Norwich City Sportif Direktörü Stuart Webber, Raheem Sterling’in Liverpool’a gelişinde kilit rol oynamıştı.

Teemu Pukki Premier Lig hayatına etkileyici bir giriş yaptı – yıllar süren araştırmalar sonucu onu transfer eden adamı bile şaşırtarak.

“Championship kazanılan sezonda 29 gol bekliyor muyduk? Hayır bu bir yalan olurdu. Sihirli dahilermişiz gibi davranmaya çalışmıyoruz,” diyordu BBC Radio 5 Live’s Euro Leagues podcastine Norwich City Sportif Direktörü Stuart Webber.

Raheem Sterling’in Liverpool’a alınmasında önemli bir rol oynayan, aynı zamanda Huddersfield Town ve Norwich’i Premier Lig’e taşıyan oyuncuları keşfeden Webber, oyuncu transferinin püf noktalarını oldukça deneyimlemiş birisi.

‘Scouting çok değişti’

“İnsanların takıldığı nokta bir kişi saptamak yahut oyuncu bulmak fikri oluyor. Bu ondan çok daha büyük bir mevzu,” diyordu Webber, Nisan 2017’de Norwich’in ilk Sportif Direktörü olarak atandığında.

“Scouting çok değişti, hatta ben başladığım zamandan bile. Eğer şu an verilerin kullanışına bakarsanız yapabileceğiniz şeyler olağanüstü.”

Webber, 35, 2009 yılında Wrexham’dan Liverpool’a işe alım direktörü pozisyonu için dahil oldu ve güncel İngiltere ile Manchester City kadrolarının forveti Raheem Sterling’in gelişiminin gözlemlenmesi için üstlenilen kapsamlı süreci hatırlatıyor.

Raheem Sterling, Şubat 2010’da £600,000’luk bir ön bedel ile QPR’dan Liverpool’a transfer oldu.

“Raheem Sterling’in Liverpool’a imza sürecinin bir parçası olabilecek kadar şanslıydım. Onu 12 ay boyunca düzenli bir şekilde farklı ortamlarda izledik – Queens Park Rangers genç takımlarında ve İngiltere alt yaş milli takımlarında.

“Onu deplasmanda Belçika’ya karşı oynarken hatırlıyorum. Yedekti, saha donmuştu – futbol hayatımın en soğuk gecesidir hala – ve oyuna sonradan girip bir gol yaratmıştı.

“Olay gözlerinizle bilgiyi toplamak ve bu doğrultuda bir rapor hazırlamaktır.”

Çok yakın geçmişte, Webber’in titiz yaklaşımı, 2018 Haziran ayında santrfor Pukki’nin Celtic’ten bedelsiz transferini sağladı – Fin Milli oyuncu Championship savunmalarının korkulu rüyası olmadan önce.

Webber’e göre Pukki’nin Norwich’e gelişinde “yılların emeği” harcanmış – bununla birlikte Webber oyuncuyu daha erken transfer etmek istediğini itiraf ediyor.

“Pukki ile ilk defa o Schalke’de, ben Wolves’ta iken karşılaşmıştım. O zamanki menajerimize, Stale Solbakken, onu £1,200,000’a alabileceğimizi söyelmiştim ve Stale bu fikri beğenmişti – fakat 2 gün sonra kovuldu.

“Ardından Teemu Celtic’e gitti ve bir süre onu takip ettik. Ne zaman kontratının bitiş tarihinin yaklaştığını gördük, attığı goller ile bizim yaratıyor olduğumuz pozisyonlara baktık ve gerçekten iyi bir iş çıkabileceğini düşündük.

“Beş yıl boyunca izlenmişti, bu yüzden nasıl tipte bir oyuncu olduğunu ve bizim oyun karakterimize nasıl uyum sağlayacağını biliyorduk.”

Modern yöntemler, benzer sonuçlar

Öte yandan daha modern yöntemlere adapte olmak hem Webber hem Norwich için başarı getirmişti.

