Herkese selamlar,

Sizlerle dün akşam sularında Beşiktaş’a transfer olduğu konuşulan, @AkademiScouting çatısında gözlemlediğim Gürcistan’daki en gözde oyuncu olan Nika Ninua’yı sizlere tasvir etmeye çalışacağım.

Umarım memnun kalırsınız ve kafanızda bir şeyler şekillenir.

Dinamo Tbilisi’de forma giyen 21 yaşındaki oyuncuyu en genel hatlarıyla tanımlamak gerekirse 1.88 boyuna sahip, 6-8 ve gerektiğinde 10 numara oynayabilen, takımının ana oyun kurucusu ve duran top ustası sol ayaklı teknik orta saha olarak söz edebiliriz kendisinden.

Ancak ortanın her bölgesinde oynayabiliyor olması bu 3 pozisyonda da tam verimli oynadığı anlamına gelmiyor zira birazdan neden bu düşünceye sahip olduğumu sizlere açıklayacağım.

Ninua’yı daha detaylı anlatmaya geçmeden önce transferin resmi açıklanmasıyla Beşiktaş gerçekten çok önemli bir iş yapmış olacak. Kulüp içinde ilk olarak Aralık’ta gündeme gelen oyuncuyu mutlaka önemli kaynaklardan tavsiye alıp izlemişlerdir. Dönüşü yüksek olacak bir yatırım.

Biz devam edelim. @AkademiScouting bünyesinde oluşturduğumuz veri analiz platformumuzdan aldığımız değerlere bakarak Ninua’nın kendi mevkisindeki oyunculardan oyun kurma anlamında üstün olduğundan söz edebiliriz. Hücum anlamında da oldukça iyi iş çıkarmış durumda.

Gürcü oyuncunun detaylı oyun karakteristiğini çizebilmek adına raporlarımızda da kullandığımız “FA 4 Corner” modelinde yararlanacağım. Bu demek oluyor ki Ninua’yı hem fiziksel, teknik, mental ve sosyal yönlerini detaylı açıklayarak ele alacağım.

Fiziksel

Oyuncunun fiziksel özelliklerinden başlayacak olursak 1.88 boy ve 73 kiloya sahip orta saha oyuncusu genellikle topu kazanamayacağı mücadelelerden imtina ederek oynama eğilimine sahip. Uzun boyuna rağmen hava topu garanti olmadıkça çıkmaz, ikili mücadelelere pek girmez.

Fakat 2 sene önceki haline göre bir nebze daha iyi birebir savunma pozisyonlarında vücut koyuyor. Yatay düzlemde takip konusunda zaten sorun yaşamıyordu ancak atletik açıdan eksikleri olan bir oyuncu adına dikey oyuncu karşılamada da bir caydırıcılık sahibi olmak önemli.

Sıçrama konusunda ise pek mücadeleye girmese de boyunun da yardımıyla iyi bir mesafeye yükseliyor. Özellikle geçen sene ceza sahasına ‘takipçi’ olarak girdiğinde etkili kafa vuruşları yapmıştı. Neden girmiyor sorusunun yanıtını ise mental ve sosyal köşelerde detaylandırırız.

Ninua, boyuna oranla daha ince bir oyuncu. Girdiği ikili mücadelelerde dengesinin de henüz oturmamış olması sebebiyle aksiyonun sonucundan bağımsız yıpranıyor. Hücum tarafında takımın ana arteri olan oyuncunun maç içinde bu kadar yıpranması da onun performansını direkt etkiliyor.

Bu noktada ise en büyük avantajı bu saydığımız özelliklerine rağmen topu çok iyi saklayabilmesi. Sırtı dönük top aldığında veya top ayağındayken bir baskıyla karşılaştığında topu ayağından çıkarmadan önce ne yöne dönüp vücudunu koyması gerektiğini iyi biliyor.

Atletik özelliklere geçecek olursa Gürcü orta saha hızlı bir oyuncu değil. Topu alıp bir anda ivmelenmesini bekleyemezsiniz yahut topsuz bir anda savunma arkasına fırlamasını. Onun marifeti adamını kaçırmayacak ve oyunun temposunu elinde tutacak kondisyona sahip olması.

1. bölgenin sonuyla 3. bölgenin başına kadar hücumda her yerde görebileceğiniz oyuncu, bu enerjisini idareli kullanarak maçın tamamında oyunu merkezden kontrol ettirmeyi sürdürebiliyor. Geçiş savunmasında bazen arkada boşluk verebiliyor olsa da daha çok mental köşe ile alakalı bu.

