Özellikler:7,2/10”

Sosyal özellikler

Şimdi sizlerle Moder’in sosyal medya kullanımına bir göz atalım. Oyuncunun sosyal medya’yı aktif bir şekilde kullandığını söyleyebiliriz.Arkadaşları ile vakit geçirmeyi seven bir oyuncu olduğunu görüyoruz. Ayrıca maç içerisindeki fotoğraflarını da paylaşıyor.
 Arkadaşları ve kulübe karşı iyi bir aidiyeti olduğunu sosyal medyadan görebiliyoruz.

Moder Polonya’da yerel bir gazetede katıldığı röpörtajda kendisine Lech Poznan ve geleceği hakkındaki hayalleri sorulduğunda: ” Şimdiye kadar hayallerimin küçük bir bölümünü gerçekleştirdim. Çocukluğumdan beri taraftarı olduğum kulüpte forma giyiyorum ve bu forma altında bir kaç gol attım. Her ne kadar Lech Poznan’da ki genç oyuncular üzerinde baskı olmadığı söylense de bu kulüpte kupalar kazanmak için üzerimizde her zaman baskı var. Taraftarların beklentilerini karşılamak için çok çalışmalıyız.” açıklamasında bulunmuştu.(12/02/2020)

“Sosyal Özellikler: 9/10”

Genel değerlendirme

Moder sahip olduğu özellikler neticesinde ligimizin yapısına uygun bir isim. Şuan Galatasaray seviyesinde olmayabilir ancak düzenli oynaması durumunda çok hızlı bir şekilde bu seviye’ye çıkabilir. Fatih Terim gibi oyuncularla iletişimi iyi olan bir hoca onun için büyük bir nimet olurdu ancak oyuncu Lech Poznan’da kalmayı tercih etti.

Moder’in sahip olduğu iyi bir potansiyeli var. Eğer bu transfer gerçekleşseydi Galatasaray uzun vadede iyi paralar kazanabilirdi. Bir çok Avrupa kulübünün radarına giren Moder’in yolu ilerleyen zamanlarda bakalım nereye düşecek.

“Oyuncunun FA Puanı:6,9/10”

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Football Analytics & Scouting 2019 © Tüm Hakları Saklıdır.