Transfer dönemi birkaç gün önce resmi olarak başladı. Şampiyonluğu kıl payı kaçıran Trabzonspor’un en kilit oyuncularından biri olan Filip Novak da transfer döneminin başlamasıyla Fenerbahçe’nin yolunu tuttu. Bekler konusunda sıkıntı çeken Trabzonspor, Novak’ın ayrılacağını tahmin etmiş olacak ki, gündeme 7 ağustos itibari ile Marlon Rodrigues Xavier düştü. Portekiz Ligi’nin “büyük üçlü” dışında şampiyon olan tek takımında, Boavista’da, forma giyen Marlon, bu sezon ligde 1 gol attı ve 2 de asist yaptı. Bonservisi Fluminense’de bulunan oyuncu, bu sezon yirmi dördü ilk on bir olmak üzere 27 maçta görev aldı. 23 yaşındaki 173 cm uzunluğundaki oyuncunun Novak’ın muadili olduğunu düşünmesem de Trabzonspor adına ideal bir transfer olabileceğini düşünüyorum. Bunu yazının geri kalanında Marlon Rodrigues Xavier’i FA Four Corner modeli ile inceleyeceğiz.

This image has an empty alt attribute; its file name is marlon1-1.png

FAS ekibinin geliştirdiği FASt aracımız ile oyuncumuz Marlon büyük ölçüde Jose Gaya tipi oyuncu profilinin bulunduğu küme içerisinde. Marlon’un bulunduğu kümeye baktığımız zaman ait olduğu kümenin ortalamasından geride olması bence normal. Maç başına düşen pas arası ve başarılı defans aksiyonları haricinde Marlon ya kümenin gerisinde ya da kafa kafaya.

This image has an empty alt attribute; its file name is marlon2.png

Yine FASt aracımız ile bu sezon Marlon ile muhtemelen yerine geçeceği Filip Novak’ı kıyaslayabiliyoruz. Birçok veride Filip Novak’ı geride bırakıyor Marlon, ne kadar defansif bir takımda oynuyor olsa da. Defansif bir takımda oynaması bu istatistikleri katlamış olabilir. Burada en önemli farkı yaratacak veri bence ceza sahasında topla buluşma oranları. Marlon %6 iken Novak %60 oranında. Bu yüzden Novak’a biçilen rolü Marlon üzerinde göremeyiz. Fakat, özellikle savunmada kısmında ve hücumda çizgiye yakın oynarsa, Nwakaeme’nin açacağı alanları kullanarak farklı bir verim alınabileceğini düşünüyorum. Kısaca, Novak’la oynandığı gibi bir oyun oynanmayacağını düşünüyorum ve bir Novak performansı alınmasının zor olduğunu düşünüyorum.

This image has an empty alt attribute; its file name is marlon5-1.png

Transfer Geçmişi

Criciuma EC (Alt yapı)

Fluminense

Boavista (kiralık)

Milli Takım Geçmişi

Brezilya U20 2 Maç

Oyuncu Performansı

Criciuma 66 Maç 3 Asist

Boavista 28 Maç 1 gol 2 Asist

Oynadığı Pozisyon

This image has an empty alt attribute; its file name is mevk.png

Boavista’nın oyun planına göre yeri geldiğinde kanat bek yeri geldiğinde de bek olarak kullanılan Brezilyalı Marlon üçlü savunma sisteminde sol kanat bek rolünü üstlenirken, dörtlü savunmada da klasik bek görevini üstlendi.

This image has an empty alt attribute; its file name is fafa.png

Fiziksel özellikler

Fiziksel açıdan dış görünüş itibari ile oldukça fit bir fiziğe sahip Marlon, oldukça çevik bir oyuncu aynı zamanda. 173 cm boyunda olduğunu söylediğimiz oyuncu 68 kilogram ağırlığında aynı zamanda. Hız ve ivmelenme özelliklerinde Caner, Novak ve Clichy’nin kesinlikle üzerinde. Marlon’un fiziksel özelliklerini inceleyip kıyaslarken ligimizin bana göre en üç bekiyle kıyaslamak daha doğru olabilir.

