RB Salzburg’un son zamanlarda futbol dünyasına sunduğu en nadide çiçeklerden biri olan Macar Dominik Szoboszlai, bir diğer Red Bull takımı RB Leipzig’e transferiyle adından sıkça söz ettirdi. Birçok Avrupa kulübünün yakın markajında olan genç yıldızın Leipzig kulübünü tercih etmesi üzerine insanların ilk yorumu, bunun bir Red Bull insiyatifi olduğu, kısaca RB Salzburg ve RB Leipzig kulüplerinin ortak işi olduğu düşüncesi oldu.

Peki gerçekten böyle mi gerçekleşti bu transfer?

Transferler üzerinde bu iki takımın böylesine güçlü bir etkisi varsa Erling Braut Haaland gibi bir süper yıldız neden RB Leipzig dururken makul bir ücret karşılığında Borussia Dortmund’un yolunu tutu?

RB Salzburg sportif direktörü Christoph Freund’un sadece birkaç ay önce verdiği bir röportajda geçmişteki bazı Salzburg futbolcularının (Naby Keita, Dayot Upamecano, Marcel Sabitzer vb.) Leipzig’e transfer olmasıyla alakalı kendilerinin bir müdahalesi olmadığını, iki kulüp arasındaki ilişkinin sınırlı olduğunu belirtti.

RB Leipzig, Dominik Szoboszlai’ı birçok Avrupa devinin kancasından nasıl kurtardı?

Spor medyasının dünyaca tanınmış ismi Fabrizio Romano ve Francesco Porizo’nun ürettiği “Here We Go” podcastin on dokuzuncu bölümüne konuk olan genç menajer Matyas Esterhazy, oyuncusu Dominik’in transfer sürecini anlattı.

Index - Futball - Futball - Szoboszlait máris bebiztosította a Salzburg

Gurur!

Here We Go: Bu büyük transferi gerçekleştiren menajer olmak nasıl bir duygu?

Matyas Esterhazy: Dominik’le bir sonraki basamağa çıkıyor olmak harika bir duygu. Dominik ve biz, bu seviyelere ulaşabilmek, beş büyük lige ulaşabilmek için son yıllarda çok çalıştık. Bundesliga, bir oyuncu için önemli bir basamak; şirket olarak, oyuncunun atılacağı bu yeni maceradan dolayı çok mutluyuz ve gururluyuz.

Süreç

Here We Go: Transfer üzerinde ne zamandan beri çalışıyorsunuz?

Matyas Esterhazy: Bütün 2020 senesi boyunca Dominik hakkında dedikodular yapıldı. RB Leipzig’in ilgisi de yeni değildi tabi ki; kulüple uzun sayılabilecek bir zamandan beri görüşme halindeydik. Leipzig lehinde karar almamızda proje ve koç belirleyici oldu; antrenörler genç futbolcular için her zaman önemli olmuştur ancak bizim Dominik’in geleceği hakkındaki görüşümüzde çok daha önemliydi. RB Leipzig yönetimiyle olumlu, progresif görüşmeler gerçekleştirdik; sonrasında anlaşmaya yaklaştık ve karar almak çok kolay oldu.

Here We Go: Her zaman Arsenal, AC Milan gibi birçok kulübün Dominik’le iliglendiğini konuştuk. Özellikle AC Milan hakkında sormak istiyorum: AC Milan gerçekten bir hamle yapsaydı transferin durumu nasıl olurdu?

Matyas Esterhazy: AC Milan, inanılmaz tarihiyle birlikte yeryüzünün en büyük futbol kulüplerinden biri durumunda. Onlar, kulübü fantastik bir yönetim ve genç futbolcularla tekrar yapılandırıyorlar. Paolo Maldini ve Ricky Massara, harika bir vizyona sahipler. Birçok insan AC Milan’ı son dönemleriyle değerlendiriyor; ancak takımı, taraftarı ne kadar ciddiye aldıklarını ve ne kadar harika bir yolda ilerlediklerini görebilirler. Bunları gördüğüm ve onlarla tanıştığım için ayrıcalıklı hissediyorum. “Belki ileride yollarımız kesişebilir.”

Resim

Neden?

Here We Go: Avrupa’nın önde gelen birçok kulübü Dominik’le ilgilenirken sen, şirketin ve Dominik neden RB Leipzig’i bir sonraki adım olarak seçtiniz? Julian Nagelsmann hakkında konuştun, muhtemelen Şampiyonlar Ligi de etkili olmuştur; ancak diğer ülkeleri ya da takımları neden seçmediniz?

Matyas Esterhazy: Bu tarz kararlar alırken etkili olan birçok faktör vardır. Bizim için en önemlisi, Dominik’in mümkün olan en kısa süre içerisinde adapte olabileceği; antrenörün, kadronun, kulübün güdülerinin ve oyun tarzının Dominik’le mümkün olan en iyi derecede eşleşebilecek bir kulüp bulmaktı. Çok güçlü bir inanca sahibim: Biz bu kulübü bulduk.

Here We Go: Julian Nagelsmann gibi bir koçun karar sürecinizde ne kadar etkisi oldu?

Matyas Esterhazy: Genç oyuncular için antrenörler her zaman çok önemlidir; belki de en önemlisidir. Bizim durumumuzda ise Nagelsmann’ın orta saha oyuncularını kullanış biçimi, Dominik için çok uygun. İnanıyoruz ki Julian Nagelsmann, Dominik’in ilerlemesine büyük katkıda bulunacaktır ve Dominik ondan çok şey öğrenecektir.

Here We Go: Kulübün sahip olduğu istikrarı, stratejiyi muhtemelen Almanya, İngiltere gibi ülkelerde de her takımda bulmak kolay değil.

Matyas Esterhazy: Son 6-7 senedir Dominik’in kariyerini adım adım, ne istediğimizi bilerek inşa ediyoruz. RB Leipzig’in felsefesini biliyoruz. Dominik, Alman diline hakim; ayrıca takımda iki Macar futbolcu ve Dominik’in Salzburg’dan eski arkadaşları var. Bütün bu faktörler, Dominik’in adaptasyonunu kolaylaştırır ve bunlar genç yetenekler için oldukça önemlidir.

Dominik Szoboszlai, bu kadar kısa bir sürede Avrupa futbol gündemlerinin merkezinde sıkça yer almayı başardı. Menajeri Matyas Esterhazy’nin sözlerinden yola çıkarak ve Futbol Akademi Scouting’in Avusturya gözlemcisi olarak söylemeliyim ki: kariyer planlama süreci, yeteneği ve mental olgunluğu Dominik’i futbol gündemlerinde uzun yıllar boyu tutacaktır.

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Football Analytics & Scouting 2019 © Tüm Hakları Saklıdır.