Bakmayın fiziksel özellikleri hakkında daha eksileri konuştuğuma alan hakimiyeti ve pozisyon bilgisi sayesinde bu ‘defoları’ oyun içinde minimize edebiliyor ancak Süper Lig hem de Beşiktaş seviyesine gelecek bir oyuncu için bunları konuşmak şart. Sert bir oyuncu beklemeyin.

Alan oyununu iyi bildiğinden burada üzerindeki markajdan bir şekilde kurtulacaktır fakat özellikle ikili mücadelelerde ayakta kalacak seviyeye getirilmesi şart. Bu kısmı geliştirmesi sahada kaldığı süreyi doğrudan etkileyecektir.

Teknik

Nika Ninua’nın alametifarikası kesinlikle teknik köşe. Transferi kesinleştiği takdirde denebilir ki teknik kapasite anlamında (özellikle pas meziyeti, şut ve duran top) ligin en iyilerinden olur genç yaşına rağmen.

Savunma yönüyle başlayalım. Hangi hoca ve sistemi ile çalışırsa çalışsın set savunmasındaki kaymalarda disiplin sahibi bir oyuncu. Savunma çizgisini bozmadığı gibi bloklar arasına sızmaya çalışan hücum oyuncusunun da top almasını önlemeye çalışır.

Fakat Ninua için rakip topu arka alana aktardığı anda Ninua için savunmada tehlike çanları çalmaya başlar. Yatay düzlemde takibi, dikey gelişte karşılaması standart düzeyde olan oyuncu, ‘back foot’ dediğimiz arka alana yönelik savunma becerisi oldukça zayıf.

Bu sebeple sıklıkla rakip takım kenar ortası ile topu kale önünde indirme çabası içerisindeyken Ninua’nın arkasına sarkan takipçi oyuncuların pozisyon bulabildiklerini görüyoruz Gürcü oyuncu devamlılığı sağlamadığından ötürü.

Son bölümlerdeki taktik kısımda da değineceğim üzere Ninua’nın mutlaka en az 1 kesici ile oynaması gerekir ki bu açıkları kapama imkanı olsun. Dinamo Tbilisi’deyken de kariyeri boyunca yanında/arkasında hep Papava veya Kardava vardı bu rolde.

Son olarak savunma açısından gözüme çarpan başka bir durum kale önünde şut karşılarken vücudunu doğru konumlandırmaması. Cepheden çekilecek bir şutta topu engellemeye yönelik doğru hareketi yapamaması (bir nevi toptan sakınıyor) kalenizde tehlike oluşmasına sebebiyet verebilir.

Özet geçecek olursak 2. bölgede rakibi karşılama ve alanı kapatma anlamında iyi işler çıkaran oyuncunun savunma efektifliği top kendi kalesine yakınlaştıkça düşüyor. Yanına iyi bir kesici şart (çapa şart değil, özellik olarak söylüyorum).

Oyun kurma alanında Ninua’yı değerlendirmek gerekirse takımın geriden oyun kurma, oyunun yönünü değiştirme, bloklararası pas iletme ve 3. bölgede tehlike yaratacak son pasları kullanma; kısacası takımın oyunu ileri taşımadaki ana arteri olacak kapasitede bir oyuncu kendisi.

İlk aşamadan başlarsak eğer 6 numara olarak oynadığı zamanlar geriden oyun kurarken kendisini, bildiğimiz stoperlerin açılıp merkezdeki oyuncunun aşağı düşerek top aldığı senaryoda görüyoruz. Topu aldığı gibi sırtını dönüp kafasını kaldırarak pasla oyunu açma eğilimine sahip.

Buna ek olarak eskiye nazaran çok sık olmasa da pasla çıkmanın yanında kısa mesafeli bir iki dokunuşluk dribblingleri ile daha boş alana çıkıp opsiyonlarını arttırma özelliğini de eklemiş. Bu özelliğin üstüne giderse ligimizde önemli bir avantaj elde edebilir.

Ninua’nın oyun kurma alanındaki bir başka güçlü yönü ise oyunun yönünü değiştirmek adına yolladığı 30-40 m’lik uzun ve aynı zamanda isabetli toplar. Özellikle kanat oyuncularını birebirde bırakmayı yahut beklerini öne çıkarmayı seven takımlar adına bulunmaz bir fırsat kendisi.