Şu anda yalnızca Manchester Cityli Kevin de Bruyne, süregelen Premier Lig sezonunda Kanaryaların orta sahası Emiliano Buendia’dan daha fazla asist yapabilmiş durumda.

Fakat Norwich onu keşfettiğinde, Getafe’nin Arjantinlisi İspanya İkinci Ligi’nin sıkıntılı takımlarından Cultural Leonesa’da kiralık olarak oynuyordu.

“Bakıldığında Buendia’yı, bize veriler tarafından işaretlendikten sonra İspanya İkinci Ligi’nden aldık,” diyordu Webber.

“Analistler onu yarattığı pozisyonlar nedeniyle işaretlemişlerdi. Takımı skor bulamıyordu ancak bizim oyunumuza tam uyacağını ve o pozisyonları bizim için yarattığı takdirde skor bulabileceğimizi düşündük.

“İmzaladığımızda asist sayısı fazla değildi fakat asist beklentisi ve yarattığı tehlikeli pozisyon sayısı inanılmayacak derecede yüksek diye hissettik, 20 yaşında birine göre.”

Emiliano Buendia, geçtiğimiz sezon Champiobship’te Norwich adına 11 asiste imza attı ve daha şimdiden Premier Lig’de 8 maçta 4 kere bu başarıyı tekrarladı.

Neticede Leonesa’nın küme düşmesine karşın, Webber – Avrupa’daki olayları yakından takip eden – önceki Norwich orta sahası Maddison’u andıran Buendia’nın transferinden vazgeçmeyecekti.

İlaveten bazı karar noktalarında istatisikler ve veriler artan bir etkiye sahipken, kimi zaman bir oyuncu öylece ortaya çıkıyor.

“Yalnız sizin gözünüze çarpan bir oyuncuyu ilk kez izlemek kadar güzel bir duygu yok,” diye ekledi Webber.

“Scoutlar 20 dakika boyunca bana Buendia’nın görüntülerini izlettiler. Üç dakika içinde dikkatimi çekti.”

“O gece oyuncunun art arda 5 maçını izledim. Nasıl oynadığını izlemek rüya gibi bir şeydi.”

Meşakatli anlaşmalarda yol bulma

Bununla birlikte, müzakereler, çoğunlukla rahat geçmez.

Webber Buendia’yı garantiye almayı denerken, Getafe başkanını, La Liga tarafının aklındaki ilk teklifin oldukça altında bir bütçe ile ziyaret etti.

Rotasını olumlu bir sonuca doğru götürürken, Norwich Sportif Direktörü cesur bir karar alarak toplantıyı terk ediyordu.

“Farklı müzakere süreçlerine giriyorsunuz. Bazıları dostane oluyor – bu seferki tuhaftı. Geri döndü ve gitti. En sonunda kalktım ve gideceğimi söyledim.

“Odayı terk ettim. Bunun bir savaş olduğunu ve savaşmamız gerektiğini söyleyebilirsiniz. Tüm yabancı kulüpler İngiliz kulüplerinin boşa harcanacak parası olduğunu düşünüyor – bazıları öyle – ama Norwich’te böyle bir para yok.

“Onların bu anlaşmayı el mahkum yapacaklarını biliyordum. İşin peşini bırakma imkanına sahiptik, oyuncuyu çok istiyorduk fakat ölüm kalım meselesi de değildi. Norwich’e geri döndüm ve birkaç gün geçmesinin ardından Getafe tekrardan konuşmak istedi.

Havaalanına sürdüm fakat yolda menajeri arayarak vazgeçiyor olduğumu söyledim. Başkan daha iyiydi, bir daha gelmeyeceğimi biliyordu ve anlaşmayı istediğimiz koşullarda çabucak hallettik.”

Bu yazı BBC’de yayınlanmıştır. Orijinal metin için tıklayınız.

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Football Analytics & Scouting 2019 © Tüm Hakları Saklıdır.