This image has an empty alt attribute; its file name is marlon6.png

Fast’nin bize sunduğu imkanlar doğrultusunda, ilk görselde Marlon’un ait olduğu oyuncu kümesini görebiliyoruz. İkinci görselde de Marlon’un ait olduğu kümede istatistiklerinin ortalama olarak ne olduğu görülüyor. Örneğin 90 dakika başına başarılı defans aksiyonları bulunduğu kümenin önünde fakat 90 dakika başına düşen top sürmede bulunduğu kümenin gerisinde kalmış durumda. Buradan yola çıkarak, Marlon’u, Gael Clichy, Caner Erkin ve Filip Novak ile kıyaslamak istedim. Kazanılan hava toplarından başlamak gerekirse bu dörtlü arasında en kötü ortalamaya sahip oyuncu Marlon. Ters kanatta stoperin rakibi kanatlarda karşılaması durumda yapılacak ortalarda, Trabzonspor aleyhine sonuçlar doğurabilir Marlon’un hava toplarındaki etkisizliği. Trabzonspor’un Marlon’u transfer etmesi durumunda, Novak’ı en çok hava toplarında arayacaktır. Güç açısından ortalama bir bek olduğunu düşünsem de oyuncunun mental özelliklerinde de değineceğim agresif ve savaşçı kişiliği ile rakiplerine adeta korku salıyor. Başarılı savunma aksiyonlarında ve maç başına topa müdahale istatistiklerinde ilk sırayı alan Marlon, pas arasında da Clichy’den sonra ikinci sırada. Son olarak bana göre çok dengeli bir oyuncu, orta yaparken, top sürerken ve uzaktan kaleyi yoklarken dengesinin üst düzey oluşu anlaşılıyor.

This image has an empty alt attribute; its file name is marlon7.png

Fiziksel Özellikler ( 5.88/10.00)

Teknik özellikler

Çoğu insanın en çok takıldığı bölüm muhtemelen bu bölüm oluyor. Trabzonspor’un gol yollarında Novak gerçekten büyük bir silahtı. Özellikle ceza sahası içine yaptığı boş koşularda tersten açılan ortalarda yarattığı tehlikeleri biliyoruz. Skora direk katkı açısından kariyeri henüz çok parlak olmasa da Marlon buraya gelirse bunun değişebileceğini düşünüyorum. Özellikle yaptığı ortalarla ve duran toplardaki yeteneği ile etkili olabileceğini düşünüyorum. Kaldi ki geçen sene oyuncu analizini yazdığım Campi gibi, Sörloth gibi duran toplarda ceza sahasında rakibe sıkıntı çıkaracak oyuncular varken Marlon’un geçtiğimiz sezon istatistiklerini rahatça geçmemesi için hiçbir neden yok.

This image has an empty alt attribute; its file name is marlon8.png

İlk olarak hücum aksiyonlarından başlamak istiyorum. Ligimizin ne kadar eleştirilirse eleştirilsin hücum anlamında en değerli sol beki birçok insana göre Caner Erkin’dir. Grafiklere baktığımızda da zaten maç başına xA, kilit pas, başarılı hücum aksiyonları gibi istatistiklerde Caner bu dörtlü arasında açık ara birinci sırada. Marlon’un birinci sırada olduğu top sürme parametresinin buraya gelirse daha da öne çıkacağını düşünüyorum. Tony’nin kanattan merkeze kat etmesiyle çizgide, Marlon’a açılacak boşluklar, hem toplu beraber kat etmesini hem de topsuz alanda fırsatlar yaratabilecek pozisyonlar yakalamasını sağlayabilir. Marlon, istatistiklerine de yansıdığı gibi ceza sahasına çok giren bir oyuncu değil hem karakter olarak hem de Boavista’nın çoğu zaman oyuncuyu kanat bek olarak kullanmasından ötürü bu istatistikte oldukça geride. Duran toplarda çok etkili bir oyuncu olan Marlon, bu sezon attığı tek golü de frikikten buldu. Köşe vuruşları ve frikiklerde, eğer Sosa da giderse bir nebze olsun taraftarı heyecanlandıracak ve gol tehlikesi yaratabilecek bir potansiyele sahip. Kısaca toparlarsak Trabzonspor adına yeterli bir transfer gibi gözüküyor Marlon. Bir 19/20 Novak performansı izler miyiz, zor gibi ama takıma bir şeyler katacağı aşikar.