Bana göre Süper Lig’de de karşılaştığımız katı savunma dizilimlerine karşı kilidi açacak önemli hamlelerden bir tanesi blokları aşan paslardır. Ninua bu konuda da işin hakkını fazlasıyla verenlerden. Aynı anda 2-3 rakip oyuncu düşüren bu pasları sık sık deniyor Gürcü oyuncu.

Ninua sadece 1 ve 2. bölgelerdeki oyun kurba kabiliyeti ile değil, rakip kale önüne gönderdiği öldürücü paslarla da takım arkadaşlarına bolca asist, şut pası yahut ikincil asist hazırlıyor. Bu açıdan takım arkadaşlarına aktaracağı paslar ile ligin bu anlamda üstünde olabilir.

Aynı zamanda önceki köşemizde bahsettiğimiz üzere 2. bölgenin her yerinde topu almak adına dolandığını görebiliriz oyunun akışına göre.

Oyun kurmadaki eksilerine geçmeden @unarsezer ile yine bir @AkademiScouting ürünü olan Ninua’nın 4 maçtaki pas haritasını sizlerle paylaşacağım.

Aslında önceki tweetlerimde bütün bu saydığımız özellikleri kanıtlar nitelikte haritalar hepsi. Bar uzunlukları adeti, rengi pas mesafesini, alanın koyuluğu ise topla buluşmayı temsil eder.

Oyun kurmada gerçekten olağanüstü bir yetenek ancak eksikleri yok mu tabii ki var. Ana oyun kurucu rolünü kendi de çok içselleştirdiğinden topu ayağında isteyen bir oyuncu. Her ne kadar ‘ayağına yapışmasa’ da tutması gerekenden 1-2 sn daha erken çıkarmayınca topu kaybedebiliyor.

Aynı zamanda kale önüne topu çıkarmaya geldiğinde nadiren de olsa ezbere pas gönderebiliyor ve bunun sonucu kalede tehlikeli pozisyon olarak dönebiliyor. Evet oyun kurucu rolünde ama doğru pas opsiyonlarını da yaratmak verimini ikiye katlar Ninua’nın.

Hücum kısmına gelirsek bu noktada Beşiktaş taraftarlarının aklına hafiften Talisca gelebilir, gerçekten de hem raket hem roket gibi bir sol ayağı var zira.

Siz de paylaşılan videolardan görmüşsünüzdür zaten gerçek bir duran top ustası. Yalnızca kaleyi yokladığı pozisyonlarla değil, gerek korner gerekse serbest vuruşlarda topun başına geçtiğinde takım arkadaşlarını da tehlikeli pozisyonlara sıkça sokuyor.

Korner kullanımında ise gerek içeri yaptığı kavisli ortalar, gerekse pasla 2’ye 1 içeri gönderdiği havadan toplar ve şutlar ile eğer kafa vuruşlarında tehlike yaratacak bir oyuncunuz varsa Ninua ile çok iyi anlaşacaktır. Bunun eksikliğini Dinamo’dayken oldukça yaşıyordu Ninua.

Gelelim hücum aksiyonlarına. Bu noktada bana göre Ninua özelinde çok kritik bir durum mevcut. 6 numarada oynadığında evet geriden daha rahat top çıkartabiliyor takım fakat bu sefer ileri hatta alacağın verimi azaltıyorsun.

Ninua teknik açıdan 3. bölgede çok kuvvetli bir silah +Sadece çekeceği şutlarla veya yaratacağı pozisyonlarla değil, aynı zamanda kenarlara aktarılan toplarda ceza sahasına gönderilecek toplarda merkezden girişleriyle savunmayı rahatsız edecek ciddi bir unsur. Fakat kendi yarı alanında çok kaldığında konsantrasyon kaybı yaşayabiliyor.

Buna az sonra değineceğiz. Peki Ninua 10 numara oynar mı? Maç içindeki geçiş kısımlarında kısa süreliğine veya tek maçlık süre alabilir o mevkide fakat kendisinin ana pas istasyonu olma isteği ne tamamen önde ne arka tarafta topu almadan kalması durumunda oyunda tutar onu.

Mental


Nika Ninua adına kendisinin şu ana kadarki ve kısa vadede verebileceği performansı özetleyen tespitlerde bulunduk. Ama asıl onun tavanını belirleyecek nokta mental özellikleri. Çünkü çok yetenekli bir oyuncu olmasının yanında performansını etkileyen içsel bazı şeyler var.

