Tim Waskett’in radarın altında kalmayı tercih eden biri olduğunu söylemek doğru.

LinkedIn profilinde, işverenin yanında “söylemekte özgür değil” yazıyor. Twitter hesabında kendisini sadece ‘indie oyun geliştiricisi’ olarak tanımlıyor.

Hiçbir yerde Waskett’in, İngiliz futbolunun en iyi veri bilimi birimi olarak kabul edilen Liverpool’un araştırma ekibinin önemli bir üyesi olduğuna dair bir ipucu yok.

2012’den bu yana astrofizikçi (Cardiff Üniversitesi’nin bu konuda birinci sınıf onurları vardır), mevcut Avrupa şampiyonu için bir yazılım geliştiricisi ve istatistik araştırmacısı olarak görev yapmakta.

Bu hafta, yıllık Royal Institution Christmas Lectures’da çalışmalarına bir ışık tutmak için anonimlikten çıktı.

Derslerin genel konusu ‘Sırlar ve Yalanlar: Matematiğin Gizli Gücü’ idi ve Waskett, Dr Hannah Fry’a ve genç kitleye Liverpool’un araştırma ekibinin ve genel olarak veri bilimcilerin çalışmaları hakkında konuştu.

Onu 28’24’ten itibaren BURADAN izleyebilirsiniz ve aşağıda özetine ulaşabilirsiniz:

Gol Beklentisi

Tim Waskett: Her maçın dayandığı temel birimi gollerdir, bariz bir şekilde. Sahadaki her eylemi – her pas, her taç atışı, her mücadele, her şut – bir gol olasılığına dönüştürmek bizim işimiz.

(Liverpool’un araştırma ekibinin başkanı Ian Graham, metriğe nasıl eklenmiş gol olasılığı denildiğini açıklamıştı – yani bu eylem gerçekleşmeden önce takımın gol atma şansı neydi?

Bu (gol olma olasılığı şeması, yukarıda), tüm dünyadaki büyük ligler aracılığıyla yüz binlerce şuttan alınmıştır. Şutların nerede gerçekleştiğine ve ne sıklıkta gol haline geldiklerine bakarak, bize gole dönüşen benzer bir durumdan bir şut çekme olasılığı verir.

Saha içi aksiyon verisi

Misal atılan her pas gibi sahadaki diğer tüm etkinlikler için benzer bir hesaplama yapabiliriz.

Hafta sonları yaklaşık 200 maç için, maçtaki her topa dokunuşu içeren verileri alıyoruz. Ve her maç için, yaklaşık 2.000 top dokunma etkinliği alıyoruz.

Her saniye yeni pas atılıyor, bu yüzden oldukça çılgınca. Neyse ki, biz bu işi yapmak zorunda değiliz (Liverpool) – bu dosyaları bize sağlayan bir veri tedarikçimiz var.

Bir oyuncu her pas attığında, ‘bu sahadaki pozisyonu ve pas veren oyuncu’ diye nitelendirirler. Sonra diğer takımı izleyen ve paslarını işaretleyen biri olur. İki kişi ileri geri gidip tüm bu olayları işaretler.

Tracking verisi

Saha içi aksiyon verilerinin size söylemediği, sahadaki diğer tüm oyuncuların o anda nerede olduklarıdır.

Premier Lig maçları için aldığımız şeye tracking verisi denir. Bu, tüm oyuncuların artı topun pozisyonunu izleyen stadyumun etrafındaki kameralardan oluşan bir settir.

Bunu saniyede 25 kare, tam 90 dakika boyunca yapar, böylece yaklaşık 1,5 milyon veri noktası elde edersiniz.

Veri Bilimi

Bu veriler bize her pozisyon ve sahadaki her oyuncu için bir gol değeri verebilir. Buna saha kontrolü denir.

(Yukarıdaki şemada) oyuncuların dairelerde olduğunu ve okların gidebilecekleri yönü ve hızı temsil ettiğini görebilirsiniz.

Kırmızı takım Liverpool ve kırmızı alanlar mavi renkteki oyunculardan daha erken ulaşabilecekleri yerlerdir. Top sarı noktadır. Topa sahip olan oyuncu için, Sadio Mane, en iyi seçenek bu kırmızı alanlardan birine pas atmaktır.

Her şey bir gol olma olasılığına dönüşüyor ve bu değer, % 1.3, önümüzdeki 15 saniye içinde bir golün bu pozisyonda atılma olasılığıdır.

Mane, Trent Alexander-Arnold’a pas veriyor ve top başarıyla ulaşıyor. Alexander-Arnold topu ileri doğru sürüyor, kaleye topla çok yaklaşıyor ve topu ağlara gönderecek Mane’ye orta yapıyor.

Bu bilgileri çeşitli şekillerde kullanıyoruz. Ana amaç maçtan sonra oyuncu performansını değerlendirmektir.


Avantajı, tüm oyuncuları aynı anda görmemiz, yani Premier Lig’deki tüm oyuncuları ve dünyanın diğer liglerindeki çok sayıda oyuncuyu analiz edebileceğimiz anlamına geliyor. Bu bize hangi oyuncuların iyi performans gösterdiğine ve gelecekte kimlerle imza atabileceğimize dair gerçekten iyi bilgiler veriyor.

Bu yazı Simon Austin tarafından yazılmış ve Training Groung Guru’da yayınlanmıştır. Orijinal metin için tıklayınız.

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Football Analytics & Scouting 2019 © Tüm Hakları Saklıdır.