This image has an empty alt attribute; its file name is marlon9.png

Savunma kısmına aslında istatistiksel olarak grafiklerde değinmiş bulundum. Hücum ve savunma açısından çok dengeli bir bek bence Marlon. Hücuma kattıkları kadar işin savunma yönünde de oldukça etkili. Top kapma konusunda, özellikle pozisyon bilgisiyle ve duruşuyla bana kalırsa Clichy’nin hemen arkasında. Bununla beraber fiziksel ve mental özellikleriyle ve yaşı itibari ile savunmada gözlemlerime dayalı olarak Marlon’u birinci sıraya koyuyorum. Ayak bileklerine hakim bir oyuncu olduğunu düşünmekle beraber adam eksiltme gibi bir özelliği yok. Yaptığı ortalar, Caner Erkin yaptıkları gibi etkili, savunmayı ve kaleciyi tedirgin eden ortalar. Pas atma konusunda da ortalama bir oyuncu olan Marlon, uzun paslarla oyunun yönünü değiştirmeyi seviyor. Zaman zaman akan oyunda da fırsat buldukça kaleyi yoklayan oyuncu, uzun taç kullanabilen birisi değil. Rakibi sırtı dönükken rakibi bozan, zorlayan, yeri geldiğinde sert müdahalelerle top çalabilen bir oyuncu Marlon.

This image has an empty alt attribute; its file name is 10.png

Son olarak da Marlon’un sadece kendi mevkisindeki oyuncularla kıyaslandığı parametrelerin olduğu görselden yola çıkarak oyuncunun teknik özelliklerinden bahsedeceğim. Grafikte en üst kısımda yeşil renkte bulunan bölüme uzanan kazanılan topa müdahale yüzdesi, maç başına şut sayısı, maç başına ara pası sayısı ve maç başına zeki pas sayısı oldukça yüksek olan Marlon, daha önce de belirttiğim gibi hava toplarında ve ceza sahasında topla buluşma istatistiklerinde bir o kadar geride.

Kısaca başta da dediğim gibi hücum ve savunmaya katkısı oldukça dengeli ve ortalama. Trabzonspor’a teknik açıdan, özellikle duran toplarla ve takımına kazandırdığı topları verimli kullanarak katacağı çok şey var.

Teknik Özellikler: (6.10/10.00)

Mental özellikler

Liga Nos’u izleyenler hatırlar bu sene Marlon’un gördüğü kırmızı kartı. Zaman zaman sinirine hakim olamama durumu hakim oyuncuda. Pozitif agresifliği savunmada oyuncuyu öne taşıyor. Boavista’dan önce Fluminense’de oynayan Marlon, ateşli taraftarlara alışıktır. Geldiği takdirde de Trabzonspor taraftarına kısa zamanda uyum sağlayacaktır. Fakat şöyle bir sıkıntı var ki, oyuncunun maç içindeki kopuklukları konsantrasyon eksikliği yüzünden ve genel olarak devamsız, istikrarsız bir oyuncu olması, oyuncunun eksi yönlerinden. Trabzon taraftarını düşününce, hele bu sene kaçan şampiyonluktan sonra, işler yolunda gitmezse Marlon, eleştiri oklarının hedefi olabilir.

Topsuz oyunda hücum anlamında ne kadar oyuncuyu beğensem de bunu çok fazla bize göstermedi. Hem ceza sahasında neredeyse hiç görülmemesi hem Boavista’nın hücum futbolu oynamaması hem de genelde topu kullanan oyuncu olması sebebiyle bize çok bir şey vaat etmedi. Trabzonspor’da bunu daha net bir şekilde görürüz diye düşünüyorum. Ters kademede özellikle oyuncuyu takip etse de hem hava toplarındaki zaafiyeti hem de konsantrasyon eksikliğinden ötürü takıma sıkıntı çıkarabilir. Liga Nos’ta izlediğim en çalışkan en kararlı oyuncular arasında Marlos. Baştan veri vurguladığım hem hücumda hem savunmadaki çalışkanlığı eksiklerini kapatmasa da taraftara sempatik gelebilir.