Bunlardan ilki oyuncunun maç içinde yaşadığı konsantrasyon kayıpları. Oyuncu ciddi anlamda özgüvenli ve risk alıp (önceden gereksiz risklerdi bunlar) takımına olumlu katkı sağlamak isteyen bir yapıda. Bunun için de sorumluluk almak istiyor bolca.

Evet gerçekten de oyun kurma alanında becerikli bir isim ve hakkını veriyor. Ancak maç içinde taktiksel açıdan veya zorunluluktan birtakım normal düzenin dışında değişiklikler yaşanabilir. Oyuncu baskı yiyebilir diziliş değişebilir takım geri düşer vs.

Bu noktada kendisinin de bu geçişleri iyi benimseyip takıma ayak uydurması gerekir. Kendisini 8 numarada oyunu kontrol eden rolde hissetmedikçe savunma çalışkanlığı düşüyor, daha kolay pas hatası yapmaya başlıyor, şu an o kadar olmasa da uzaktan lüzumsuz şutlar atabiliyor.

Hatta şu kadarını söyleyeyim oyuncunun ruh halindeki değişimi maçtan maça krampon rengini değiştirmesinden bile anlayabilirsiniz. Maç içindeki çıkış noktası bencillikten uzakta olsa hem kendisine hem takımına kötü etki yapabilecek bu özelliğini şu genç yaşına törpülemeli.

Bu köşedeki bir başka olumsuz denilebilecek mevzu da kendi yaptığı top kaybı sonrası savunmaya dönüşte rakip hücumu bozacak proaktif aksiyonları tercih etmek yerine kolaya kaçıp faul yapmayı tercih ediyor. Ülkemizdeki yapıda bu durumun sürekliliğine müsamaha gösterilmeyecektir.

Pozitif anlamdaki özellikleri ise bir hayli fazla burada. Oyun görüşü, sahayı sürekli taraması, pozisyon bilgisi ve alana hakimiyeti yaş grubunun en iyilerinden. Teknik açıdan da becerikli olduğundan ciddi anlamda hücumda sayısız tehlikeli opsiyona sahip oluyorsunuz.

Aynı zamanda kararlı ve azimli bir oyuncu olduğunu görebilliyorsunuz (en azından hücum tarafında çok net gözüküyor). Cesaret, pozitif agresiflik ve konsantrasyon anlamında eksikliği göze çarpıyor ancak sahadaki kolektif oyunda 3. özellik hariç fazlasıyla bu noksanları kapatıyor.

Eğer doğru yönlendirme ile bu saydığım özelliğini törpülemesi halinde gerçekten önce sahada Beşiktaş’a, sonrasında da transferinin ardından getireceği bedelle saha dışında Beşiktaş’a fazlasıyla katkı sağlayacaktır.

Sosyal


Dinamo Tbilisi’nin 21 yaşındaki genç kaptanı, gerçekten kendini takımına ait hissediyor. Sosyal medyadaki paylaşımlarında kulüp ile kurduğu sıcak bağ çok net anlaşılıyor. Özel hayatında da kız arkadaşıyla mutlu bir ilişkisi olan Ninua’nın bilinen kötü alışkanlığı yok.

Sonuç


21 yaşındaki genç Gürcü oyuncunun Beşiktaş’a transferi ciddi anlamda takıma katkı sağlayacaktır. Oyuncunun daha şu andan Almanya ve Hollanda piyasasında vitrini var. Süper Lig ve Avrupa yolculuğunda da süre buldukça kendi itibarını arttıracaktır.

Bu da Beşiktaş’a şu an makul duran bonservis bedelinin karşılığını kat be kat alacağına dair kuvvetli bir işaret gibi duruyor. Saha içine de gelirsek Sergen Hoca’nın sahaya sürdüğü anda mutlak suretle yanında bir kesici oyuncu ile oynatması lazım.

En azından bu geçiş süresi için de maç içinde daha fazla pas istasyonu olabileceği setler denenebilir zira savunma arkasına koşu atan bir santrfor ve yüksek konum alan bekleriniz var ise Ninua takımınızın hücum gücünü 2-3’e katlar.

Ve sonunda uzun bir floodun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umuyorum kafamdaki düşünceleri size yalın ve anlaşılır şekilde anlatabilmişimdir ve oyuncunun profilini oluşturabilmişimdir.

Herkese iyi günler dilerim.

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Football Analytics & Scouting 2019 © Tüm Hakları Saklıdır.