Kulüpler için en uygun oyuncuları belirler ve  
en kapsamlı futbolcu raporunu sunar.  

Football Analytics & Scouting, futbol takımlarının oyun felsefelerini inceler, kulüplerin ekonomik durumuna da gözeterek ihtiyaçları olan pozisyonları ve oyuncu profillerini belirler.

Bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir futbolcuyu kendi geliştirdiği veri analitik araçlarını kullanarak ilgili kulübe, özgün grafiklerle, en kapsamlı şekilde sunabilme becerisine sahiptir.

Veri analitik gücünü PFSA sertifikalı gözlemci ekibinin gücü ile birleştirir. Bir Football Analytics & Scouting gözlemcisi, bir futbolcuyu en az 8 defa izler. İngiltere Federasyonu’nun uyguladığı “Four Corner” modeli ile bir oyuncuyu teknik, fizik, mental ve sosyal yönleriyle inceleyerek kulübe en kapsamlı futbolcu raporunu sunar .

Oyuncu Rolü Ve Rozet

Kulüplerin takviyeye ihtiyacı olduğunu düşündüğü bölgelere alınabilecek muhtemel adayları daraltmak için oyun tarzına göre yapılan bir filtrelemeyi ve muhtemel adayların kendi takımlarında hangi tarzdaki oyuncularla beraber oynadığını görmeyi sağlar.

Hem yaygın kullanılan hem de FAS’a özel veriler bir araya getirilerek öncelikle oyuncuların bireysel eğilimlerini ortaya koyan ‘Rozetler’ oluşturulur; ardından bu rozetlerin bir araya getirilmesiyle oyuncunun saha içi sorumluluklarının bütününü yansıtan ‘Oyuncu Rolü’ aracı meydana gelir.

Aksiyon Değeri (AD)

•AD, toplam 4 milyonu aşkın farklı aksiyonun makineye öğretilmesi sonucu ortaya çıkan bir Football Analytics & Scouting metriğidir. Amacı, topla yapılan hareketin takımının gol atma ihtimalini (AD Hücum) ne kadar arttırdığını ve gol yeme ihtimalini (AD Defans) ne kadar azalttığını ölçmektir.

•Her bir aksiyon başlangıç ve bitiş konumu, tipi (Pas, Köşe vuruşu, Şut, Pas Arası vb.), süresi, kaleye olan uzaklığı ve kaleyi görme açısı değişkenleriyle tasvir edilir. Algoritma, verilen aksiyonun değerini 4 milyon veriye bakarak hesaplar. Bunu yaparken benzer pozisyonlarda aksiyon sonrası 15 saniye içinde aksiyon sonrasında gol olup olmadığını ya da aksiyon sonrası 15 saniye içinde gol yenip yenmediğini dikkate alır.

AVANTAJLARI:

•Gol Beklentisi (xG) istatistiği sadece şutların değerini ölçerken, AD topla yapılan her aksiyonun değerini ölçer.

•Belirli bir istatistik türünde aynı miktarda aksiyon yapan iki futbolcudan hangisinin daha nitelikli yaptığı belirlenir.

Futbolcular için geliştirmiş olduğumuz analitik araçlar ve  grafikler ile veriye dayalı servis. 

“Football Analytics & Scouting, geliştirmiş olduğu futbol temelli analitik araçları sayesinde, bir futbolcunun forma giydiği maçın ardından veya sezon içinde tercih edilen süre çerçevesinde oyuncuya çok kapsamlı performans analiz raporları sunarak gelişimlerine önemli katkıda bulunur ve kariyerlerini yukarı taşımalarına destek olur.”

FA Four Corner Modeli

2012 yılında “Elite Player Performance Plan” (EPPP) ismindeki programı uygulamaya koyan İngiltere Federasyonu (FA), altyapı tesislerinin düzenlenmesinden, takımlarda bulunması gereken personelin sıralanmasına kadar pek çok konuda devrim niteliğinde karara imza attı.

Bunlardan bir tanesi de oyuncu gözlemleme (scouting) yöntemlerinde ciddi değişiklikler oldu. Eskiden İngiltere futbolunun temel gerekliliği olan fizik gücü diğer tüm özelliklerin önüne geçiyordu. Gerek altyapı, gerek A takım bazında oyuncu seçimi yapılırken, oyuncu ne kadar teknik ne kadar çalışkan olursa olsun fizik gücü yeterli seviyede olmadığı takdirde oynama imkânı kalmıyordu. Bu da İngiltere’nin yıllarca teknik ve zihinsel kapasiteden yoksun, sosyal açıdan yetersiz, sırf fizik gücü ile sahada mücadele eden bir jenerasyon ile milli takımı oluşturup herhangi bir başarı kazanamamalarına neden oluyordu.

Yeni getirdikleri “4 Corner” modeli ise bu tek yönlü oyun felsefesinin aşılıp her açıdan güçlü oyuncuların milli takıma ve kulüp takımlarına kazandırılmasını hedefliyor. 4 Corner, yani “dört köşenin” açılımı, bir futbolcu üzerinde yorum yapabilmemizi sağlayan ve oyuncunun oyun karakterini oluşturan 4 etmenin (fiziksel, teknik, mental, sosyal) her birinin aynı ağırlıkta gözlemlenerek oyuncu hakkında dengeli ve detaylı bir rapor oluşturulmasını hedefler.

Football Analytics & Scouting’ın Gelecek Dönem Teknolojileri Çok Yakında…

Tracking teknolojisi takımların ve oyuncuların saha içindeki konumlarını 2D görünüme aktararak;

Takımların Hücum/Savunma ve geçişlerdeki konumlanması, takım boyları

Oyuncuların topsuz olarak pozisyonlanmaları, yarattıkları alanlar, yapılan topsuz baskılar

Oyuncuların koşu hızları ve daha birçok parametre ile takımlara çok detaylı analiz yapma imkanı tanır.

Siz de Football Analytics & Scouting servislerinden faydalanmaya başlayın!hemenbizimleiletişimegeçerek

Football Analytics & Scouting 2019 © Tüm Hakları Saklıdır.