Pozisyon alması, hızı, agresifliği, oyun bilgisi hepsi birleştiğinde oyuncu savunma anlamında komple bir bek oluyor. Oyuncuyu Novak gibi ceza sahasında çok göremeyiz, daha çok taç çizgisine yakın bir oyuncu Marlon. Toparlamak gerekirse oyun içindeki kopukluklarını ve kafasını maça verdiği zaman Trabzonspor lehine bir transfer olacak Marlon fakat eskisi gibi devam ettiği takdirde ne kadar teknik ve fiziksel olarak yeterli olursa olsun sınıfta kalabilir.

Mental Özellikler (7.0/10.00)

Sosyal özellikler

This image has an empty alt attribute; its file name is inta1.png

Fluminense’de oynadığı dönemde hem tarafları hem de takım arkadaşlarını sosyal medyasında paylaşan Marlon, Boavista’da oynadığında sadece kendi fotoğraflarını paylaşan biri haline geldi. Hem kiralık oluşu, hem de doğduğu topraklardan ayrı oynaması oyuncuyu daha bireysel bir insan haline getirmiş olabilir. Ailesi ile çok fazla fotoğrafı bulunmayan oyuncunun başka bir sosyal medya hesabı bulunmuyor. Fotoğraflarının çoğu futbol ile alakalı olan Marlon, Brezilya U20 takımındaki arkadaşlarıyla da fotoğraflarını paylaşıyor.

This image has an empty alt attribute; its file name is inta2.png

Youtube’da paylaştığım linkte 2015’te verdiği röportajda 18 yaşındayken oldukça heyecanlı, cana yakın gözüküyor Marlon.

This image has an empty alt attribute; its file name is inta3.png
This image has an empty alt attribute; its file name is inta4.png

https://www.uol.com.br/esporte/futebol/ultimas-noticias/2020/07/30/interesse-turco-esfria-por-punicao-e-marlon-volta-ao-fluminense-na-segunda.htm bu linkte de 30 Temmuz’da Trabzonspor’un ilgisinin yanı sıra iki Fransız kulübünün olduğu söyleniyor. Ayrıca record gazetesi Marlon sakatlandığında oyuncuyla yaptığı röportajda Boavista’nın Marlon’u satın alma opsiyonu olduğunu da belirtiyor.

Sosyal Özellikler: (9.33/10.00)

Genel değerlendirme

Hepsini toparlamak gerekirse ilk olarak Trabzonspor’a faydalı olacaksa daha devamlı, istikrarlı, maçlara daha konsantre olması gerekiyor. Zaten olmadığı takdirde Marlon ne kadar fiziksel ve teknik olarak yeterli olsa da genel anlamda takıma katkı sağlayamaz diye düşünüyorum. Fiziksel açıdan yeterli olmadığı tek özellik zıplama özelliği. Teknik olarak top kapmada, başarılı savunma aksiyonlarında, markaj yapmakta, orta yapmada, topu ileri taşımada bir bekten beklenileni yeterli seviyede yapabilecek kapasitede Marlon. Yine hatırlatma fayda olduğunu düşünüyorum mental olarak kendini sahaya verirse bunları yapabilir. Genellikle Brezilyalı oyuncular Portekiz’de çok rahat ederler. Fakat takımına aidiyet çok yüksek seviyede olmadığı için bu konuda da bazı şüphelerim var. Portekiz’e, aynı dilde konuşulan bir ülkeye, birçok Brezilyalı’nın bulunduğu yere çok fazla aitlik duygusunun geliştiğini düşünmüyorum. Bunu hem hislerime dayanarak hem de sosyal medyasından yola çıkarak söylüyorum. Marlon’dan bir Novak performansı beklemek oyuncuya haksızlık olur fakat elinden gelenin fazlasını yapacağı aşikar. Ayrıca Trabzonspor’un kesinlikle Marlon’la en az aynı seviyede bir sol bek daha alması onlar adına faydalı olacaktır. Hatta Guimaraes’ten Rafa Soares Trabzonspor adına iyi bir transfer olabilir.

Genel Değerlendirme (6.00/10.00)

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Football Analytics & Scouting 2019 © Tüm Hakları Saklıdır.